Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energetyczny OPEC. Piechociński wzywa do jego utworzenia

0
Podziel się:

Do budowy nowej organizacji regulującej rynek surowców energetycznych na kształt OPEC wezwał w środę w Baku wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jego zdaniem taka organizacja chroniłaby m.in. przed wykorzystaniem energii jako narzędzia politycznego.

Energetyczny OPEC. Piechociński wzywa do jego utworzenia
(Money.pl)

Tak jak OPEC reguluje rynek ropy naftowej, tak nowa organizacja międzynarodowa powinna opiekować się wszystkimi surowcami energetycznymi - uważa Janusz Piechociński. Minister Gospodarki zaapelował o stworzenie takiej instytucji w Baku. Jego zdaniem, chroniłaby ona przed wykorzystaniem energii jako narzędzia politycznego.

Piechociński podkreślił, że zmieniający się rynek energii, na którym doszło do nagłego spadku cen i zaufania, wymaga nowych regulacji. Organizacja pomogłaby więc realizować niezakończone inwestycje w różnych częściach świata, reagować na wyzwania związane z polityką klimatyczną, a także chronić interesy firm działających na rynku energii.

Według Piechocińskiego struktura mogłaby najpierw objąć swym zasięgiem państwa Unii Europejskiej oraz jej sąsiadów. Do tego w jego opinii niezbędna jest jednak współpraca rządów i koncernów energetycznych.

- Co takiego się stało, że tak dużo mówimy o bezpieczeństwie i solidarności energetycznej? Rynek, z rynku dostawcy, stał się rynkiem odbiorcy. A jednocześnie pojawiło się niebezpieczeństwo gry energią jako bronią polityczną - powiedział wicepremier. - Musimy odnaleźć wspólnotę, bo energia staje się wyzwaniem - dodał.

Polski wicepremier był gościem organizowanej co roku w Baku konferencji Kaspijska Ropa i Gaz. Występujący przed nim azerbejdżański minister energetyki Natig Alijew mówił o rozwoju projektów dywersyfikujących dostawy do UE z regionu Morza Kaspijskiego, a także perspektywie włączenia ich w unijny projekt Gazowego Korytarza Południowego.

Azerbejdżan jest głównym udziałowcem budowanego z Turcją gazociągu transanatolijskiego (TANAP). Po upadku projektu Nabucco to jedyny nierosyjski szlak dostaw gazu ze wschodu. UE chciałaby, aby stał się częścią korytarza południowego.

Budowa TANAP-u rozpoczęła się w marcu tego roku. Według planów ma zakończyć się w 2018 r. Koszt inwestycji wyceniono na 10 mld dolarów. Gazociąg będzie miał początkową przepustowość 16 mld m sześć. gazu rocznie, która do roku 2026 zwiększy się do 32 mld m sześć. TANAP na granicy turecko-greckiej i turecko-bułgarskiej połączy się z siecią gazową Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Saudyjczycy forsują wzrost wydobycia ropy Ankietowani przez agencję Bloomberga analitycy przewidują, że kartel zdecyduje o utrzymaniu dotychczasowego poziomu wydobycia wynoszącego 30 mln baryłek dziennie.
Powstają dwa nowe mocarstwa gazowe Wszystkie kraje nadkaspijskie lawirują w relacjach z Rosją. Jednak to Iran i Turcja aspirują do roli mocarstwa.
Polska gotowa inwestować w Azerbejdżanie Janusz Piechociński chciałby rozmawiać o statkach do poszukiwań ropy i gazu, wieżach wiertniczych i polskich doświadczeniach w geologii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)