Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Kiedy w końcu znikną kolejki do lekarzy? Ekspert zabrał głos

23
Podziel się:

W Polsce wydajemy na zdrowie niemal najmniej w Europie, gorzej jest tylko w Estonii. Rewolucja w służbie zdrowia ma zwiększyć te wydatki z 4 do 6 proc. w 2025 r. Eksperci chwalą – to dużo i na pewno skróci kolejki. Ale mają też duże obawy. - Pieniądze na ochronę zdrowia będą przedmiotem corocznej debaty politycznej przy przygotowaniu budżetu państwa – twierdzi Łukasz Zalicki, partner EY. Wszystko przez likwidację NFZ.

Kiedy w końcu znikną kolejki do lekarzy? Ekspert zabrał głos
(Pixabay.com/Domena publiczna)

W Polsce wydajemy na zdrowie niemal najmniej w Europie, gorzej jest tylko w Estonii. Rewolucja w służbie zdrowia ma zwiększyć te wydatki z 4 do 6 proc. w 2025 r. Eksperci chwalą - to dużo i na pewno doprowadzi do skrócenia kolejek. Ale mają też duże obawy. - Pieniądze na ochronę zdrowia będą przedmiotem corocznej debaty politycznej przy przygotowaniu budżetu państwa – twierdzi Łukasz Zalicki, partner EY. Wszystko przez likwidację NFZ.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł niedawno przedstawił plan rewolucji w służbie zdrowia. Czy rzeczywiście jest on jednak rewolucyjny i ma szansę zmienić opiekę zdrowotną w Polsce?

– To daleko idące zmiany, które zmieniają model ze składkowego, w którym prawo do świadczeń mają tylko ci, którzy płacą składki na system budżetowy. System budżetowy stwarza ryzyko, że pieniądze na ochronę zdrowia będą przedmiotem corocznej debaty politycznej przy przygotowaniu budżetu państwa – obawia się Łukasz Zalicki, partner EY. - Dziś nie są częścią budżetu państwa, bo składki trafiają bezpośrednio do ZUS, a potem do NFZ, więc jest to system bezpieczniejszy – ocenił w rozmowie z money.pl podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Poza likwidacją NFZ i zmianą modelu finansowania służbę zdrowia czekają też inne zmiany. I te akurat mogą być zdecydowanie bardziej pozytywne.

- W Polsce wydajemy na zdrowie niezmiernie mało. Jesteśmy, jeśli chodzi o wydatki na jednego mieszkańca, na drugim miejscu od końca w Europie, gorzej jest tylko w Estonii. W naszym kraju wydatki są wielokrotnie niższe niż np. w Skandynawii, gdzie przeznacza się ok. 6,5 tys. dol. rocznie na jednego mieszkańca, w Polsce tylko 1,5 tys. dol., a przecież wiele terapii lekowych czy sprzęt kosztuje dokładnie tyle samo – podkreśla Zalicki.

zdrowie
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Drexler
8 lat temu
Kolejki do lekarza znikną wtedy, gdy ludzie przestaną chorować
maria
8 lat temu
niech państwo nie zabiera nam składek,to każdego będzie stać na leczenie prywatne,skoro od lat tak leczy się większość Polaków
TP
8 lat temu
Kolejki nie są największym problemem. Problemem jest jakość usług i finansowanie skutecznego leczenia. Nasze placówki są opóźnione o 25 lat, a lekarze coraz gorzej wyszkoleni. System udaje ze leczy i jest to wielka gra pozorów.
heniek
8 lat temu
[QUOTE] nina 20 byla Japonia,Jrlandia,Wegry a zostala Estonia ,bo do Somali to nam jeszcze daleko,,,,,,,,,,,,,, [/QUOTE]
nina
8 lat temu
Lekarze pracujący na kontraktach , to paradoks służby zdrowia. Jeżeli ktoś był w szpitalu to wie jak to wygląda. Lekarze zatrudnieni na umowę o pracę mają cykliczne dyżury i są w stanie prowadzić pacjenta w sposób cykliczny , lekarz na kontrakcie wpada i wypada ze szpitala gnając za pieniędzmi. Dajcie lekarzom godnie zarobić na etacie, żeby leczyli pacjentów, uczestniczyli w badaniach , analizach schorzeń. Tyle mądrych ludzi kończy studia i nic z tego nie wynika.
...
Następna strona