Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa fabryka za 20 mln dolarów powstanie w Opolu. Zatrudni 550 osób

18
Podziel się:

Zakład może rozpocząć produkcję w 2017 roku. Grupa IAC z siedzibą w Luksemburgu zatrudnia obecnie 30 tysięcy pracowników w ponad stu zakładach na terenie ponad dwudziestu państw w całym świecie.

Nowa fabryka za 20 mln dolarów powstanie w Opolu. Zatrudni 550 osób
(Margoz/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Około 550 miejsc pracy zapewni zakład produkcji elementów wnętrz samochodowych w Opolu. We wtorek przedstawiciel Inernational Automotive Components wmurował kamień węgielny pod zakład, którego koszt szacuje się na 20 mln dolarów.

Zakład w Opolu będzie docinał i obszywał elementy wnętrz samochodowych, m.in. do samochodów Volvo w standardzie premium. - Osiem miesięcy temu zwiedziliśmy kilkadziesiąt lokalizacji w całej Polsce. Ostatecznie wybraliśmy Opole, gdzie kosztem 20 mln dolarów powstanie jeden z ponad stu naszych zakładów, działających na całym świecie - powiedział Jonas Nilson, wiceprezes ds. rozwoju strategii na Europę IAC Group.

Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski podkreślał rosnącą rolę Opola jako miasta przyjaznego inwestorom. - Cieszę się, bo to największa inwestycja w regionie. Prawie sześćset miejsc pracy. Obiecywałem to i dzisiaj jest tego konkretne potwierdzenie. To wielkie wyróżnienie, że globalna firma postanowiła zainwestować w Opolu, że nasze miasto będzie miało markę premium. Pięć lat temu w opolskiej części Wałbrzyskiej SSE pojawił się pierwszy inwestor. Do dzisiaj powstało tu około dwóch tysięcy miejsc pracy, a Opole staje się poważnym ośrodkiem gospodarczym - podkreślił prezydent.

Zakład może rozpocząć produkcję w 2017 roku. Grupa IAC z siedzibą w Luksemburgu zatrudnia obecnie 30 tysięcy pracowników w ponad stu zakładach na terenie ponad dwudziestu państw w całym świecie. Jest dostawcą elementów wyposażenia wnętrz (paneli i miękkich wykończeń akustyki) dla wielu światowych marek samochodowych.

Fabryka w Opolu, to kolejna w ostatnich miesiącach inwestycja w branży motoryzacyjnej, która zostanie zlokalizowana w Polsce. W październiku zakończyły się negocjacje dotyczące lokalizacji nowoczesnej fabryki w Jaworze (na Dolnym Śląsku), którą będzie realizował koncern Mercedes. Niemiecki inwestor ma zamiar wybudować fabrykę silników za około 500 mln euro i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. O tym więcej tutaj.

Z kolei Toyota w fabryce w Wałbrzychu będzie produkować hybrydowe skrzynie biegów, a w Jelczu-Lasowicach - dwa typy silników benzynowych. Łącznie rozwinięcie tej produkcji będzie kosztowało około 650 mln zł, co zwiększy nakłady japońskiego koncernu w naszym kraju do 4 mld zł (więcej o tym tutaj)
.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
bodzio
7 lat temu
Będzie praca, ale dla Ukraińców.
rtx
7 lat temu
To wyraźny sygnał że Polska jest nadal krajem taniej siły roboczej. Poza tym nie bardzo mi to pasuje do świetlanych haseł PIS, że Polska nie może być jedynie montownią.
hasz
7 lat temu
Sytuacja w kraju musi byc tragiczna bo nie slychac o Polskich zakladach pracy w pewnym momencie obudzimy sie a tv powiedza tu niemiecka tv,disiejsze wiadomosci zaczynamy z naszej stolicy w Berlinie.
olaf
7 lat temu
Za 20 mln. to moze powstac zakladzik wprowadzajacyV kolumne
fast
7 lat temu
zauważcie że Niemcy budują tylko u siebie a nie w pozostałej części Polski.