Notowania

media
12-02-2018 (20:27)

Facebook ma problem. Niemiecki sąd uznał, że nielegalnie wykorzystuje dane osobowe

Domyślne ustawienia związane z udostępnianiem danych przez osoby korzystające z Facebooka są nielegalne. Częściowo nieważna jest też zgoda na wykorzystywanie danych - uznał sąd okręgowy w Berlinie. Firma zapowiada apelację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporters/ STG/REPORTER/EAST NEWS)
Sprawa toczyła się przed berlińskim sądem od 2015 r.

Domyślne ustawienia Facebooka związane z udostępnianiem danych są nielegalne. Częściowo nieważna jest też zgoda na wykorzystywanie danych - uznał sąd okręgowy w Berlinie. Firma zapowiada apelację.

O wyroku sądu poinformowała Niemiecka Federacja Organizacji Konsumenckich (VZVB). Jak tłumaczy, domyślne ustawienia Facebooka, podobnie jak niektóre warunki korzystania z serwisu stały w sprzeczności z prawami konsumentów. Federacja zarzuca mu także ukrywanie ustawień domyślnych podczas rejestracji.

- To nie spełnia kryteriów świadomej zgody - komentuje VZVB.

*Zobacz też: Na Facebooku pojawi się kciuk w dół? *

Jak informuje Agencja Reutera, sprawa toczyła się od 2015 r. I choć w kilku kwestiach sąd przyznał rację Facebookowi, amerykański gigant zapowiedział apelację.

- W ostatnich latach w serwisie wiele się zmieniło pod względem warunków korzystania z usługi i ochrony danych osobowych. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze wytyczne były jasne i łatwe do zrozumienia. Nasze usługi są w pełni zgodne z prawem - wskazuje Facebook. I zapowiada kolejne zmiany w tym zakresie. Dzięki nim serwis społecznościowy ma być zgodny z RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych), które w Europie ma wejść w życie 25 maja 2018 r.

Tagi: media, facebook, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2018

BrumA ja proponuję bojkot FB za wyłudzania naszych danych osobowych.

13-02-2018

szyprProgram PIT ze wsparciem

13-02-2018

LisekWszystkie umowy w jednym picie

Rozwiń komentarze (6)