Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kobiet w branży technologicznej wciąż za mało. Eksperci debatowali, jak to zmienić

Kobiet w branży technologicznej wciąż za mało. Eksperci debatowali, jak to zmienić

Fot. Fotolia

W ciągu ostatnich 5 lat udział kobiet pracujących w przedsiębiorstwach technologicznych wzrósł o 6 procent, a w zarządach tych firm o 11 procent - wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Podczas poniedziałkowej konferencji w Warszawie, na której zaprezentowano wyniki badania, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara zwróciła uwagę, że stereotypy dotyczące kobiet pojawiają się na różnych poziomach i tworzą bariery, przed którym stoją dziewczęta chcące studiować na kierunkach technicznych. - Dodatkowe bariery, niekoniecznie są barierami instytucjonalnymi, one są barierami nas wszystkich, dlatego że myślimy stereotypowo - zaznaczyła Fuszara.

Na podstawie raportu i konsultacji z ekspertami Rada do spraw Rekomendacji, pod przewodnictwem Fuszary, zaproponowała zestaw rekomendacji w zakresie wsparcia rozwoju karier kobiecych w obszarze STEM - czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka)

Pełnomocniczka zwróciła uwagę, że większość rekomendacji jest kierowana w stronę firm technologicznych, ale pojawiają się również takie, które dotyczą humanistyki. - Nauki humanistyczne, jako współtworzące taką przestrzeń, w których technologie się rozwijają, są niesłychanie ważne. Wracamy do myślenia, że humanistyka nie jest jakimś "pięknoduchowskim dodatkiem", tylko jest warunkiem tego, żeby się myśl rozwijała - zaznaczyła Fuszara.

Wśród przygotowanych rekomendacji znalazły się wskazania dotyczące edukacji i kładzenia nacisku na atrakcyjne nauczanie przedmiotów ścisłych oraz myślenia kreatywnego i logicznego bez względu na płeć dziecka. Rekomendacje dotyczą również m.in. wspierania kobiet na uczelniach technicznych i wprowadzania standardów różnorodności w branży technologicznej.

Badanie prowadzone przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wykazało, że 41 proc. tegorocznych maturzystek dobrze ocenia swe zdolności matematyczne, mimo to jedynie 12 proc. dziewcząt podejmuje studia inżynierskie, a 4 proc. - informatyczne. Aż 88 proc. maturzystek nikt nigdy nie zachęcał do zainteresowania się technologiami, a 86 proc. nigdy nie zetknęło się z kobietą-inżynierką. Co czternasta maturzystka uważa, że studia inżynierskie nie są odpowiednie dla kobiet.

W minionym roku akademickim na uczelniach technicznych studiowało 37 proc. dziewcząt. 44 proc. z nich otrzymuje lub otrzymywało stypendium za dobre wyniki w nauce lub innego rodzaju wyróżnienia, a niemal co trzecia korzystała ze stypendium naukowego. Średnia ocen uzyskanych podczas obrony prac inżynierskich wynosiła 4,8.

- Dziewczyny na politechnikach czują się na swoim miejscu - skomentowała wyniki badania prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy dr Bianka Siwińska. Zwróciła uwagę, że kobiety są ponadprzeciętnie dobrymi studentkami, co wynika z faktu, że studia techniczne nadal nie są powszechnym wyborem wśród dziewcząt. - Nam chodzi o to, żeby nie wybitnie zdolne kobiety robiły karierę w zawodach zdominowanych przez mężczyzn, tylko żeby wszyscy mieli równe prawa: różne osoby, o różnych zdolnościach niezależnie od płci - zaznaczyła.

Na rynku pracy w branżach związanych ze STEM kobiet jest wciąż niewiele. Obecnie średnie ich zatrudnienie w przedsiębiorstwach technologicznych wynosi 25 proc., a w zarządach zaledwie 27 proc. W ciągu ostatnich 5 lat udział kobiet pracujących w przedsiębiorstwach technologicznych wzrósł o 6 proc., a w zarządach tych firm - o 11 proc.

Prezes ds. finansowych Siemens Dominika Bettman podkreśliła, że kobiety wnoszą do firm, w których pracują inne wartości, postawy i inne punkty widzenia, co przekłada się na wyższe zyski firm, które budują zespoły złożone z osób o różnych punktach widzenia. - Wykorzystanie potencjału kobiet jest więc po prostu koniecznością, jest koniecznością także z punktu widzenia makroekonomicznego - dodała.

Raport "Potencjał kobiet dla branży technologicznej" przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Siemens. Badanie przeprowadzono wśród dwóch tysięcy tegorocznych maturzystek z piętnastu miast, dwustu studentek politechnik oraz przedstawicieli piętnastu wybranych firm technologicznych.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ArthQ
176.111.136.* 2015-09-10 01:41
Mieliśmy kilka programistek na stażu. Żadna nie miała pojęcia o podstawowych wzorcach projektowych (jak studia pokończyły to zagadka), kod pisały tak niechlujny, że miałem ochotę sobie oczy wydrapać. Zdarzają się kobitki, które do tej roboty się nadają ale jest ich zdecydowana mniejszość w stosunku do mężczyzn.
hedonista
193.227.131.* 2015-09-08 13:31
myślałem że chodzi o branżę domów publicznych a tu jakieś technologie
myśląca kobieta
193.227.131.* 2015-09-08 13:28
chora ideologia gender zmierza do zaniku jakichkolwiek różnic i likwidacji płci jako takiej-będą tylko unisexy-czyli babochłopy więc kombinują jakiej trucizny użyć bo to osiagnąć
Zobacz więcej komentarzy (10)