Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szyszko do dymisji, Jaworski z posadą w państwowej spółce. Cena o. Rydzyka za zmiany kadrowe w rządzie

Szyszko do dymisji, Jaworski z posadą w państwowej spółce. Cena o. Rydzyka za zmiany kadrowe w rządzie

Posiedzenie sejmowej Komisji Kutury i Środków Przekazu. Od lewej: Antoni Macierewicz, o. Tadeusz Rydzyk, Andrzej Jaworski Fot. Michal Dyjuk/REPORTER
Posiedzenie sejmowej Komisji Kutury i Środków Przekazu. Od lewej: Antoni Macierewicz, o. Tadeusz Rydzyk, Andrzej Jaworski

Wiele wskazuje na to, że Jan Szyszko wkrótce pożegna się ze stanowiskiem w ramach rekonstrukcji rządu. Aby nie naruszać nieformalnego układu PiS z o. Tadeuszem Rydzykiem w kwestii obsady stanowisk, zdecydowano, że inny faworyt założyciela Radia Maryja otrzyma intratną posadę w państwowej spółce.

Jak pisze "Fakt", o. Tadeusz Rydzyk ma w spółkach Skarbu Państwa pulę stanowisk dla swoich faworytów. O sprawie tego nieformalnego układu zrobiło się głośno przy okazji zatrudnienia w zarządzie PZU posłanki PiS Małgorzaty Sadurskiej.

Jan Szyszko stanowi olbrzymie obciążenie wizerunkowe dla PiS, dlatego należy do murowanych kandydatów do dymisji w ramach zbliżającej się rekonstrukcji rządu. Jednocześnie Szyszko jest uznawany za najbliżej związanego z założycielem Radia Maryja ministra w obecnym rządzie.

Wideo: Tadeusz Rydzyk kontra Andrzej Duda. Kuriozalny wywiad z prezydentem

Odwołanie szefa resortu środowiska oznaczałoby poważne naruszenie nieformalnego układu pomiędzy o. Tadeuszem Rydzykiem a Jarosławem Kaczyńskim, dlatego - jak pisze "Fakt" - PiS postanowił toruńskiego duchownego "udobruchać" awansem dla jego innego faworyta.

Chodzi o Andrzeja Jaworskiego, byłego posła PiS, który w zarządzie PZU musiał ustąpić Małgorzacie Sadurskiej. Przez wiele miesięcy Jaworski pozbawiony był intratnej posady w państwowej spółce, co miało być kara wymierzoną przez prezesa PiS za angażowanie się lokalną politykę w czasie pracy w PZU.

Jaworski właśnie został powołany do zarządu należącej w 80 proc. do Skarbu Państwa Krajowej Spółki Cukrowej. Według źródeł w PiS, na które powołuje się "Fakt", nominacja ta ma bezpośredni związek z planowaną dymisją Jana Szyszki.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie