Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Gazprom chce arbitrażu ws. konfliktu z Ukraińcami. Chodzi o 6 mld dol. kary

2
Podziel się:

Gazprom chce międzynarodowego postępowania arbitrażowego ws. 6 mld dol. kary nałożonej na koncern przez władze w Kijowie.

Gazprom chce arbitrażu ws. konfliktu z Ukraińcami. Chodzi o 6 mld dol. kary
(ITAR TASS)

6 mld dol., których Kijów domaga się od Gazpromu, to efekt nałożonej w 2016 r. przez Komitet Antymonopolowy Ukrainy na rosyjski koncern kary w wysokości 3,5 mld dol. za nadużywanie monopolistycznej pozycji na rynku. Brakujące 2,5 mld dol. to odsetki i grzywny wynikające ze zwłoki w uregulowaniu zobowiązania.

Ukraina zdołała od Rosjan wyegzekwować 3,8 mld dol., dzięki temu, że na terytorium naszego wschodniego sąsiada zlokalizowana jest część aktywów Gazpromu.

Kara nie podoba się rosyjskiemu koncernowi, który w oficjalnym oświadczeniu poinformował, że zwrócił się o arbitrażna podstawie regulaminu Komisji ONZ ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego. Zdaniem Rosjan, ukraińska kara jest nieuzasadniona i narusza postanowienia dwustronnej umowy o ochronie inwestycji.

Zobacz także: Zobacz też: UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko Gazpromowi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
pytam
6 lat temu
Swego czasu Polska "darowała" monopoliście sporo kasy (należnej nam za przesył). Ktoś pamięta kto wtedy zrobił taką darowiznę?
Jax
6 lat temu
My placimy czy odbierzeny czy nie to brać i skraplać POlanty