Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inea zmienia właściciela. To druga inwestycja amerykańskiego funduszu w Polsce

Inea zmienia właściciela. To druga inwestycja amerykańskiego funduszu w Polsce

Inea to jeden z większych regionalnych operatorów telekomunikacyjnych. Fot. prnt scrn inea.pl
Inea to jeden z większych regionalnych operatorów telekomunikacyjnych.

Amerykanie, zarządzający na całym świecie aktywami o wartości blisko 1,6 bln zł, zainwestowali w polską spółkę Inea. Przejęli większość akcji. Wśród nich jest pakiet należący do założyciela, Janusza Kosińskiego.

Duży regionalny operator telekomunikacyjny przechodzi w ręce Amerykanów. Inea, oferująca telewizję, szerokopasmowy internet i telefonię stacjonarną / komórkową - podobnie jak np. Netia, z tym że tylko w zachodniej części Polski - została sprzedana funduszowi Macquarie European Infrastructure Fund 5 (MEIF5). Należy on do Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) z siedzibą w Nowym Jorku.

We wtorek 5 grudnia podpisana została umowa, na mocy której Amerykanie wykupią większościowy pakiet akcji w spółce Inea, przejmując tym samym kontrolę nad nią.

- Jako jeden z największych operatorów FTTH i operatorów kablowych w zachodniej Polsce Inea z sukcesem stworzyła najlepszą w branży sieć dostępową dla kluczowych usług telekomunikacyjnych. Spółka ma znaczny potencjał do dalszego rozwoju. Cieszymy się, że będziemy mogli wraz z obecnym zarządem pracować nad wzmacnianiem pozycji spółki jako preferowanego dostawcy infrastruktury i usług telekomunikacyjnych w regionie - komentuje transakcję Leigh Harrison, szef MIRA na Europę.

Przypomnijmy, że Inea jest właścicielem największej regionalnej, światłowodowej sieci szkieletowej w Polsce, która ma długość blisko 7 tys. km. Dociera ona do ponad 500 tys. domów w Wielkopolsce.

Witelo Fund - największy w Europie Środkowo-Wschodniej "fundusz funduszy" ruszy w tym roku


 

MEIF5 nabywa udziały od funduszu private equity Warburg Pincus, od założyciela firmy Inea oraz od innych, mniejszych akcjonariuszy. Szczegóły takie jak cena nabycia akcji nie zostały ujawnione.

- Długoterminowe i konsekwentne podejście MIRA do inwestycji infrastrukturalnych oraz dogłębna znajomość sektora będą wsparciem dla rozwoju naszego biznesu - uważa Janusz Kosiński, założyciel i prezes spółki Inea.

Zamknięcie transakcji spodziewane jest na początek lutego 2018 roku, a jej finalizacja zależna jest od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Inea jest drugą polską spółką, w którą zainwestował MIRA. Amerykanie na nasz rynek weszli inwestycją w głębokowodny terminal kontenerowym DCT Gdańsk, który został wybudowany w 2005 roku i jest stale rozwijany.

MIRA to część Macquarie Asset Management Group, która odpowiada za zarządzanie aktywami w ramach Macquarie Group, zdywersyfikowanej grupy finansowej świadczącej klientom usługi w zakresie zarządzania aktywami, bankowości, doradztwa, w tym w zakresie ryzyka. Założona w 1969 roku grupa zatrudnia prawie 14 tys. osób w 27 krajach. Na 30 września zarządzała aktywami o łącznej wartości 345 mld funtów, czyli około 1,6 bln zł.

przejęcie, telekomunikacja, inea, macquarie european infrastructure fund 5, meif5, mira
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Dawid
2017-12-06 14:54
Skandal, że rząd na to pozwala.
1. Kolejne przejęcie telekomunikacji przez zagraniczny kapitał. To zagrożenie bezpieczeństwa kraju.
2. Kilka lat inwestycji w budowanie bardzo kosztownej infrastruktury światłowodowej, a teraz ktoś spija śmietankę i zbierze ogromne plony.
3. Czy to koniec sponsorowania LECHA?
ignorancja autora
2017-12-06 13:35
Co za bzdura i ingnorancja autora. Sam Rothschild kontroluje kapitał około 60 biln$
TykaTykTykTyk
2017-12-05 20:42
Nic dziwnego, jakimiś kanałami muszą prać nasze mózgi. Od małych niby nic nie znaczących firm się zacznie przejmowanie.
Pokaż wszystkie komentarze (5)