Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Ukraina uderza w spółki Gazpromu. Chce wyegzekwować zasądzone 2,6 mld dol.

9
Podziel się:

Już we wtorek wieczorem komornicy szwajcarskiego sądu zjawili się w biurach spółek Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG, aby spisać ich majątek.

Gazprom sprawy na razie nie komentuje
Gazprom sprawy na razie nie komentuje (Maxim Shemetov/Reuters)

Rosja wciąż nie wykonała lutowego wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który nakazał Gazpromowi zapłacić 2,66 mld dol. ukraińskiemu Naftohazowi, więc Kijów przystąpił do przymusowej egzekucji należności.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", sąd w Szwajcarii wszczął już procedurę zajęcia akcji Gazpromu w spółkach, które są odpowiedzialne za gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił w środę, że rozpoczęła się procedura obciążania akcji i innych aktywów Gazpromu w państwach Europy, głównie w Szwajcarii, Anglii i Holandii. Zaznaczył, że takie działania mają zostać podjęte także w innych państwach Europy.

Zobacz także: Wideo: prezes UOKiK: postępowanie w sprawie Nord Stream 2 jest precedensowe

Według Poroszenki zajęcie akcji spółek odpowiedzialnych za oba gazociągi północne oraz środków pieniężnych zapewni szybkie wyegzekwowanie decyzji arbitrażu. Kijów podkreśla, że działa w oparciu o konwencję o uznawaniu międzynarodowych trybunałów arbitrażowych, którą ratyfikowała także Rosja.

Jak pisze gazeta, już we wtorek wieczorem komornicy szwajcarskiego sądu zjawili się w biurach spółek Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG, aby spisać ich majątek. Gazprom ma 51 proc. akcji pierwszej i 100 proc. akcji drugiej z tych spółek.

Podobne akcje są planowane w Holandii i Wielkiej Brytanii. W pierwszym z tych krajów zarejestrowana spółka Gazpromu, która buduje gazociąg Turkish Stream, natomiast w drugim działa spółka Gazpromu, która zajmuje się międzynarodowym handlem gazem LNG.

Gazprom przekonuje, że nie wie o działaniach komorników w Szwajcarii i nie chce sprawy komentować z uwagi na brak oficjalnego zawiadomienia o wszczętej procedurze przymusowego wyegzekwowania wyroku arbitrażu w Sztokholmie.

Ukraińsko-rosyjska batalia prawna zaczęła się w 2014 r., a łączna wartość żądań obu stron przekraczała 100 mld dol., co było jedną z najwyższych, jeśli nie najwyższą kwotą w historii trybunału.

Sztokholmski trybunał w lutym nakazał Gazpromowi wypłacić Naftohazowi 4,63 mld dol. odszkodowania za ograniczanie dostaw oraz tranzytu błękitnego paliwa między 2009 a 2017 r. To kolejne rozstrzygnięcie sporu między tymi dwoma koncernami. W poprzednim - niekorzystnym - dla Ukraińców orzeczeniu znalazł się nakaz wypłacenia Rosjanom ponad 2 mld dol. Ostateczny rachunek między firmami zamyka się w kwocie 2,66 mld dol., które należą się Naftohazowi.

Gazprom już po wydaniu wyroku Trybunału Arbitrażowego poinformował, że nie zgadza się z nim. W oficjalnym oświadczeniu stwierdzono, że arbitrzy uzasadnili swoją decyzję zupełnie inaczej niż w orzeczeniu korzystnym dla Rosjan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
!@#$%^&*&^%$#...
5 lata temu
A Prezydent Rosji W. Putin nadal lituje się nad Ukrainą? Przecież Rosja jest poniżana na każdym kroku a będzie jeszcze gorzej gdy USA wejdą tam ze swoimi firmami i wojskiem-co nie jest niemożliwe!!! Na co czekasz Panie Prezydencie Putin? Na zamach stanu w Rosji czy może na rozpad Rosji???
felix
5 lata temu
Jakoś inspektorów ze Szwajcarii nie wysyłali jak konusowi w plecy kule dawali winnych ścigali a on zamrtwychwstał ? Tak i z tym gazem bywało okradano a potem chcieli tanio Upadlina to wielka ruina tam ni rozsądku ni gospodarza Prezydent się naparza ale jego oaza to końcówka .Następna kartkówka będzie już bez niego .Wolny świat Ukraince chcą do Kanady bo w USA Polska a gdzie ta nacja to będzie kastracja.
wiktor52
5 lata temu
ci ktorzy pamietaja polskie problemy z zaopatrzeniem w gaz pamietaja dokladnie jak rosja zwalala wine za niedostateczne dostawy do polski na ukraine i ukrine dotknieta tym samym problemem mimo ze na terenie ukrainy nie bylo zaworow . rosja kedy byla monopolista w dostwach gazu narzucsala ceny i przykrecela kurek kiedy polityka nie byla po mysli moskwy. umowy dla nich byly zwyklym papierem. nareszcie rosja jest traktowana jak kazdy inny klraj ktory lekcewazy umowy miedzynarodowe, zobowiazania finansowe i zobowiazania (ktore sama podpisala) o nienaruszalnosci granic!
hanz3335
5 lata temu
ZAPOMIELIŚCIE NAPISAĆ ŻE ZA DROSZY GAZ TRANSFEROWNY PRZEZ UKRAINE ZAPŁACIMY MY SZARZY POLACY. GZIEŚ MAM WIELKĄ POLTYKE JAK MAM ZA NIĄ PŁACIĆ SKORUMPOWANEMU RZĄDOWI NA UKRAINIE. PSEODO SOJUSZ Z UKRAINĄ ZACZYNA ZWYKŁYCH OBYWATELI ZADUŻO KOSZTOWAĆ. NIE LUBIE SOWIETÓW BO NIEW OLNO IM UFAĆ JAK PSOM ALE WYDAJĘ MI SIĘ ŻE UKRAIŃCĄ JESZE BARDZIEJ. POWINNIŚMY SIĘ ZBROIĆ ALE NAPRAWDE A NIE NA PAPIERZE I PROPAGANDOWO. CZY POLSKICH POLITYKÓW NIC NIE NAUCZYŁA HISTORIA. PAMIETAJCIE 1939. AMRYKANIE MAJĄ NAS TAM GDZIE ŚWIATO NIE DOCHDZI CO ŚWIADCZY USTAWA KONGRESU O ZWROCIE MNIENIA ŻYDOWSKIEGO. POLSKA ŚILNA TO POLSKA NIEPODLEGŁA. ALE NIE STYMI SOJSZNIKAMI CO MAMY.
Ale
5 lata temu
Putin po cichu spłacił 50 mld USD byłym akcjonariuszom Jukosu co nakazał arbitraż to i to zapłaci co do centa.