Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Japończycy już wiedzą, jakie będzie paliwo przyszłości. To może być dobra wiadomość dla Polski

Japończycy już wiedzą, jakie będzie paliwo przyszłości. To może być dobra wiadomość dla Polski

Liczba aut na wodór ma w Japonii wzrosnąć aż dwudziestokrotnie w ciągu zaledwie dwóch lat Fot. East News
Liczba aut na wodór ma w Japonii wzrosnąć aż dwudziestokrotnie w ciągu zaledwie dwóch lat

Japońskie koncerny samochodowe połączyły siły. Ich sojusz jasno wskazuje, w którym kierunku pójdzie przemysł motoryzacyjny w Japonii w najbliższych latach

Toyota, Nissan i Honda założyły spółkę Japan H2 Mobility (lub JHyM). Jej celem jest zbudowanie 80 nowych stacji tankowania wodorem. Dla Japonii będzie to oznaczało niemal podwojenie takich instalacji. Na razie w całym kraju jest ich 101.

Po całej Japonii jeździ na ten moment prawie 2,5 ty. pojazdów z ogniwami paliwowymi (FCV). Więcej modeli jest już opracowywanych przez Hondę i Toyotę. Rozwój samochodów na ogniwa wodorowe jest wspierany przez japoński rząd. Wedle zamierzeń Tokio po japońskich drogach za dwa lata ma jeździć 40 tys. takich pojazdów.

Prezydent: zastąpienie aut spalinowych zapewni czystsze powietrze


 

W Polsce samochody na wodór wciąż są w powijakach. Brakuje przede wszystkim infrastruktury. Nie mamy jeszcze ani jednej stacji ładowania. Ich wybudowanie jest dopiero planowane. Dla nas ogniwa wodorowe mogą okazać się bardzo opłacalne. Wodór można bowiem z powodzeniem uzyskiwać z węgla. Poza tym łatwiej byłoby przekonać Polaków do przesiadki na takie auta niż na "elektryki". Zatankowanie samochodu na wodór trwa ok. 3 minut a przejechać na baku można nawet 700 km.

Ale na razie liderem w tym segmencie w Europie są Niemcy. W tej chwili mają już 100 stacji do ładowania ogniw wodorowych. W ciągu pięciu lat ich liczba ma ulec potrojeniu. Co ciekawe, stosowne inwestycje w tym względzie planuje także oddział naszego Orlenu za Odrą.

e-samochody, elektromobiliność
Czytaj także
Polecane galerie
Vat Akcyza
2018-03-19 18:03
Kazda wojna, jak również myśl wprowadzonej
technologii--itp. Jest tylko przedłużeniem polityki :tak więc płace podatki-status quo
Lolek mały
2018-03-15 09:18
Zrobią nowoczesny samochód dla "Kowalskiego", tankowany wodorem. Jego cena będzie bardzo atrakcyjna, ok 200 tyś zł
Miłośnik_Japonii
2018-03-14 10:45
Taaak, Japończycy wiedzą.... Do momentu przeczytania książki "Made in Japan" myślałem, że długi czas podejmowania u nich jakichkolwiek decyzji związany jest z głębokimi przemyśleniami. A okazuje się, że to wasalska mentalność nie pozwala podejmowania decyzji, a długi czas wynika tylko z oczekiwania aż podejmie ją ktoś na samej górze, kto już nie ma na kogo zrzucić ewentualnej odpowiedzialności za pomyłkę.
Pokaż wszystkie komentarze (11)