Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka atomowa
22.05.2017 13:51

Szwajcarzy rozstrzygnęli sprawę w referendum. Rezygnują z atomu

Ponad 58 proc. głosujących poparła rządową strategię energetyczną do 2050 r., zakładającą zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych, większe wykorzystanie energetyki odnawianej i poprawę efektywności wykorzystania energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay (CC0))

W niedzielnym referendum większość Szwajcarów opowiedziała się za rezygnacją z energetyki atomowej. Prąd w gniazdkach zapewnić mają im odnawialne źródła energii i wzrost efektywności.

Ponad pół roku temu Szwajcarzy odrzucili pomysł skrócenia czasu funkcjonowania pracujących u nich pięciu bloków jądrowych do maksymalnie 45 lat od uruchomienia. Oznaczałoby to wyłączenie pierwszych trzech już w tym oku, a ostatniego w 2029 roku. Wczoraj wsparli jednak mniej radykalną reformę.

W głosowaniu 21 maja 2017 roku ponad 58 proc. głosujących poparła rządową strategię energetyczną do 2050 roku, zakładającą zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych, większe wykorzystanie energetyki odnawianej i poprawę efektywności wykorzystania energii.

Wynik jest zgodny z wcześniejszymi sondażami, jednak walka na argumenty trwała do końca. Zwolennicy rządowej polityki straszyli skutkami katastrof w Czarnobylu i Fukushimie, przekonując, że XXI wiek należeć będzie do energetyki odnawialnej. Z kolei przeciwnicy straszyli wizerunkiem półnagiej kobiety kulącej się pod prysznicem z zimna, ponieważ nie stać jej na ciepłą wodę (w Szwajcarii powszechnie podgrzewaną elektrycznie). Zwracali uwagę także na koszty energii dla dobrze rozwiniętej branży chemicznej.

Szwajcarów ostatecznie przekonały argumenty rządu, który przyznał, że rozwój rozproszonej energetyki odnawialnej będzie pociągał za sobą wzrost cen energii, jednak dzięki poprawie efektywności energetycznej - przede wszystkim budynków mieszkalnych -”€ wysokość samych rachunków za energię nie wzrośnie.

Obecnie elektrownie atomowe dostarczają Szwajcarom jedną trzecią zużywanej przez nich elektryczności. Za ponad 60 proc. dostaw odpowiadają elektrownie wodne. Udział pozostałych źródeł jest znikomy.

Tagi: energetyka atomowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-05-2017

ricoCały świat odchodzi od węgla i atomu , wszędzie promuje się OZE tylko u nas ciągle ciemnogród OZE się nie opłaca , ważne żeby górnicy zachowali … Czytaj całość

22-05-2017

nieSwiat idzie do przodu aPISolska się cofa

22-05-2017

AndyMoże by od nich kupić za niedużą kasę?Na pólnocy Polski przydałyby się ze dwie, a sami to zbudujemy na św. Nigdy

Rozwiń komentarze (8)