Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elektrownie atomowe. Ponad 50 proc. Polaków przeciw, prawie 40 proc. za

2
Podziel się:

Stosunek Polaków do energetyki jądrowej CBOS bada od 1987 r. i tylko w badaniu z lutego 2009 r. zwolenników było więcej niż przeciwników.

Elektrownie atomowe. Ponad 50 proc. Polaków przeciw, prawie 40 proc. za
(Talsarnau Times/CC BY-SA 3.0/wikimedia)
bETQWdsl

50,5 procent ankietowanych w sondażu CBOS opowiedziało się przeciwko budowie w Polsce elektrowni jądrowej, energetykę jądrową poparło 39,7 proc. respondentów - wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie Greenpeace.

9,8 proc. uczestników badania na pytanie o jednoznaczne stanowisko - tak lub nie - wobec atomu odpowiedziało _ trudno powiedzieć _. Sondaż przeprowadzono w dniach 5-17 listopada 2014 r. na reprezentatywnej grupie, liczącej 934 respondentów.

Jak zauważa CBOS w komentarzu do sondażu, stosunek Polaków do energetyki jądrowej bada od 1987 r. i tylko w badaniu z lutego 2009 r. zwolenników było więcej niż przeciwników. Największą ostatnio różnicę zanotowano w sondażu CBOS z lutego 2013 r., kiedy jednoznacznych przeciwników było 52 proc., a zwolenników 35 proc. Od tamtego czasu odsetek zwolenników wzrósł o 5 pkt, a przeciwników nieco spadł - zaznaczył CBOS.

bETQWdsn

Z innych badań z ostatnich miesięcy wynikało, że zwolennicy atomu przeważali. Wiosną 2014 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych badał nastroje w ramach projektu badawczego _ Energetyka jądrowa w Polsce: bilans i perspektywy _, w sondażu 64 proc. ankietowanych było za energetyką jądrową, 23 proc. - przeciwko.

Przed rokiem w badaniu Millward Brown za atomem było 50 proc. ankietowanych, przeciwko 42 proc., natomiast dwa lata temu w ankiecie, na zlecenie Ministerstwa Gospodarki 56 proc. było za atomem, a 40 proc. przeciw.

Przyjęty w styczniu 2014 r. przez rząd program jądrowy zakłada wybudowanie dwóch elektrowni o łącznej mocy rzędu 6 tys. MW. Pierwszy blok miałby ruszyć z końcem 2024 r.

Czytaj więcej w Money.pl

bETQWdst
bETQWdsO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Maniek
8 miesięcy temu
Niech Greenpeace spyta się ludzi: "wolicie elektrownie jądrową, czy rachunki za prąd po 2000 PLN za miesiąc, gdzie dostawca prądu będą Niemcy majacy tani gaz z Rosji i elektrownie gazowe oraz... węglowe!?" I tak postawione pytanie odda naszą przyszłość.
miziol
9 miesięcy temu
Nawet niemcy są przeciw a my jak zwykle mądrzejsi