Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Stopy procentowe w USA w górę. Jest decyzja Fed

Stopy procentowe w USA w górę. Jest decyzja Fed

Kierowany przez Janet Yellen Fed podniósł stopy procentowe w USA. Fot. AP/EAST NEWS
Kierowany przez Janet Yellen Fed podniósł stopy procentowe w USA.

O 25 punktów bazowych, do poziomu 1,25-1,5 proc., podniesione zostały stopy procentowe w USA. Decyzja Rezerwy Federalnej jest zgodna z oczekiwaniami analityków. Nie zapadła ona jednak jednomyślnie.

Dwóch z dziewięciu głosujących było przeciwnych trzeciej w tym roku i piątej od grudnia 2015 roku podwyżce. To wtedy Fed zdecydował o zakończeniu utrzymywania stóp na zerowym poziomie.

Zobacz też, co będzie oznaczało dla Polaków podniesienie stóp procentowych w naszym kraju:

 

 

Na 2018 rok zapowiedziane są kolejne trzy podwyżki - po 25 pb. każda.

W środowym komunikacie Fed podał też, że w przyszłym roku spodziewa się spadku stopy bezrobocia (do 3,9 proc.), inflacji na poziomie 1,9 proc. i 2,5-procentowego wzrostu gospodarczego. To o 0,4 punktu procentowego więcej niż prognozował wcześniej.

Czytaj także
Polecane galerie
kimi
2017-12-14 06:29
Wcześniej, czy później w Polsce stopy procentowe też wzrosną. Zacznie się lament "złotówkowiczów" na dużo większą skalę, niż frankowiczów.
fr
2017-12-14 06:26
To oni po 30 latach podnieśli do tego poziomu co u nas niby obniżyli, gdzie my żyjemy, no chyba w koloni. Jedyny plus to to,że u nas nie podnosić a się wyrówna. To zasada naczyń połączonych. W Polsce czekamy na podniesienie płacy minimalnej jak w USA 14 dolarów na godzinę razy 3.6 zł równa się 50 złotych i 40 groszy do ręki, Panowie z RPP. Stopy procentowe mamy już podobne jeszcze zróbcie coś z wypłatami bo naprawdę 1880 zł do reki w Polsce zakrawa na Bangladesz. I nie straszcie,że podniesiecie stopy procentowe bo Ameryka tak zrobiła. Żyjemy w podobnym systemie kapitalistycznym, ludzie zawalają w Polsce nawet więcej niż w USA to czemu tak marnie płacicie, przecież to pierwszy krok do rewolucji. Kongres Sydow w USA powinien to wziąść pod uwagę, my w Polsce umiemy czytac juz dawno.
Patriota patriot
2017-12-14 03:04
Czas kupować coś na wojne