Notowania

podatki
02-10-2018 (17:18)

KAS rozliczy za nas podatek. Projekt uproszczeń ponownie trafi do komisji finansów

Posłowie chcą, by składanie zeznania podatkowego było jeszcze prostsze, a zwrot nadpłaty następował dwa razy szybciej niż obecnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(resket, Shutterstock)
Kto nie lubi rozliczać się tradycyjnie, może skorzystać z formularza elektronicznego

Posłowie chcą jeszcze bardziej uprościć składanie zeznań podatkowych PIT. Dziś podatnicy mogą zrobić to w sposób tradycyjny, czyli przesłać je pocztą lub złożyć w urzędzie skarbowym – bądź rozliczać się elektronicznie. Nowy pomysł zakłada, że zeznanie wypełni Krajowa Administracja Skarbowa – bez konieczności składania przez podatnika wniosku.

Projekt upraszczający rozliczenia PIT trafi ponownie do komisji finansów publicznych, o czym informuje serwis PAP.

- W praktyce oznacza to, że blisko 25 proc. podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest to rewolucyjna zmiana jakościowa – powiedział Andrzej Szlachta (PiS).

Rzecznik MŚP zapowiada abolicję dla rejestrujących działalność za granicą

Propozycja nie wzbudza kontrowersji, tym bardziej, że jak podniosła Maria Zuba (również PiS), "podatnik przepisami tej ustawy jest chroniony przed negatywnymi konsekwencjami błędnego sporządzania zeznania podatkowego przez KAS".

.Nowoczesna ustami Pawła Pudłowskiego przypomina, by nie ignorować osób samozatrudnionych, wobec których ułatwienia wejdą w życie po roku od wprowadzenia zmian dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Pudłowski złożył poprawkę, która zakłada, że samozatrudnieni będą mogli korzystać z dobrodziejstw ustawy w tym samym czasie, co zatrudnieni.

To nie jedyna przewidziana przez projekt zmiana. Przewiduje ona ponadto, że podatnicy PIT składający rozliczenia elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty w terminie nie 90 dni, jak jest obecnie, lecz już 45.

Możliwość zobowiązania KAS do wypełnienia zeznania będzie dotyczyła osób, które rozliczają się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem oraz osób samotnie wychowujących dzieci.

Przygotowane przez KAS zeznanie podatkowe będzie można zweryfikować i zaakceptować bez zmian, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.

Zeznania podatkowe będą dostępne od 15 lutego roku następującego po roku podatkowym do 30 kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, kas, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2018

MNo i na co mi to. Wypełniam w 5 minut i wysyłam przez internet. Co mi jakiś Janusz czy Grażyna z Nierządu Skarbowego innego wymyśli.

Rozwiń komentarze (1)