Notowania

Przejdź na

Exact Systems: debiut giełdowy jeszcze w drugim kwartale

Polska firma Exact Systems, jedna z największych w branży kontroli jakości produkcji motoryzacyjnej w Europie, chce przeprowadzić ofertę publiczną akcji jeszcze w drugim kwartale b.r. Potrzebuje kapitału na rozwój i przejęcia firm za granicą. Części swoich akcji pozbyć chcą się dotychczasowi akcjonariusze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe VW)

- Swoim zasięgiem obejmujemy obecnie ponad 45 proc. światowego rynku "automotive" - powiedział Lesław Walaszczyk, wiceprezes Exact Systems. - Uważamy, że teraz jest właściwy moment na realizację kolejnego, ważnego kroku w rozwoju grupy, czyli wprowadzenie akcji naszej spółki na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Planowane pozyskanie kapitału pomoże w intensywnym rozwoju na aktualnie obsługiwanych rynkach oraz rozszerzaniu zasięgu terytorialnego poprzez przejęcia na nowych rynkach - dodał.

Struktura oferty zakłada emisję nowych akcji spółki, jak i sprzedaż akcji istniejących. Szczegóły zostaną udostępnione w prospekcie emisyjnym po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Akcje spółki będą notowane na rynku głównym GPW.

[Volkswagen](https://moto.wp.pl/volkswagen-6062003140445313c), [Audi](https://moto.wp.pl/audi-6062002992747649c) i Fiat na liście klientów

Podstawową działalnością Exact Systems są usługi kontroli jakości części oraz wyrobów gotowych. Działalność tego typu określa się jako TIC , czyli testowanie, inspekcja i certyfikacja (z ang. Testing, Inspection, Certification). Usługi te mają na celu weryfikację oraz potwierdzenie, że produkty lub usługi spełniają określone normy i standardy w zakresie jakości, składu, funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Exact Systems działa głównie w branży motoryzacyjnej. Podmioty motoryzacyjne dają ok. 84 proc. jej przychodów.

Wśród największych klientów znajdują się: Volkswagen, Audi, Fiat Chrysler Automobiles, KIA, Daimler, Volvo i General Motors, oraz ich poddostawcy części i podzespołów, m.in. Lear Corporation, Nexteer, Magna Automotive, Sanden.

- W tym momencie poza Polską działamy już w dziesięciu krajach europejskich oraz na największym rynku motoryzacyjnym, jakim jest Państwo Środka. Ekspansja zagraniczna ma pozytywne odbicie w wynikach sprzedaży i finansowych - ponad 40 proc. przychodów Grupy generują spółki zagraniczne. Jestem przekonany, że spółka jest atrakcyjna dla inwestorów - wskazał prezes Paweł Gos.

Obecnie firma ma swoje przedstawicielstwa w dwunastu państwach: w Polsce, Czechach, Niemczech, Słowacji, Turcji, Rumunii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Belgii, Holandii oraz Chinach. Współpracuje z ponad 700 zakładami produkcyjnymi, w których codziennie deleguje do pracy ponad 5 000 kontrolerów jakości.

Przychody Grupy Exact Systems w 2016 roku sięgnęły 278 mln zł, EBITDA wyniosła 30 mln zł, a zysk netto 18 mln zł. Ponad 40 proc. przychodów Grupa osiąga poza granicami Polski.

Od momentu założenia w 2004 roku Grupa Exact Systems jest kierowana przez dwóch założycieli - Pawła Gosa (prezes zarządu) oraz Lesława Walaszczyka (wiceprezes zarządu). Obecnie pakiet większościowy posiada Work Service.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz