Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
31.10.2018 15:24

Polska spada w rankingu Doing Business. Zabrakło reform

Polsce nie udało się utrzymać 27. miejsca w prestiżowym zestawieniu Banku Światowego pokazującym najlepsze na świecie miejsca do "robienia biznesu". Spadliśmy aż o sześć pozycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
Informacja o spadku Polski w rankingu nie spodoba się wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

W nowym raporcie wylądowaliśmy na 33. miejscu. - Pogorszenie pozycji Polski wynika głównie z wydłużenia się czasu poświęcanego na płacenie podatków przez przedsiębiorców - wyjaśniają przedstawiciele Banku Światowego, który opracował publikację.

Liderem rankingu jest znowu Nowa Zelandia. Drugie miejsce zajął Singapur, a trzecie Dania. Szóste miejsce zajęła natomiast Gruzja. W pierwszej dziesiątce są też m.in. USA, Wielka Brytania i Norwegia. Pierwszą dziesiątkę zamyka Macedonia.

Analitycy Banku Światowego brali pod uwagę warunki prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport Doing Business wydawany jest nieprzerwanie od 2003 roku.

##Gdzie się podziały reformy?

Polska, choć zdaniem analityków wprowadziła ostatnio sporo zmian, to nie przeprowadziła żadnej reformy, która byłaby brana pod uwagę przez Bank Światowy.

- Nie oznacza to, że polskie władze nie podejmują działań ułatwiających prowadzenie biznesu - zaznacza Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego. Jak wyjaśnia, wiele udogodnień nie weszło jeszcze w życie, a inne obowiązują, ale firmy jeszcze o tym nie wiedzą.

Drozd zwraca uwagę, że Nowa Zelandia zawdzięcza koszulkę lidera nie tylko zmianom prawnym, ale także skrojonej pod biznes ofercie e-administracji. - To właśnie w usługach cyfrowych leży klucz do dalszej poprawy otoczenia biznesu w Polsce - podkreśla.

- Porównując ranking Doing Business do maratonu, można powiedzieć, że Polska wybiegała teraz nieco lepszy czas niż rok temu, jednak niektóre kraje były szybsze, dlatego pozycja Polski lekko spadła - wyjaśnia Carlos Pinerúa, przedstawiciel Banku Światowego w Polsce i krajach bałtyckich.

Zobacz też: Cmentarny biznes na nielegalu

Pinerúa podkreśla, że Polska wciąż znajduje się w ścisłej światowej czołówce, jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności gospodarczej. - Szczególnie dobrze wypadamy między innymi w zakresie obsługi handlu międzynarodowego oraz dostępu do kredytów - mówi.

Autorzy raportu piszą jednak, że w przypadku Polski "wciąż istnieje pole do poprawy, jeśli chodzi o dochodzenie roszczeń czy płacenie podatków". "Czynności te zajmują w Polsce nadal więcej czasu w porównaniu do innych krajów" - czytamy w raporcie.

Polskę pokonała Litwa (znalazła się na 14. pozycji), Kazachstan (28. lokata) oraz Rosja, która zajęła 31. miejsce. Niemcy wylądowały na 24. pozycji.

Celem publikacji raportów Doing Business jest zachęcanie krajów do poprawy warunków otoczenia biznesu. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie m.in. pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków, dochodzenia należności czy wymiany międzynarodowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, doing business 2018, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-10-2018

SOCJAL DEMOKRATAPanie Premierze nadal kłamiesz ?

31-10-2018

ZK590Najskuteczniejsza polska "reformą" jest wypychanie Polaków z Polski.

01-11-2018

shrekuWarto przypomnieć kilka "osiągnięć" tego rządu mających ułatwiać biznes: - jednolity plik kontrolny - split parament - podnoszenie podatków pośrednich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)