Notowania

pieniądze
06.12.2018 13:20

Emerytury dla matek od 1 marca. Elżbieta Rafalska podaje prawdopodobny termin

- Mamy dwumiesięczne opóźnienie, ale myślę, że 1 marca emerytury matczyne wejdą w życie - powiedziała w czwartek szefowa resortu rodziny. Nowe świadczenie mają dostać kobiety, które wychowały co najmniej czworo dzieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)
Emerytura dla matek wyniesie nieco ponad 1 tys. zł

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, matczyne emerytury mają kosztować budżet średnio 874 mln zł rocznie w ciągu dziesięciu lat.

Nowe świadczenie będzie równe emeryturze minimalnej, która obecnie wynosi niecałe 1030 zł brutto.

Wideo: emerytury dla matek nie od 1 stycznia 2019 r. "Przygotowanie ZUS musi chwilę potrwać"

Podczas konferencji prasowej po podsumowaniu trzech lat pracy swojego resortu Rafalska przyznała, że zapowiadany wcześniej termin wejścia w życie nowego świadczenia jest nierealny.

- Tak jak zapowiadałam wcześniej, 1 stycznia nam się nie uda. Mamy dwumiesięczne opóźnienie, ale myślę, że 1 marca emerytury matczyne wejdą w życie - powiedziała minister rodziny.

Zgodnie z planem MRPiPS, świadczenia będą przyznawane co najmniej 60-letnim kobietom, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci. Jeżeli matka dzieci umrze lub porzuci potomstwo, świadczenia będą również przyznawane wychowującym je ojcom, o ile ukończyli 65 lat.

Pomysł minimalnej emerytury dla matek, które urodziły przynajmniej czwórkę dzieci, pojawił się na konwencji PiS w kwietniu. Wejście nowych przepisów w życie 1 stycznia zapowiadała wicepremier Beata Szydło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pieniądze, pis, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2018

RamonaSkandal i po co pracować. Trzeba rodzić dzieci, to będzie 500+ i emerytura. Chory kraj, tylko patologia będzie miała dobrze a klasa średnia będzie na … Czytaj całość

06-12-2018

OmronTo jest kpina z ciężko i uczciwie pracujących

06-12-2018

PolakChory kraj, chorych ludzi...

Rozwiń komentarze (268)