Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inwestycje zagraniczne Polski. Wiceminister zachęca firmy do wyjścia poza rynek UE

Inwestycje zagraniczne Polski. Wiceminister zachęca firmy do wyjścia poza rynek UE

Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Polski eksport jest zależny przede wszystkim od koniunktury w Unii Europejskiej. Dlatego trzeba zachęcić polskie przedsiębiorstwa do wyjścia na nowe perspektywiczne rynki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej - mówi wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Kościński zwraca uwagę, że większość polskich firm to małe i średnie przedsiębiorstwa rodzinne, które - jak ocenia - często ograniczają się do lokalnego rynku. Mogą być najlepsze w mieście, regionie czy kraju, ale zbyt rzadko chcą być najlepsze na świecie. - To jest pierwsze wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć - pokazać firmom, że poza Polską istnieje wielki rynek i zachęcić je do eksportowania, a nie tylko działania lokalnie i zaopatrywania rynku krajowego - wyjaśnia.

I dodaje, że z kolei te firmy, które już eksportują, w 80 proc. decydują się na eksport do krajów Unii Europejskiej. - Jesteśmy zależni głównie od cyklu koniunkturalnego UE. Musimy więc zachęcić polskie przedsiębiorstwa, by patrzyły dalej - na nowe perspektywiczne rynki Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej - mówi Kościński.

Wiceminister podkreśla, że każdy rynek jest specyficzny. - Są rynki dobre dla rolnictwa, są rynki dobre dla przemysłu. Oczywiście im większy rynek, tym lepiej. Jeśli sprzedajemy sprzęt górniczy, to do państwa, w którym górnictwo jest ważne. Gdy żywność, produkty rolnicze - istotna jest populacja danego kraju - mówi.

Wskazuje też przykładowe rynki dla polskiego eksportu. - Jeśli chodzi o urządzenia przetwórstwa spożywczego, to staramy się patrzeć na kraje takie jak np. Bangladesz, Indie, w których jest wielu rolników, dobry przemysł żywnościowy, ale niekoniecznie technologia przetwarzania żywności. To są obszary, na które chcielibyśmy skierować firmy albo pomóc im w ekspansji na te rynki przetwórstwa żywności. Kraje takie jak Iran, który ma największe na świecie rezerwy gazu ziemnego i trzecie pod względem wielkości zasoby ropy, potrzebują zaś inwestycji w infrastrukturę wydobywczą i rafineryjną. Tam więc kierujemy przemysł ciężki - wylicza.

Wiceminister zaznacza także, że bardzo istotne dla Polski są nowe technologie, bo zaczyna być u nas odczuwalny problem niskiego bezrobocia.

Kościński zabiera głos w czasie, gdy z wizytą w Etiopii przebywa prezydent Andrzej Duda. Zachodnioafrykańskie państwo zachęca m.in. do zacieśnienia kontaktów gospodarczych z Polską.

- Jesteśmy otwarci na przyjazną i partnerską współpracę, oferując nasze bogate doświadczenie m.in. z zakresu transformacji gospodarczej. Chcemy inwestować w Afryce, a nie ją eksploatować - mówił Duda we wtorek na forum Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

Duda zaznaczył, że Polska dostrzega potencjał kontynentu afrykańskiego. - Jesteśmy od lat obecni w wielu krajach, jak choćby w Angoli, Etiopii, Kenii, Nigerii, Republice Południowej Afryki - poinformował. Zaznaczył, że Polska rozwija swoją aktywność na kontynencie afrykańskim, czego przykładem jest m.in. ubiegłoroczne otwarcie placówki w Senegalu.

- Obecnie odnawiamy naszą obecność dyplomatyczną w Tanzanii. Rozwijamy kontakty polityczne, czego dowodem jest nasza regularna obecność na szczytach Unii Afrykańskiej - mówił polski prezydent.

- Prowadzimy współpracę gospodarczą i finansujemy projekty rozwojowe, m.in. poprzez program GoAfrica. Połowa partnerów priorytetowych naszego programu współpracy rozwojowej to państwa afrykańskie - dodał Duda.

- Jesteśmy otwarci na przyjazną i partnerską współpracę, oferując nasze bogate doświadczenie m.in. z zakresu transformacji gospodarczej. Chcemy inwestować w Afryce, a nie ją eksploatować - zadeklarował prezydent.

W poniedziałek Duda odwiedził z kolei etiopską montownię ciągników Ursusa. W zakładzie w Adamie zaplanowano montaż rocznie 500 ciągników.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Haha
2017-05-09 18:45
Etiopia jest chyba na wschodzie,a nie zachodzie Afryki.Pobierał nauki u Petru???
Nieprawdziwy_Polak
2017-05-09 18:23
To "zachodnioafrykańskie państwo" chyba zmieniło ostatnio lokalizację?
qwe
2017-05-09 16:11
-Ciekawy serwis z aukcjami na którym można kupić np Laptopa za 20 złotych

tanieakcje.ga
Póki co mało znany i łatwo coś wygrać za bezcen ;)