Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Energetyka w Polsce. Jeśli nic nie zrobimy, trzeba będzie zamykać elektrownie

29 reakcji
0
0
29
Podziel się

Jeśli weźmiemy pod uwagę planowane zaostrzenie norm emisyjnych, to połowę polskich elektrowni należałoby zamknąć do 2035 r. Zdaniem specjalistów zużycie infrastruktury energetycznej nie musi jednak być dla naszego kraju zagrożeniem, lecz szansą.

Energetyka w Polsce. Jeśli nic nie zrobimy, trzeba będzie zamykać elektrownie
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)
bCPyHXQR

Bo skoro i tak musimy modernizować energetykę, to możemy sięgać po najnowsze technologie.

Benham, mała miejscowość w Kentucky. Niegdyś była to tętniąca życiem górnicza osada, ale dziś mieszka tam zaledwie około 500 osób. Prawdopodobnie mieściną nikt by się nie zainteresował, gdyby nie tamtejsze muzeum węgla. Otóż na dachu muzeum montowane są panele słoneczne, dzięki którym mają spaść koszty zużywanego przez muzeum prądu. Odnotowała to Associated Press, jedna z największych agencji informacyjnych na świecie, zauważając, że to symbol odejścia od węgla jako głównego surowca energetycznego stanu. Teraz będzie nim gaz.

Muzeum węgla zaopatrujące się w energię ze słońca - znak czasów? Faktem jest, że świat szuka nowych źródeł czystej energii. Decydują się na to nawet państwa, które dotychczas niezbyt się przejmowały ochroną środowiska. Sztandarowym przykładem są tu Chiny. Jest również Polska: nasz rząd konsekwentnie trzyma się węgla.

bCPyHXQT

Prąd z wiatru i słońca

Węgiel nie straci roli najważniejszego surowca energetycznego świata ani dziś, ani w ciągu najbliższych lat. Ale jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii, wzrost zapotrzebowania zacznie zwalniać już w najbliższych pięciu latach. Będą odpowiadać za to Chiny i Stany Zjednoczone oraz odnawialne źródła energii i rewolucja łupkowa. Chiny, które swój skok gospodarczy zasilały energią z węgla zapłaciły za nią ogromną dewastacją środowiska. Dziś w Państwie Środka co pół godziny instaluje się turbinę wiatrową. Kraj ten jest liderem w rozwoju energetyki solarnej.

W 2015 roku po raz pierwszy w historii moc nowych instalacji energii odnawialnej była wyższa niż produkujących energię z paliw kopalnych. Jak wynika z prognoz Międzynarodowej Agencji Energii, w 2040 r. z odnawialnych źródeł będzie pochodzić 37 proc. energii. Sztokholm chce być niezależny od paliw kopalnych w 2040 r., a Frankfurt ma być zaopatrywany w energię wyłącznie z odnawialnych źródeł w 2050 r.

Polska stoi na węglu

Polska na razie nie angażuje się w tę rewolucję bardziej, niż jest to konieczne by nie lekceważyć międzynarodowych zobowiązań. Przedstawiciele naszego rządu stawiają sprawę jasno - to węgiel jest gwarantem naszego bezpieczeństwa energetycznego i głównym surowcem zasilającym naszą gospodarkę. Udział węgla w polskim miksie energetycznym to obecnie 85 proc.

Ma to jednak swoje konsekwencje. Spalanie paliw kopalnych, a szczególnie węgla, odpowiada za 70 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. To z kolei nie podoba się Unii Europejskiej, która emisje chce ograniczać. Tymczasem niemal 60 proc. naszej infrastruktury energetycznej ma ponad 30 lat i jeśli weźmiemy pod uwagę planowane zaostrzenie norm emisyjnych, to połowę polskich elektrowni należałoby zamknąć do 2035 r.

bCPyHXQZ

Zdaniem specjalistów można nadal produkować prąd z węgla, ale jednocześnie ograniczać emisję szkodliwych substancji. - Uważam, że zużycie techniczne floty węglowej jest dla polskiej energetyki szansą, nie zagrożeniem - mówi Jan Rączka, ekspert Forum Energii. Biorąc pod uwagę, że polskie elektrownie i tak wymagają modernizacji, to można stosować w nich technologie, które pomogą obniżyć emisję.

- O ile w wielu obszarach już zakończyliśmy transformację, to energetyka jest taką dziedziną, gdzie jest jeszcze dużo do zrobienia - dodaje prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie Beata Stelmach. Jak wylicza koncern, gdyby w elektrowniach na całym świecie zastosować istniejące już ulepszenia techniczne i nowoczesne oprogramowanie, to emisje dwutlenku węgla mogą zostać zredukowane nawet o 11 proc. Warto przy tym pamiętać, że elektrownie węglowe produkują elektryczność dla około 40 proc. globalnych odbiorców. To tak, jakby z dróg zniknęło 250 milionów samochodów.

Technologie mogą też podnieść sprawność energetyczną elektrowni. Dzisiaj w Polsce ta sprawność jest średnio na poziomie 32-33 proc. Tymczasem nowe bloki budowane przy zastosowaniu nowych technologii mogą osiągać sprawność 49 proc. - O każdy taki procent warto zawalczyć - ocenia Sławomir Żygowski, dyrektor w GE Power. Każdy taki procent to większa moc, mniejsza ilość węgla potrzebnego do wytworzenia tej mocy i, co za tym idzie, mniejsza emisja.

A wracając do muzeum węgla w Kentucky. Muzeum jest jednym z największych konsumentów prądu w miasteczku. Panele zainstalowane na dachu mają zmniejszyć rachunki o 8-10 tys. dolarów rocznie.

bCPyHXRu
czysta energia
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
gospodarka polska
29
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(29)
Condor
3 lata temu
To już dekady naszych zapóźnień. Z tym, że PiS postawił teraz wszystko na węgiel, niespecjalnie przejmując się głosem Unii, na zasadzie jakoś to będzie. Nie jest w stanie zbudować skutecznej koalicji, nawet w obrębie V4. Z drugiej strony nie proponuje nic konstruktywnego, opowiada bajki o "czystym węglu" albo o wyjątkowych właściwościach polskich lasów i gleb w pochłanianiu CO2 - w Brukseli pukają się w czoło. Skutecznie zablokował OZE. Stoimy na progu katastrofy, zdani na łaskę Unii, która może nam dowalić w świetle prawa kary za CO2, blokując z drugiej strony jakiejkolwiek inwestycje w węgiel. Tu już nie ma dobrych rozwiązań, wszyscy zapłacimy za bezmyślność rządzących. Może nawet dojść do pomysłów wyprowadzenia Polski z Uni, kiedy zaczną obarczać ją winą za upadek energetyki.
pis
3 lata temu
trzeba było nie ratować górnictwa tylko inwestować w inne technologie,to pis was tak urządził
andy
3 lata temu
Nie ważne elektrownie. Ważne aby udowodnić, że w Smoleńsku był zamach.
bCPyHXRv
Jacek
3 lata temu
Pis powraca do średniowiecznych technologi które Bóg dał Kościołowi
wladek dir
3 lata temu
Zaraz będzie biadolenie o wiatrakach.... pracuje w energetyce i odrazu napisze ,że energia z wiatru wbrew pozorom jest droga a dla pracowników mojego sektoru jest wielkim problemem technicznym ,starsznie destabilizują krajową sieć energetyczną nie wspomnę ,że pojawia się kiedy się podoba naturze
Najnowsze komentarze (29)
wiosna
2 lata temu
jakby nadeszły chmury mogliby ograniczyć zużycie prądu w muzeum do 100% :)
permanentny
3 lata temu
Elektrownie rabowały zyski i nic nie robiły,najwyższy czas aby zyski zostawały na rok następny i były księgowane na inwestycje po posiedzeniach rad nadzorczych, i czas aby pensje prezesów urealnić czyli obniżyć do np 12 tysięcy na miesiąc.A biorą miliony.To niech się teraz sami inwestują co mnie to obchodzi.jak wypłacali sobie zyski to mnie nie zawołali,więc teraz mnie to nie obchodzi skąd wezmą, na pewno nie ode mnie!
HM
3 lata temu
Przestańcie w3,14erdalać żałosne teksty o fotowoltaice! Ekooszołomy dobrze wiedzą, że ilość energii potrzebna do wyprodukowania panela jest większa od ilości energii jaką ten panel wyprodukuje w swoim "życiu" bo wieczny nie jest
inwestor
3 lata temu
modernizowac polskie kopanie, zmiejszyc emisje co2 do atmosfery i bedzie alles gute
MODERNIZACJA
3 lata temu
MODERNIZACJA TYLKO I WYŁĄCZNIE MOŻE NAS URATOWAĆ !!!!
Ginter68
3 lata temu
Jeżeli Niemcy zamkną swoje i dopłacą do zamknięcia naszych - jestem za!!!, a nawet przeciw...
wladek dir
3 lata temu
Zaraz będzie biadolenie o wiatrakach.... pracuje w energetyce i odrazu napisze ,że energia z wiatru wbrew pozorom jest droga a dla pracowników mojego sektoru jest wielkim problemem technicznym ,starsznie destabilizują krajową sieć energetyczną nie wspomnę ,że pojawia się kiedy się podoba naturze
energetyk
3 lata temu
Wiekszosc wypowiadajacych sie ma zielonego pojecia o energetyce. To tak jak redaktor piszacy o truciu powietrza przez elektrownie i zamieszczajacy zdjecia parujacych chlodni kominowych. Do tego dochodzi polityczne pajacowanie i co najwazniejsze glupota. Ech!
bCPyHXRn
Topór
3 lata temu
Jak polske poruwnywać do niemczech czy innych krajów europejskich. Mamy ponad 80% węgla w europie, tak cała europa nie ma nawet 20% tego węgla co my więc wymyślają jakieś normy emisji spalin aby nas zniszczyć. Niedajmy sie tym bandytom bracia slowianie.
Topór
3 lata temu
"Otóż na dachu muzeum montowane są panele słoneczne, dzięki którym mają spaść koszty zużywanego przez muzeum prądu. Odnotowała to Associated Press, jedna z największych agencji informacyjnych na świeci" Czy może być coś bardziej żalosnego, od tego powiedzmy to "newsa"
Buhahahaha
3 lata temu
No, na pewno będą inwestycje w energetykę... Zaraz po tym jak wybudują kolejne setki kościołów
jj
3 lata temu
DEMAGOGIO POZWÓL ŻYĆ!!
smutne
3 lata temu
Najgorsze jest to że żaden Polski rząd nie inwestuje elektrownie wodne niezależne od węgla, wiatru, słońca. Choć może to nie jest takie dziwne skoro mamy problemy budować zbiorniki retencyjne celem zabezpieczenia przed powodziami to co dopiero mówić o tamach,zaporach.
Slawcio
3 lata temu
Wystarczy spaliny z kominow skierowac do nieuzywanych szybow kopalni, problem z glowy.