Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Indie odrzucają propozycję UE i Kanady. Nie chcą "trybunału do spraw przywilejów korporacji"

13
Podziel się

Indie nie staną się częścią żadnej globalnej umowy, która daje prawo inwestorom podważać decyzje rządu.

Indie odrzucają propozycję UE i Kanady. Nie chcą "trybunału do spraw przywilejów korporacji"
(AP/EAST NEWS)
bDmEeqZh

Indie nie staną się częścią żadnej globalnej umowy, która daje prawo inwestorom podważać decyzje rządu przed międzynarodowym trybunałem – zaznaczyła w Davos minister handlu i przemysłu Nirmala Sitharaman – donosi The Economic Times.

Już w ubiegłym roku Indie zdecydowały o wypowiedzeniu 57 dwustronnych umów handlowych. W tym również z Polską. To przede wszystkim cios międzynarodowe korporacje.

– Nie podpiszemy porozumienia inwestycyjnego, dzięki któremu firmy mogą kwestionować rząd – podkreśliła minister Sitharaman podczas nieformalnego spotkania z ministrami Kanady i UE.

bDmEeqZj

- Chodzi o to, aby korporacje nie wykorzystywały zapisów do blokowania lub zaskarżania decyzji rządów pozwami do ponadpaństwowych trybunałów arbitrażowych, ale wpierw dochodziły swoich praw na gruncie lokalnego prawa – tłumaczył w rozmowie z WP money Marcin Wojtalik, ekspert Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. – To zmiana pozwalająca chronić zarówno własny rynek, jak i pieniądze obywateli, z których podatków wypłaca się przecież zasądzane kary finansowe.

Unia Europejska zdecydowała się podpisać taką umowę z Kanadą w październiku ubiegłego roku. Doprowadzenie do ratyfikacji CETA poprzedzały szeroko zakrojone protesty społeczne, o czym pisaliśmy niejednokrotnie w WP money.

- Chcą (Kanada i Unia przyp. red.), aby ten sam szablom rozstrzygania między inwestorami a państwem miał zastosowanie globalne. My go odrzucamy w całości – podkreśliła cytowana przez The Economic Times minister Indii.

bDmEeqZp

Podczas nieformalnego spotkania ministrów w Davos podobne umowy handlowe zawierające mechanizm sądu arbitrażowego odrzuciły również Argentyna, Brazylia i Japonia.

bDmEeqZK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(13)
niedlaceta
4 lata temu
no i brawo dla Indii!!!!!!
lew1310
4 lata temu
Gdyby wszyscy postąpili tak jak UE i Kanada to następne pokolenia ¨cieszyłyby się ¨z rządu światowego złożonego z kilku najbogatszych obywateli tego świata.
Jane
4 lata temu
Po prostu suwerenny kraj .
bDmEeqZL
stary Polak
4 lata temu
brawo Indie!!!
kbx
4 lata temu
Jedna kobieta się postawiła. A euroburaki są za i z uśmiechem pozują do zdjęc... ignorancja to błogosławieństwo, sumienie nie jest obciążone.