Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera podkarpacka. B. szef biura poselskiego Jana Burego zatrzymany przez CBA

12
Podziel się

Bogusław P., były szef biura poselskiego Jana Burego (PSL), został zatrzymany przez agentów rzeszowskiej Delegatury CBA pod zarzutem korupcji. W porozumieniu z Burym miał przyjąć 700 tys. zł korzyści majątkowej w zamian m.in. za wywarcie wpływu na prezesa spółki skarbu państwa.

Afera podkarpacka. B. szef biura poselskiego Jana Burego zatrzymany przez CBA
(Stanisław Kowalczuk/East News)
bDBrhSiJ

Informację o zatrzymaniu i zarzutach przesłał PAP w poniedziałek rano Piotr Kaczorek z CBA. To kolejny wątek tzw. afery podkarpackiej.

Z tej informacji wynika, że w Śląskim Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej zatrzymanemu zostaną uzupełnione zarzuty związane z przyjęciem od Mariana D., byłego właściciela i prezesa spółki paliwowej, korzyści majątkowej znacznej wartości - 700 tys. zł.

"Wg ustaleń śledczych, w okresie październik 2007 - maj 2008 w wykonaniu z góry powziętego zamiaru wspólnie i w porozumieniu z Janem B., wtedy sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa i posłem na Sejm RP, przyjął od biznesmena Mariana D. obietnicę korzyści majątkowej w wysokości 1 mln zł, a następnie przyjął korzyść majątkową w wysokości 700 tys. zł w zamian za m.in. podjęcie się pośrednictwa w nawiązaniu preferencyjnych stosunków handlowych pomiędzy firmą biznesmena a spółką skarbu państwa oraz wywarcie wpływu na prezesa z tej spółki skarbu państwa w celu wydania korzystnych finansowo transakcji dla spółki reprezentowanej przez Mariana D." - czytamy w komunikacie.

bDBrhSiL
Zobacz także: SKOK-i. Niekończąca się afera

Inny zarzut przedstawiony zatrzymanemu przez CBA dotyczy przyjęcia innej korzyści majątkowej przez samego Bogusława P.

Prokuratura w Katowicach od kilku lat wyjaśnia okoliczności afery podkarpackiej. W listopadzie 2015 r. postawiła sześć zarzutów korupcyjnych b. posłowi PSL Janowi Buremu. Zdaniem śledczych, jako poseł i wiceminister skarbu przyjmował wysokie korzyści majątkowe od co najmniej dwóch osób - które usłyszały już wcześniej zarzuty wręczania tych łapówek - za wpływanie na działanie różnych instytucji państwowych. Sąd nie uwzględnił prokuratorskiego wniosku o aresztowanie byłego posła. Później Bury usłyszał trzy kolejne zarzuty, dotyczące niezgodnego z prawem wpływania na obsadę stanowisk w Najwyższej Izbie Kontroli.

bDBrhSiR

Katowickie śledztwo toczy się od listopada 2013 r. po zawiadomieniu złożonym przez CBA. Początkowo wszczęto je pod kątem nadużycia uprawnień przez członków zarządu Elektrowni Kozienice i funkcjonariuszy publicznych w związku z postępowaniem przetargowym. Postępowanie ma jednak znacznie szerszy zakres. Do Katowic trafiły też niektóre wątki z postępowania toczącego się wcześniej w Warszawie.

Jak wcześniej podawała prokuratura, podstawą formułowanych wobec podejrzanych zarzutów są m.in. zeznania świadków, wyjaśnienia innych podejrzanych, a także treść zarejestrowanych rozmów telefonicznych.

W związku z aferą podkarpacką w lipcu ubiegłego roku na ławie oskarżonych zasiedli były dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward B., oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej, i były proboszcz katedry polowej Wojska Polskiego ks. płk Robert M. W sprawie tych dwóch oskarżonych wyrok ma zapaść w przyszłą środę. Akt oskarżenia obejmował jeszcze jednego duchownego - Jana C. - jednak ten zmarł przed rozpoczęciem procesu.

Inne wątki afery podkarpackiej bada Prokuratura Apelacyjna w Katowicach. Zarzuty w tej sprawie usłyszała m.in. była szefowa prokuratury apelacyjnej w Rzeszowie Anna H., którą śledczy oskarżyli o przyjęcie korzyści majątkowych, powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, a także przekroczenie uprawnień. H. została dyscyplinarnie usunięta z prokuratury.

bDBrhSiS

Pod koniec czerwca Sąd Najwyższy zdecydował, że sprawą H. zajmie się Sąd Rejonowy w Tarnowie.

bDBrhSjm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(12)
józek
4 lata temu
dla mnie to fenomen! pozamykali prokuratorów z nim związanych a Jasiu B chodzi sobie na wolności! musi miec na kogos mocne haki albo nadzwyczajna kasta nie chce go wsadzić!
jasiek
4 lata temu
jak w porozumieniu z Burym to dlaczego on jeszcze nie siedzi?? dziwne to:(
Wojtek
4 lata temu
A naczelnik miasta wojewódzkiego Tadeusz F.który wszystkim kolegom spod Jasła najpierw pomógł aby po przejmowali najatrakcyjniejsze działki w Rzeszowie , teraz zrobił sie poprawny politycznie. Były prezes SM działacz PZPR,SLD wraz z radnym szefem struktur SLD Wiesław B. chce na siłę przyjmować uchodzców i emigrantów.Mówi,że sam bedzie wybierał i zapewni mieszkania syryjskim sierotom.Tylko może to zrobić ale uszczuplając prywatne zasoby mieszkaniowe które kikanascie ma jego rodzina na wynajem.
bDBrhSjn
PESEL
4 lata temu
JAK ŻYĆ , gdy się lodów nie ukręci !!!
anik
4 lata temu
Uciekaj myszko do dziury bo cie tam zlapie Jan Bury