Notowania

kopalnia rudna
30.11.2016 11:33

Wstrząs w kopalni Rudna. Czterech górników nie żyje, trwa akcja ratunkowa

Trzeci z górników poszukiwanych po wstrząsie w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach nie żyje - poinformował w środę dyrektor kopalni Paweł Markowski. Pod ziemią nadal znajduje się pięć osób, do których próbują dotrzeć ratownicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Maciej Kulczyński)

Już czterech górników poszukiwanych po wstrząsie w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach nie żyje - poinformował w środę dyrektor kopalni Paweł Markowski (na zdjęciu). Pod ziemią nadal znajduje się pięć osób, do których próbują dotrzeć ratownicy.

Markowski na konferencji prasowej przekazał, że ratownicy dotarli do kolejnego górnika. - Niestety lekarz stwierdził jego zgon - powiedział.

Dodał, że ratownicy widzą kolejnego górnika. - Nie wiemy jednak, w jakim jest stanie, ratownicy nie mogą jeszcze do niego dojść. Nadal nie wiemy, gdzie są czterej kolejni górnicy - powiedział dyrektor.

Dyrektor dodał, że górnik, którego widzą ratownicy jest przygnieciony blokiem skalnym. - Nie wiemy, czy jest przytomny. Mamy problem, by ten blok skruszyć czy podnieść do góry. Nie mamy tam do dyspozycji maszyn, tylko ręczne środki - mówił.

Markowski poinformował, że według wskazań lokalizatorów trzech górników może znajdować się w komorze maszyn, która została zasypana. - Dwie osoby mogą być na zewnątrz, ale w pobliżu tej komory maszyn - powiedział dyrektor.

W poszukiwaniach bierze udział trzynaście zastępów ratowniczych. Na miejsce katastrofy jedzie premier Beata Szydło.

W kopalni Rudna w Polkowicach we wtorek wieczorem doszło do silnego wstrząsu. W rezultacie trzech górników poniosło śmierć, a dziewięciu zostało poszkodowanych.

Tuż po wstrząsie informowano, że pod ziemią jest uwięzionych 16 górników, później - że 10. Po północy w środę rzeczniczka KGHM Polska Miedź Jolanta Piątek poinformowała o śmierci jednego z górników i ewakuacji ze strefy zagrożenia na powierzchnię ośmiu osób. Poszkodowani trafili do szpitali, m.in. do Głogowa. Ratownicy szukali wówczas w kopalnianych wyrobiskach siedmiu górników.

Po godzinie 2 przedstawiciele władz KGHM podali, że pod ziemią znaleziono ciało kolejnego górnika oraz że trwają poszukiwania sześciu osób. Poinformowano, że z poszukiwanymi nie ma kontaktu.

Władze KGHM podały również, że wstrząs w kopalni Rudna był bardzo silny i spowodował duże zniszczenia. Epicentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 1500 metrów, a jego magnituda wynosiła około 3,4 stopnia.

Jak podaje KGHM, kopalnia Rudna jest największą kopalnią miedzi w Europie i jedną z największych głębinowych kopalni tej rudy na świecie. Zasoby tej kopalni to 432 miliony ton rudy miedzi. Wydobycie prowadzone jest tam od 1974 r., a średnia produkcja w kopalni Rudna wynosi obecnie 12 ton rudy rocznie.

Eksploatacja złoża prowadzona jest w trzech rejonach wydobywczych: Rudna Główna, Rudna Zachodnia R-IX oraz Rudna Północna.

Tagi: kopalnia rudna, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-11-2016

mg6312 ton rudy rocznie.... to sie w ogole oplaca? Moj sasiad z wozkiem by dal rade wiecej miedzi ze zlomu zebrac w ciagu roku bez wchodzenia pod … Czytaj całość

30-11-2016

IrlandczykWyrazy współczucia dla rodzin. Ps. Życie jest cenne i krótkie a śmierć trwa wiecznie.

30-11-2016

@to wielka tragedia. zawsze przy takich okazjach przypomina się społeczeństwu, że zawód górnika jest bardzo niebezpieczny. dlatego górnicy mają sporo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)