Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy w przyszłym roku czekają zmiany w VAT

7
Podziel się:
Firmy w przyszłym roku czekają zmiany w VAT
(PAP/Radek Pietruszka)
bECpygER

Firmy w przyszłym roku czekają istotne zmiany w VAT; m.in. wzrosną kary za nierzetelne rozliczenie podatku.

Przyszły rok przyniesie istotne zmiany dla podatników VAT. Większość wejdzie w życie lada dzień - już 1 stycznia 2017 r. wtedy bowiem zaczyna obowiązywać obszerna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która ma na celu uszczelnienie systemu i walkę z wyłudzeniami tego podatku. Nowe przepisy nakładają na firmy wiele nowych obowiązków, obejmują także działalność doradców podatkowych.

Rozszerzona zostanie lista towarów objętych tzw. odwrotnym obciążeniem, w którym VAT odprowadza nabywca towaru lub usługi, a nie sprzedający. Na liście znajdą się np. transakcje, których przedmiotem będą m.in. określone usługi budowlane. Odwrócony VAT obejmie też procesory, gdy łączna ich wartość w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekroczy 20 tys. zł oraz niektóre towary ze złota, srebra i platyny.

bECpygET

Zmienione zostaną zasady dokonywania zwrotu VAT w terminie 25 dni. Ograniczono stosowanie kwartalnych rozliczeń VAT. Nadal z tej formy rozliczeń będą mogły korzystać tylko małe przedsiębiorstwa, tj. podatnicy podatku VAT, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła 1,2 mln euro w poprzednim roku podatkowym.

Ustawa wprowadza także obowiązek elektronicznego składania deklaracji VAT dla części podatników, w tym zobowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE. Nowela przewiduje także obowiązek elektronicznego składania informacji podsumowujących, wyłącznie za okresy miesięczne. Zmienione mają zostać przepisy dotyczące kaucji gwarancyjnej i tzw. odpowiedzialności solidarnej, gdy nabywca odpowiada solidarnie z dostawcą za jego zaległości podatkowe.

Wprowadzono dodatkowe warunki, które muszą być spełnione, aby nabywca np. paliw był zwolniony z odpowiedzialności solidarnej. Ponadto solidarna odpowiedzialność podatników będzie stosowana, jeżeli przedmiotem transakcji będzie folia typu stretch (służąca m.in. do owijania palet), a także dyski HDD (twarde) i dyski SSD.

Ustawa wprowadza także odpowiedzialność solidarną pełnomocnika do 500 tys. zł wraz z zarejestrowanym przez niego podatnikiem. Dotyczyłaby ona zaległości podatkowych powstałych w wyniku czynności wykonanych w ciągu sześciu miesięcy od dnia zarejestrowania podatnika jako czynnego podatnika VAT.

bECpygEZ

Ustawa wskazuje przesłanki odmowy rejestracji podmiotu jako podatnika VAT i doprecyzowano warunki wykreślenia podatnika z rejestru podatników VAT. Natomiast wykreślenie podatnika zarejestrowanego ma nastąpić np. w sytuacji: zawieszania działalności gospodarczej (na co najmniej sześć kolejnych miesięcy); niezłożenia deklaracji VAT (za sześć kolejnych miesięcy lub dwa kolejne kwartały); wystawienia faktur lub faktur korygujących, dokumentujących transakcje, do których nie doszło. Rozwiązania te powinny pomóc w walce z tzw. karuzelami podatkowymi.

Podwyższono limit wartości sprzedaży - ze 150 do 200 tys. zł, uprawniający do skorzystania z tzw. zwolnienia podmiotowego. Takie rozwiązanie ma być szczególnie korzystne dla małych firm, które do tego podwyższonego progu nie będą musiały rozliczać VAT, a w konsekwencji wypełniać wszystkich obowiązków z tym związanych.

W ustawie zaproponowano sankcje podatkowe za nierzetelne rozliczanie podatku VAT. Zaniżenie kwoty podatku należnego lub zawyżenie kwoty podatku naliczonego będzie skutkować nałożeniem kary w wysokości 30 proc. kwoty zaniżenia lub zawyżenia. Przewidziano także podwyższoną sankcję podatkową w wysokości 100 proc. w stosunku do podatników dopuszczających się oszustw podatkowych, w tym odliczających podatek z tzw. pustych faktur.

Zmiany dotyczą też obowiązków informacyjnych firm. Od stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały składać miesięczną ewidencję zakupu i sprzedaży VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Po raz pierwszy dane w formie JPK trzeba będzie przesłać w lutym (za styczeń). Resort finansów szacuje, że może to dotyczyć ok. 140 tys. przedsiębiorstw.

bECpygFa

Luka w VAT coraz mniejsza. Szkoda, że także kosztem przedsiębiorców

Zmiany, które czekają to jedno. Rząd już realizuje jedno ze swoich założeń. Chodzi o "uszczelniania systemu podatkowego". Luka podatkowa VAT wyniesie w tym roku ok. 45 mld zł, czyli ok. 2,5 proc. PKB - wynika z opublikowanych w środę szacunków firmy doradczej PwC. To o 0,3 pkt proc. mniej niż rok temu.

Problem w tym, że dziurę w VAT częściowo zasypano kosztem przedsiębiorców, którym skarbówka nie zwraca nadpłaconego podatku VAT. W pierwszym półroczu wstrzymano w ten sposób kwotę prawie 4 razy wyższą niż rok wcześniej. Co więcej, wniosek o zwrot niemal "z automatu" oznacza kontrolę skarbową w firmie.

Więcej na ten temat czytajTUTAJ

bECpygFb

oprac. Anna Frankowska

bECpygFu
gospodarka
prawo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Julia
5 lata temu
451dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, zgarnij świeżaki dla dzieci, tylko 5000sztuk!! wejdz na: bit.ly/2ho7TNq, sama dostałam 3 sztuki!
Helena
5 lata temu
543dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, pluszakow nigdy za wiele, bit.ly/2ipIqHg, sama dostałam 3 sztuki!
asus
5 lata temu
mnie rowniez okradli w perfidny sposob , nie zwrocili mmi 180 tys podatku , sad uznal ze maja prawo kontrolowac wiec kontroluja juz trzeci rok, na poczatku wspolpracowalem z tym urzedem w tej chwili nie odbieram zadnej dokumentacji z zadnych urzedow, mam ich gleboko gdzies , firme sprzedalem bo jeden bank wycofal sie z kredytu na vat , drugi odmowil finansowania jak doszlo do nich ze w firmie przeprowadzana jest kontrola. jestem w trakcie zalatwiania formalnosci w bratyslawie, 10 tego rusza moja spolka, a przy tym wszystkim co sie tu dzieje to chyba zloze wniosek o wykreslenie mojego osobistego numeru podatkowego w polsce i przenosiny do bratyslawy , tez ladnie .
bECpygFv
zmiana
5 lata temu
Gdzie jest Konstytucja Biznesu? Gdzie są ułatwienia dla małych firm i samozatrudnionych? Kiedy? po roku 2020-tym? Minął cały rok waszych rządów, to bardzo dużo. Z wszystkiego się wycofujecie. Bardzo chcecie dorównać PO i to w krótkim czasie.
A może inacze...
5 lata temu
Kary sankcje kontrole a w takich Czachach jak masz firmę i coś tam jakiegoś podatku odprowadzasz do ich skarbówki to NIKT się tobą i twoją firmą PRZEZ LATA nie zainteresuje zero kontroli czy jakiś absurdalnych kar...efekt? CZESI W TYM ROKU MAJĄ NADWYŻKĘ BUDŻETOWĄ HA HA HA :))))))