Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katastrofa samolotu AirAsia. Znaleziono dwa duże fragmenty wraku

0
Podziel się:

Do tej pory z morza wyłowiono 30 ciał. Akcję utrudniają silny wiatr i wysokie fale.

Katastrofa samolotu AirAsia. Znaleziono dwa duże fragmenty wraku
(PAP/EPA)
bEJBVoEl

W Morzu Jawajskim, w pobliżu wyspy Borneo, znaleziono _ cztery duże _ fragmenty airbusa, który uległ katastrofie prawie tydzień temu - poinformował szef indonezyjskiej agencji zajmującej się poszukiwaniami Fransiskus Bambang Soelistyo.

Aktualizacja: 14:50

Obiekty odnaleziono z pomocą sonarów uczestniczących w operacji indonezyjskich i singapurskich okrętów - przekazał dziennikarzom szef indonezyjskiej agencji zajmującej się akcją poszukiwawczą, Fransiskus Bambang Soelistyo. Wszystkie cztery fragmenty znajdują się na głębokości ok. 30 metrów. Największy z nich ma wymiary ok. 18 metrów na 2,2 metra - dodał.

bEJBVoEn

Przyjmuje się, że odnalezione obiekty należą do wraku samolotu ze względu na ich rozmiary oraz fakt, że w tym samym regionie poszukiwań wcześniej widziano unoszące się na wodzie plamy oleju. Z uwagi na silny prąd nie powiodła się próba opuszczenia na dno morskie zdalnie kierowanego pojazdu podwodnego, który miałby ostatecznie potwierdzić tę tezę.

Soelistyo powiedział, że fragmenty znaleziono w priorytetowej strefie poszukiwań, obejmującej obszar o powierzchni 1850 km kw., gdzie najprawdopodobniej spadł samolot.

Indonezyjskie ministerstwo transportu zapowiedziało, że od poniedziałku sprawdzać będzie wszystkie harmonogramy lotów Indonesia AirAsia. - _ Skupimy się na harmonogramach. Możliwe, że licencja tym liniom lotniczym zostanie w Indonezji cofnięta _ - powiedział Djoko Muratmodżo, generalny dyrektor ds. żeglugi powietrznej ministerstwa transportu Indonezji.

AirAsia to tanie malezyjskie linie lotnicze, które mają swoją filię między innymi w Indonezji. Podczas feralnego lotu pilot za zgodą kontroli lotów zmienił kurs, żeby ominąć front burzowy.Wkrótce potem zwrócił się o zgodę na zwiększenie wysokości do 38 tysięcy stóp (ponad 11 580 metrów).

bEJBVoEt

Zgody tej nie otrzymał od razu, ponieważ w pobliżu leciały na tym pułapie inne maszyny. Gdy kilka minut później kontrola lotów zezwoliła mu na zwiększenie wysokości najpierw do 34 tys. stóp (ponad 10 360 metrów), pilot już nie odpowiedział.

Szczątki samolotu zlokalizowano we wtorek na Morzu Jawajskim, zaledwie 10 kilometrów od miejsca, gdzie utracono z nim kontakt. Do tej pory z morza wyłowiono 30 ciał ofiar katastrofy. Akcję utrudniają silny wiatr i wysokie fale.

Czytaj więcej w Money.pl
Katastrofa AirAsia. Służby ratownicze wydobyły kolejne ciała Wznowiono akcję poszukiwawczą, którą utrudniają silny wiatr i wysokie fale.
Odnaleźli samolot AirAsia. Jest potwierdzenie Przedstawiciele władz uczestniczący w poszukiwaniach poinformowali, że zauważyli kilka ciał unoszących się na wodzie w pobliżu miejsca.
Wciąż brak śladu malezyjskiego samolotu. Co się mogło wydarzyć? _ Malezyjski samolot prawie na pewno się rozbił _ - zgodnie twierdzą eksperci.
bEJBVoEO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)