Notowania

cba
04.06.2016 17:02

Jackiewicz składa zawiadomienie do prokuratury. Skarb Państwa miał stracić ponad 171 mln zł

Skarb Państwa miał stracić ponad 171 mln zł. na sprzedaży akcji dwóch spółek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

W sobotę minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz poinformował o złożeniu do Prokuratury Krajowej dwóch zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotyczą one prywatyzacji spółek Meble Emilia sp. z o.o. i Kopalni Węgla Brunatnego Adamów S.A. Ta druga należy do grupy kapitałowej, której właścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak. Skarb Państwa miał stracić na tych transakcjach ponad 171 mln zł.

W ocenie Jackiewicza, w przypadku spółki meblowej Meble Emilia istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa przez zawarcie umowy sprzedaży 85 proc. udziałów poniżej ich wartości, na czym Skarb Państwa stracił co najmniej 82,22 mln zł. Pierwotnie wartość zbywanych udziałów Spółki szacowano bowiem na 197,36 mln zł, a ostatecznie zostały one sprzedane za 115,14 mln zł.

Również sprzedaż 85 proc. akcji spółki Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów S.A. może okazać się kontrowersyjna. Zdaniem ministra państwo straciło na niej co najmniej 88,99 mln zł.

Wartość księgowa kopalni Adamów na 31 grudnia 2011 r. wynosiła 144,6 mln zł, spółka posiadała wolne środki obrotowe w wysokości 65,2 mln zł i nie była zadłużona. Pierwotnie wartość zbywanych akcji Spółki szacowano na 156,315 mln. Tymczasem MSP zlecało kolejne aktualizacje wycen, co w rezultacie umożliwiło akceptację niższej oferty nabywcy. Ostatecznie akcje sprzedano bowiem za kwotę 67,32 mln zł.

Zarówno zespół ds. negocjacji, jak i następnie ówczesny minister Skarbu Państwa, zaakceptowali ofertę nabywcy, pomimo że wartość księgowa oraz wycena wartości spółki wskazywały na znacznie wyższą wartość spółki - podaje MSP w komunikacie.

Dawid Jackiewicz złożenie dwóch kolejnych zawiadomień zapowiadał już w ostatni czwartek. - Dwa zawiadomienia do prokuratury złożone, dwa w przygotowaniu - mówił pytany o rozliczenie prywatyzacji państwowych spółek w programie Jeden na jeden.

Również w czwartek CBA wkroczyło do kilku firm współpracujących z Grupą Kulczyk i ze spółką Ciech SA. Jak przekonywał Jackiewicz, przy prywatyzacji Ciechu budżet państwa miał stracić ponad miliard złotych. Prokuratorskie śledztwo dotyczące prywatyzacji Ciechu trwa od kilku miesięcy.

To tylko najnowsze z serii akcji resortu skarbu wymierzonych przeciwko domniemanym nieprawidłowościom w polskim biznesie. W połowie maja CBA zatrzymało sześć osób. Wśród zatrzymanych był współwłaściciel firmy Nowy Styl i jeden z najbogatszych Polaków Jerzy Krzanowski, który usłyszał zarzuty korupcyjne. Zatrzymani zostali też między innymi prezes Wasko Wojciech W. i Patrycja Z., była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Tagi: cba, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2016

qwertyCzyli jak kupię chleb za 2,50 zł, a rząd PiS stwierdzi, że wg. ich wyliczeń cena jest zaniżona, bo chleb akurat ja powinienem kupić za 5 zł; to też … Czytaj całość

05-06-2016

hanysekDzialaja jak Putin. Tez dobieral sie do najbogatszych. Ci tez, szukaja-preparuja haki, oskarzaja, obrzucaja blotem a na koncu okradna. Potem przyjdzie … Czytaj całość

04-06-2016

oloTeraz wiadomo o co wrzeszczy KOD,PO i Nowoczesna! Kasa,Kasa ucieka?

Rozwiń komentarze (448)