Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Indie odrzucają propozycję UE i Kanady. Nie chcą "trybunału do spraw przywilejów korporacji"

13
Podziel się:

Indie nie staną się częścią żadnej globalnej umowy, która daje prawo inwestorom podważać decyzje rządu.

Indie odrzucają propozycję UE i Kanady. Nie chcą "trybunału do spraw przywilejów korporacji"
(AP/EAST NEWS)

Indie nie staną się częścią żadnej globalnej umowy, która daje prawo inwestorom podważać decyzje rządu przed międzynarodowym trybunałem – zaznaczyła w Davos minister handlu i przemysłu Nirmala Sitharaman – donosi The Economic Times.

Już w ubiegłym roku Indie zdecydowały o wypowiedzeniu 57 dwustronnych umów handlowych. W tym również z Polską. To przede wszystkim cios międzynarodowe korporacje.

– Nie podpiszemy porozumienia inwestycyjnego, dzięki któremu firmy mogą kwestionować rząd – podkreśliła minister Sitharaman podczas nieformalnego spotkania z ministrami Kanady i UE.

- Chodzi o to, aby korporacje nie wykorzystywały zapisów do blokowania lub zaskarżania decyzji rządów pozwami do ponadpaństwowych trybunałów arbitrażowych, ale wpierw dochodziły swoich praw na gruncie lokalnego prawa – tłumaczył w rozmowie z WP money Marcin Wojtalik, ekspert Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. – To zmiana pozwalająca chronić zarówno własny rynek, jak i pieniądze obywateli, z których podatków wypłaca się przecież zasądzane kary finansowe.

Unia Europejska zdecydowała się podpisać taką umowę z Kanadą w październiku ubiegłego roku. Doprowadzenie do ratyfikacji CETA poprzedzały szeroko zakrojone protesty społeczne, o czym pisaliśmy niejednokrotnie w WP money.

- Chcą (Kanada i Unia przyp. red.), aby ten sam szablom rozstrzygania między inwestorami a państwem miał zastosowanie globalne. My go odrzucamy w całości – podkreśliła cytowana przez The Economic Times minister Indii.

Podczas nieformalnego spotkania ministrów w Davos podobne umowy handlowe zawierające mechanizm sądu arbitrażowego odrzuciły również Argentyna, Brazylia i Japonia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
RobG56
7 lat temu
Oczywiście, ze nie mają (Indie) racji. Suwerenność buduje się przecież na zupełnie innych zasadach. Polska od 30 lat daje przykład ... ... i jej gospodarka, kondycja ekonomiczna czy suwerenność są tego przykładem. Miliard zniewolonych Hindusów, drugi miliard to Chińczycy. bardzo łatwo jest dokonać zawłaszczenia gospodarki poprzez sprzedajne elity. Dzieje się tak w skali globalnej - jak widać, ale dzieje się tak równiez w skali micro. Dlatego tak ważny jest system państwa gwarantujący realny wpływ wyborcy na sojusze, porozumienia - na rozwiązania w skali kraju i w skali gminy.
Bogi
7 lat temu
A Tusk i Kopacz się zgodzili, żeby Polska płaciła korporacjom miliardowe odszkodowania.
lew1310
7 lat temu
Gdyby wszyscy postąpili tak jak UE i Kanada to następne pokolenia ¨cieszyłyby się ¨z rządu światowego złożonego z kilku najbogatszych obywateli tego świata.
Jane
7 lat temu
Po prostu suwerenny kraj .
kbx
7 lat temu
Jedna kobieta się postawiła. A euroburaki są za i z uśmiechem pozują do zdjęc... ignorancja to błogosławieństwo, sumienie nie jest obciążone.