Notowania

tvn
13.02.2018 12:48

Kwiatki z raportu Hanny Karp. "Kreują atmosferę syndromu oblężonej twierdzy"

"Bieżące informowanie o demonstracji pod Sejmem wraz z pokazywaniem haseł manifestantów może być rozumiane jako mobilizowanie do obywatelskiego nieposłuszeństwa" - to tylko jeden wyimek z raportu, którym KRRiT posiłkował się, nakładając karę na TVN.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
Raport Hanny Karp, na podstawie którego ukarano nadawcę TVN, do tej pory nie był jawny

Raport autorstwa Hanny Karp, wykładowcy szkoły medialnej ojca Rydzyka,dotyczy sposobu relacjonowania przez główne stacje telewizyjne wydarzeń w Sejmie i przed gmachem Parlamentu 16 grudnia 2016 r. Jednak ujrzał światło dzienne dopiero w lutym. W międzyczasie KRRiT zdążyła nałożyć na nadawcę TVN 1,48 mln zł kary, anastępnie wycofać się z tej decyzji.

Czego można dowiedzieć się z analizy? W opinii ekspertki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, TVN24 złamał warunki koncesji. Argumentów podaje mnóstwo.

Zobacz też: Będzie nowy pomiar oglądalności. "To nasz cel na ten rok działania"

Przykładowo jej zdaniem "częsta ekspozycja zajść z policją, w tym częsta ekspozycja obrazów przemocy i towarzyszący im brak redakcyjnego komentarza narusza wypełnianie koncesji zobowiązującej nadawcę do rzetelnej informacji i bezstronnego komentarza" (we wszystkich cytatach zachowana została pisownia org. - red.). Kilkakrotnie zauważa, że stacja kontynuowała transmisję, choć policja podawała komunikaty, że demonstracja jest nielegalna.

"Emitowane przekazy nadto często kreują atmosferę społeczną syndromu oblężonej twierdzy" - wytyka Hanna Karp.

Nie podoba jej się również, jak TVN24 relacjonował wydarzenia, które nazywa "ekscesami wokół poseł prof. Krystyny Pawłowicz". "Kadr z policjantką prowadzącą za sobą poseł PiS Krystynę Pawłowicz, która pospiesznie podąża za funkcjonariuszką, w tle widać mężczyznę wylewającego zawartość z butelki w stronę poseł. Tumult zagłuszają okrzyki tłumu, skierowane w stronę poseł: "Będziesz siedzieć, będziesz siedzieć!". Policjantka i poseł przyspieszają, czują się wyraźnie zagrożone, kadr urywa się krzykiem: "Będziesz siedzieć!"" - relacjonuje Hanna Karp. W raporcie ten fragment doczekał się dodatkowego podkreślenia.

Pani ekspert krytykuje też "chaotyczne kadry" w których pokazano wydarzenia z tłumu przed Sejmem. Z drugiej strony statyczny obraz też budzi jej wątpliwości. "Kamery nieruchomo ustawione eksponują gmach Sejmu i tłum pod nim stojący, komentatorzy i reporterzy nie informują, na co faktycznie czekają, z czym związany jest nastrój wyczekiwania" - ocenia.

Stacji dostało się także za opinie wygłaszane przez gości. Z nazwiska wymieniono: prof. Radosława Markowskiego, prof. Magdalenę Środę, Jacka Żakowskiego, Tomasza Lisa i Piotra Stasińskiego.

Kilkakrotnie ekspertka wytyka dziennikarzom w studio brak komentarza do pokazywanych wydarzeń. "Pomija się milczeniem i nie podejmuje prób niuansowania narracji na przykład tezy o tym, iż demonstracja pod Sejmem była wcześniej zaplanowana i przygotowana" - pisze. Jej zdaniem wystąpienia polityków opozycji wymagały osobnego komentarza, ponieważ "mogły być odebrane jako nawołujące do przemocy".

"Przekazy stacji TVN24 można zakwalifikować do kategorii zagrożeń związanych przede wszystkim z bezpieczeństwem państwa, jego funkcjonariuszy oraz jego obywateli" - konkluduje autorka analizy.

Tymczasem po drugiej stronie Hanna Karp postawiła relacje przygotowane przez telewizję publiczną. Te - jej zdaniem - pokazywały wydarzenia pod Sejmem i w samym gmachu "bez zbędnej sensacji, podpierając merytoryczną informacją".

"Dzięki temu odbiorca przekazu przygotowanego według dobrego modelu informacyjnego dziennikarstwa znajduje odpowiedzi na pytania nie tylko, co i gdzie się zdarzyło, ale także dlaczego? Występują także przekazy z elementami dziennikarstwa dociekliwego" - chwali TVP Hanna Karp.

Tagi: tvn, krrit, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2018

ZygfrydPamiętam jak za czasów tow.Wiesława wypowiadano się na temat zachodu,zochydzano nam ,starają wmówić że tylko socjalizm.Po 48 latach doświadczam tego … Czytaj całość

13-02-2018

Ryszardkażdy dążący do dyktatury będzie wszelkimi legalnymi a tym bardziej nielegalnymi sposobami udowadniał ,że tylko on ma rację a każda prawda nawet … Czytaj całość

13-02-2018

StaryNo to już mamy kontrolę mediów przez Rydzyka. Mamy dobrą zmianę. Pozostanie na rynku tylko jedynie słuszna TVPiS i Trwam...

Rozwiń komentarze (46)