Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dobre wyniki Holdingu PiS. Orlen i JSW zaskoczyły analityków

Dobre wyniki Holdingu PiS. Orlen i JSW zaskoczyły analityków

Z prezesa Obajtka (po lewej) premier Morawiecki może być zadowolony po drugim kwartale Fot. PETRAS MALUKAS
Z prezesa Obajtka (po lewej) premier Morawiecki może być zadowolony po drugim kwartale

Spółki giełdowe, w których menadżerów w większości obsadził już premier Mateusz Morawiecki, mają za sobą dobry drugi kwartał. Łącznie zarobiły o pół miliarda złotych więcej niż rok temu. Jednak głównie dzięki temu, co nas akurat nie cieszy - podwyżce cen paliw.

493 mln zł więcej niż przed rokiem, czyli łącznie 6,9 mld zł na czysto - tyle zarobiły spółki giełdowe z państwowymi menadżerami w drugim kwartale. Teoretycznie świetna wiadomość. Tyle, że analitycy spodziewali się, że będzie lepiej.

Zaczynając od tych spółek, które rozczarowały - to KGHM, Grupa Azoty, Tauron i PGE. W przypadku miedziowego kombinatu zawinił przestój remontowy w Hucie Głogów po awarii pieca zawiesinowego. Naprawa kosztowała kilka milionów złotych, ale przestój niósł za sobą poważne koszty. Produkcja miedzi i sprzedaż miedzi elektrolitycznej w polskich zakładach KGHM znacząco spadły. Spółka chce to nadrobić do końca roku, ale chwilowo wyniki są gorsze od oczekiwań. Zysk netto wyniósł 172 mln zł w drugim kwartale, czyli był o 79 mln zł wyższy niż rok temu, tyle że rynek prognozował aż 534 mln zł na plusie.

Zobacz też: Mateusz Morawiecki w Nowym Jorku

 

 

Słabe dane pokazały największe firmy energetyczne, czyli PGE i Tauron. Ten pierwszy ponosi koszty integracji przejętych od EdF aktywów, przez co zyski były o 98 mln zł niższe od oczekiwań rynku i o 187 mln zł mniejsze niż rok temu. Tauron dokonał natomiast kolejnego odpisu na utratę wartości aktywów w segmencie Wytwarzanie - tym razem w straty poszło 303 mln zł.

Dużo bardziej od spółek energetycznych zawaliła kwartał Grupa Azoty. Zaledwie 3 mln zł na plusie, to o 107 mln zł mniej niż rok temu i o 16 mln zł mniej od oczekiwań rynku. Jak widać rynek czuł „pismo nosem”. Po prostu ceny głównego surowca, czyli gazu, poszły mocno w górę. Do tego doszły jeszcze niższe ceny rynkowe nawozów - susza dała niższy popyt na produkty Azotów.

Co jednych martwi, to drugich cieszy

To, co martwi Grupę Azoty, jednocześnie cieszy PGNiG. Choć gazowy koncern nie zarabia na obrocie gazem i poniósł straty finansowe na handlu kontraktami terminowymi na gaz na TGE, to jednocześnie zarobił sporo na sprzedaży wydobytych na swoich koncesjach ropie i gazie. Ceny rynkowe gazu wzrosły o 39 proc. rok do roku, a ropy o 28 proc.

Najbardziej oczekiwania rynkowe przebił jednak nie PGNiG, ale PKN Orlen. Zarobił 1,7 mld zł na czysto i to czwarty najlepszy wynik w historii. Oczekiwania analityków ankietowanych przez PAP przebite zostały o aż 540 mln zł. Orlen obniżył marże, ale sprzedał więcej paliw. O ponad 100 mln zł zwiększyły zyski stacje benzynowe, co tłumaczyć można po części efektem zakazu handlu w niedziele - stacje są wyłączone z zakazu.

Dobry kwartał ma za sobą też Lotos, który zarobił o 378 mln zł więcej rok do roku oraz PZU z zyskiem o 276 mln zł wyższym. Dobre wyniki ubezpieczyciela zresztą przewidzieli analitycy rynku.

Mieszane doznania niosą ze sobą wyniki JSW. Zysk netto 324 mln zł był o 242 mln zł niższy od ubiegłorocznego, ale jednocześnie zaskoczył pozytywnie analityków. Ci spodziewali się zaledwie 262 mln zł na czysto. Katastrofa w kopalni Zofiówka obniży wydobycie o około 500 tys. ton, w kopalni Pniówek doszło do pożaru, do tego spółka wypłaciła jednorazową nagrodę i podwyższyła płace za pracę w weekendy i święta, przez co koszty wydobycia tony wzrósł o 23 proc. do 357 zł, a mimo to udało się wyjść z kwartału obronną ręką. Duża w tym zasługa galopujących w górę cen węgla koksującego.

Podsumowując, Holding PiS choć chwali się wzrostami zysków, to pozostałe duże spółki giełdowe rosną szybciej. W drugim kwartale zyski tych drugich zwiększyły się o 9,3 proc. rok do roku, podczas gdy firm z menadżerami rządowymi 7,7 proc. To mniejsze różnice niż w pierwszym kwartale, kiedy zyski Holdingu PiS spadły przy jednoczesnej dość dużej poprawie pozostałych spółek na giełdzie.

Wyniki Holdingu PiS w 2018 roku
Zysk netto w kwartale
(mln zł)
różnica względem prognoz proc.różnica rok do roku
2k2018 - razem duże spółki giełdowe
11012 -1,7% 8,3%
2k2018 - Holding PiS 6867 -2,8% 7,7%
2k2018 - poza PiS 4145 8,0% 9,3%
1k2018 - razem duże spółki giełdowe 11016 4,9% -8,3%
2k2018 - Holding PiS 8554 4,3% -13,6%
1k2018 - poza PiS 2462 7,9% 16,8%
Źródło: money.pl wyliczenia własne na podstawie wyników spółek i prognoz analityków ankietowanych przez PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pzu, pkn, giełda, spółki giełdowe, pge, lts, kgh, pgn, jsw, att, tpe, mateusz morawiecki, wyniki 2018, holding pis
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
huncwotka
2018-10-19 19:46
a kiedy zobaczę dywidendę z jsw? nigdy?
VOLKSDEUTSCH
2018-10-11 14:20
HAHAHA"ANALITYCY"?Tak ,jak "spece" w RADZIE POLITYKI PIENIĘŻNEJ"!
wd
2018-10-11 14:15
zyski z łupienia zwykłych zjadaczy chleba t
Pokaż wszystkie komentarze (205)