Notowania

Hortex zmienia właściciela. UOKiK wydał zgodę na przejęcie spółki przez fundusz Mid Europa Partners

Obecny właściciel Horteksu - brytyjski fundusz private equity Argan Capital - próbował pozbyć się udziałów producenta soków i mrożonek już od kilku lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hortex)
Hortex to polska marka, która od lat stanowiła własność brytyjskiego funduszu private equity.

Kontrolę nad spółkami Hortex, Hortex Marketing Services i Ortika Polska może przejąć Seventeen Colza, zarejestrowana w Luksemburgu spółka, która pośrednio należy do funduszu private equity Mid Europa. Zgodę na transakcję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez Seventeen Colza kontroli nad spółkami: Hortex, Hortex Marketing Services i Ortika Polska. Transakcja nie naruszy konkurencji" - ogłosił urząd na Twitterze.

Wniosek o przejęcie producenta mrożonek, soków i koncentratów wpłynął do UOKiK 13 listopada. Urząd musiał ocenić, czy planowana koncentracja nie narusza konkurencji na polskim rynku.

Seventeen Colza to zarejestrowana w Luksemburgu inwestycyjna spółka holdingowa pośrednio kontrolowaną przez Fundusz IV, który jest częścią grupy private equity Mid Europa. Fundusz ten jest szerzej znany głównie jako obecny właściciel Grupy Allegro.

Jak niedawno pisaliśmy, obecny właściciel Horteksu - brytyjski fundusz private equity Argan Capital - próbował pozbyć się udziałów producenta soków i mrożonek już od kilku lat.

Wartości transakcji, która ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku, nie podano, ale nieoficjalnie mówi się o kwocie oscylującej wokół 200 mln euro. Jeszcze cztery lata temu, przy poprzedniej próbie sprzedaży, Hortex był wyceniany na 300 mln euro.

Argan Capital wielokrotnie badał rynek pod kątem możliwości sprzedaży Horteksu, ale oczekiwał znacznie wyższej ceny, niż byli skłonni zapłacić potencjalni inwestorzy. Poprzedni plan z 2014 r. sprzedaży części akcji na giełdzie upadł z powodu rosyjskiego embarga, które uderzyło w wyniki Horteksu.

Cztery lata temu wyniki były tak złe, że Hortex musiał nawet renegocjować kredyty. Sprzedaż utrudniał także model biznesowy spółki. Trudno było znaleźć inwestora branżowego zainteresowanego i sokami, i mrożonkami jednocześnie, a podział firmy byłby utrudniony ze względu na prawa do marki.

W portfelu Mid Europa Partners są obecnie trzy polskie spółki - Allegro, Polskie Koleje Linowe i sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka.

Mid Europa Partners jest funduszem typu private equity inwestującym w Europie Centralnej i Południowo-Wschodniej. Działając z Warszawy, Londynu, Budapesztu i Stambułu, Mid Europa Partners doradza i zarządza funduszami dysponującymi kapitałem o wartości 4,6 mld euro. Zespół Mid Europa Partners inwestuje na rynkach regionu od 1999 roku i do tej pory przeprowadził 35 inwestycji w 18 krajach.

Tagi: hortex, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2017

StanleyA ciągle słyszę że jest tzw. repolonizacja zakładów w kraju czyli co mówi się jedno a robi drugie podobnie jak robili poprzedni

09-12-2017

NitaCieszę się niezwykle! Zapewne teraz cena mrożonej zupy jarzynowej wzrośnie z 7,99 do 10,99. Jako klient jestem uradowany!

09-12-2017

987Kupujcie w polskich sklepach, polskie produkty, tankujcie na polskich stacjach, trzymajcie pieniądze w polskich bankach. Zachodnie koncerny … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)