Notowania

bankowość
24-11-2017 (09:37)

KNF ulżył Getin Noble Bankowi. Frankowicze już mniej niebezpieczni

Miliarder Leszek Czarnecki gromadził w ostatnich miesiącach kapitał, sprzedając swoje spółki. Celem mogło być zabezpieczenie środków Getin Noble Banku przy ewentualnym zwiększeniu wymogów kapitałowych. Okazuje się, że Komisja Nadzoru Finansowego nawet je jednak zmniejszyła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EastNews)
Leszek Czarnecki główny właściciel Getin Noble ma powody do zadowolenia. KNF postanowił ulżyć, przeżywającemu cięższe chwile bankowi

Miliarder Leszek Czarnecki gromadził w ostatnich miesiącach kapitał, sprzedając akcje na giełdzie. Celem mogło być zabezpieczenie środków na Getin Noble Bank przy ewentualnym zwiększeniu wymogów kapitałowych. W piątek Komisja Nadzoru Finansowego nawet je jednak zmniejszyła.

Inwestorów zastanawiać mogło niedawno dlaczego Czarnecki sprzedawał ostatnio jedną spółkę po drugiej. Pozbył się akcji w swojej firmie deweloperskiej LC Corp. 15 września zapakiet akcji Czarnecki dostał 481 mln zł. Na początku miesiąca pojawiły się enuncjacje prasowe o sprzedaży udziału w Idea Banku.

Na co Czarneckiemu płynne środki? Być może na ewentualny parasol bezpieczeństwa dla Getin Noble Banku - inwestycji, która przeżywa swoje kłopoty. Te mają się skończyć w przyszłym roku, gdy zarząd przewiduje zyski, ale by ten czas przeczekać, kapitał mógłby być potrzebny.

Na przykład w sytuacji, gdyby wzrosły wymogi KNF dla banków, które mają duży udział kredytów frankowych. Znaczna część portfela GNB to kredyty hipoteczne denominowane we frankach szwajcarskich - ponad 10 mld zł z 40 mld zł łącznej wartości udzielonych kredytów.

Zobacz również: Pomoc dla frankowiczów. ZBP deklaruje załatwić sprawę w kilkanaście miesięcy

Getin Noble Bank otrzymał jednak w piątek od KNF decyzję, która bankowi ulży i umożliwi zwiększenie akcji kredytowej. Nowe zalecenie utrzymywania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego związanego z kredytami hipotecznymi indeksowanymi do walut obcych spadło do poziomu 1,72 pkt proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego (TCR) - podał bank.

Poprzednio wymóg ten nakazywał bankowi utrzymywać zabezpieczenie na poziomie 1,89 pkt. proc. ponad TCR. Obecne łagodniejsze nastawienie może mieć związek z umocnieniem się złotego względem franka szwajcarskiego o ponad 3 proc. w ostatnich dwóch miesiącach.

- Obniżenie wymogu kapitałowego o 0,17 proc. w teorii odpowiada możliwości zmniejszenia funduszy własnych utrzymywanych w zakresie domiaru o 66 mln zł - podał money.pl Artur Newecki, rzecznik prasowy Getin Noble Banku.

W skali banku to może niewiele, ale ważne, że te pieniądze będą mogły od teraz pracować intensywniej niż dotychczas.

"Dodatkowy wymóg kapitałowy powinien składać się co najmniej w 75 proc. z kapitału Tier I (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 1,29 pkt proc.) oraz co najmniej w 56 proc. z kapitału podstawowego Tier I (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 0,96 pkt proc.). Przedmiotowa decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu" - napisano w komunikacie.

Bufor bezpieczeństwa już był

Bank realizował dotąd w pełni zalecenia KNF, dotyczące utrzymywania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego, a nawet je przekraczał o 0,5-0,7 pkt. proc., co dawało mu bufor bezpieczeństwa. Teraz wymogi spadły o 0,17 pkt. proc.

"Na dzień sporządzenia raportu bank spełnia zalecany przez KNF poziom współczynników kapitałowych" - napisano w komunikacie.

Na koniec września 2017 roku skonsolidowane fundusze własne grupy GNB wyniosły 6,2 mld zł, w tym 4,8 mld zł stanowił kapitał Tier 1 (77,5 proc. udziału w funduszach własnych), służący do pokrywania strat w warunkach wypłacalności banku. Kapitał taki pozwala bankowi kontynuować normalną działalność i zapewnia mu płynność finansową.

Publikacji wiadomości towarzyszy w piątek wzrost kursu GNB o 1,4 proc. w trzeciej godzinie sesji giełdowej.

Notowania akcji Getin Noble Banku w ostatnim tygodniu

Tagi: bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-11-2017

Ot zabawaA kto komu kazał brać kredyt we frankach. Jak kurs był korzystny,to było dobrze, jak nie -to lament. Umowy trzeba czytać

24-11-2017

BetCIĘŻKIE CZASY MAJĄ TYLKO CI, KTÓRYCH CZARNECKI OKRADAŁ.

24-11-2017

lolekten bandycki bank powinien upaść już dawno a Czarnecki siedzieć.

Rozwiń komentarze (28)

Wybrane dla Ciebie