Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Upadłość SKOK Wołomin. Platforma wnioskuje o komisję śledczą w tej sprawie

Upadłość SKOK Wołomin. Platforma wnioskuje o komisję śledczą w tej sprawie

Fot. Stanislaw Kowalczuk/East News.

Platforma Obywatelska chce, by Sejm powołał komisję śledczą, która zbadałaby prawidłowość i legalność działań organów oraz instytucji publicznych podejmowanych wobec SKOK-u Wołomin. Projekt uchwały Sejmu w sprawie powołania komisji ma jeszcze w środę trafić do marszałka Sejmu.

- Platforma Obywatelska składa na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego projekt uchwały mający powołać komisję śledczą do zbadania prawidłowości, legalności działań SKOK Wołomin - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann na środowej konferencji prasowej.

Jak podkreślił, straty jakie do tej pory pokrył Bankowy Fundusz Gwarancyjny w związku z funkcjonowaniem SKOK Wołomin to 2,2 mld złotych. - To jest największa afera finansowa w wolnej Polsce, afera finansowa kryta przez działaczy PiS, którzy nie chcą badania tej sprawy - ocenił Neumann.

W lutym 2015 r. warszawski sąd ogłosił upadłość SKOK Wołomin. Przez ostatnie lata kilka prokuratur prowadzi śledztwo dotyczące doprowadzenia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości.

Największe postępowanie ws. SKOK Wołomin nadzoruje prokuratura w Gorzowie Wlkp., badająca działalność grupy przestępczej, która w ciągu kilku lat wyłudziła ze SKOK Wołomin pożyczki na kwotę niemal 800 mln zł.

Podejrzany o kierowanie tą grupą przestępczą Piotr P. (zasiadał w Radzie Nadzorczej SKOK Wołomin) już wcześniej został oskarżony o zlecenie w 2014 r. pobicia wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował kontrole w SKOK Wołomin. Sąd ogłosił upadłość kasy w lutym 2015 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił do połowy 2015 r. 2 mld 200 mln zł klientom SKOK Wołomin.

Ostatnio sprawa upadłości SKOK Wołomin wróciła przy okazji działań syndyka, który zażądał od członków upadłej kasy, dokonania dopłat w celu pokrycia strat. Wysłał żądania do 7 tysięcy członków SKOK Wołomin spośród wszystkich 85 tysięcy. Zgodnie z przepisami, poszkodowani chcąc zostać klientami kasy musieli najpierw zostać jej udziałowcami (więcej o tym tutaj).

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Prawienormalny
2017-02-09 08:18
Upadłość SKOK Wołomin
A kto jest "ojcem założycielem" SKOKU?
Pan Zawisza, zwolennik rządzącej partii. To taki problem, żeby ten problem rozwiązać?
Trzeba chcieć.!
Nick
2017-02-08 16:23
Zadtanawia mnie jak chca zlikwidowac nepotyzm w spoldzielni jak im sie z nepotyzmem w sejmie nie udaje... Na razie zlikwidowali konkursy na stanowiska w zarzadie firm panstwowych. Bo Misiewicz ze swoim doswiadczeniem z apteki to mysli ze mozdzierz to sie obsluguje tluczkiem, a ma podejmowac decyzje w Polskiej Grupie Zbrojeniowej...
ciulacz
2017-02-08 15:58
skoki to pisoska skarbonka w jedna strone tylko biora i dlatego sa upadki
Pokaż wszystkie komentarze (7)