Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Średnie pensje rosną w skali roku; ale dwa ostatnie miesiące to spadki

Państwowy gigant z rosnącymi zyskami. KGHM ma się coraz lepiej

Państwowy gigant z rosnącymi zyskami. KGHM ma się coraz lepiej

KGHM na wydobuciu surowców zarabia coraz lepiej Fot. KGHM
KGHM na wydobuciu surowców zarabia coraz lepiej

Rosnące ceny surowców oraz poprawiająca się koniunktura pozytywnie wpłynęły na wyniki finansowe KGHM Polska Miedź. Spółka zamknęła trzeci kwartał z niemal dwukrotnie wyższym zyskiem netto niż w analogicznym okresie minionego roku.

KGHM w komunikacie wykazał 604 mln zł skonsolidowanego zysku netto w trzecim kwartale 2017 r. Rok wcześniej było ro 329 mln zł. Tegoroczny wynik mógłby być jeszcze wyższy, jednak spółka stanęła przed „koniecznością budowy zapasów produktów do wypełnienia kontraktowych zobowiązań w ostatnim kwartale tego roku”.

Zobacz też nasz materiał o polskich złożach na dnie Pacyfiku:


 

Dobre wyniki finansowe spółki wynikają m.in. ze wzrostu cen miedzi na światowych rynkach. - Częściowo jest to efektem dalszej poprawy otoczenia rynkowego przekładającej się na notowania miedzi, z drugiej natomiast strony - naszych wysiłków w uporządkowanie sytuacji aktywów zagranicznych, w szczególności kopalni Sierra Gorda - ocenił prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Zysk operacyjny wyniósł 787 mln zł wobec 531 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 4,77 mld zł w III kw. 2017 r. wobec 4,69 mld zł rok wcześniej. Zysk netto w trzech kwartałach tego roku wyniósł 1,85 mld zł wobec 1,28 mld zł przed rokiem.

I choć wyniki KGHM są coraz lepsze, to spółka nadal wykazuje dług netto w wysokości 6,83 mld zł. Polska spółka kontrolowana przez państwo jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie.

 

górnictwo, hutnictwo
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
życzliwy
2017-11-16 07:36
dobra zmiana, wystarczy nie kraść.
Cu
2017-11-15 10:56
I dziś 5%w dół
analityk
2017-11-14 21:58
Co to jest za produkcja ? To jest fedrowanie rud miedzi i jego przetwórstwo . Produkowanie wyrobów wysoko przetworzonych to jest produkcja. A to się udaje tylko nielicznym.