Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz z Litwy. Litwini szukają alternatyw wobec gazu z Rosji

0
Podziel się:

Pływający terminal skroplonego gazu ziemnego zaczął działać dziś w litewskim porcie Kłajpeda.

Gaz z Litwy. Litwini szukają alternatyw wobec gazu z Rosji
(Radek Koleśnik / Reporter)

Pływający terminal LNG (skroplonego gazu ziemnego) zaczął działać dziś, w pierwszym dniu nowego roku, w litewskim porcie Kłajpeda - poinformowała agencja BNS, zaznaczając, że to pierwsza alternatywa dla rosyjskiego gazu.

_ Terminal zaczyna obecnie działać jako regularne źródło gazu dla Litwy _ - powiedział prezes spółki Klaipedos Nafta (Klaipeda Oil) Mantas Bartuszka. Wyraził pewność, że działanie terminalu w pierwszym roku przekona uczestników rynku gazu, że terminal dobrze pracuje i może zwielokrotnić operacje.

Pływający terminal LNG w kłajpedzkim porcie to w rzeczywistości specjalny statek z instalacjami do magazynowania, przeładunku i regazyfikacji gazu skroplonego. Został zbudowany w Korei Południowej. W sierpniu br. litewska państwowa spółka LitGas podpisała z norweskim Statoilem kontrakt na dostawy gazu skroplonego (LNG). Umowa na razie opiewa na dostawę 540 mln m sześc. gazu rocznie.

Dzięki gazoportowi Litwa staje się dużo mniej zależna od dostaw z rosyjskiego Gazpromu, zwiększa swe bezpieczeństwo energetyczne i ma większe szanse na wynegocjowanie z rosyjskim koncernem niższych cen - zaznaczają litewskie władze.

Podczas uroczystego powitania w październiku w Kłajpedzie statku terminalu prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała, że terminal będzie w stanie pokryć nawet 90 proc. zapotrzebowania na gaz wszystkich trzech krajów nadbałtyckich, czyli Litwy, Łotwy i Estonii.

Terminal _ Independence _ to tzw. pływający terminal regazyfikacyjny (FSRU - Floating Storage and Regasification Unit). Nazwa oznacza statek magazynujący płynny surowiec z zamontowaną instalacją zmieniającą jego postać ze skroplonej na gazową. Ze statku, który może przyjmować gaz z normalnych gazowców, dalej paliwo jest wtłaczane do sieci przesyłowej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)