Notowania

Morawiecki: szansą dla dla naszego regionu jest rewolucja technologiczna

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział podczas otwarcia, że szansą rozwoju dla naszego regionu jest rewolucja technologiczna. Potrzebna jest jednak pomoc państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

We wtorek Warszawie rozpoczął się międzynarodowy Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej. Biorą w nim udział start-upy, czyli młode technologiczne firmy z Grupy Wyszehradzkiej, organizacje pozarządowe, politycy, ekonomiści i przedstawiciele wielkich koncernów.

W wydarzeniu tym wezmą też udział szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej, którzy po południu podpiszą Deklarację Warszawską, dotyczącą innowacyjności naszej części Europy.

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki powiedział podczas otwarcia, że szansą rozwoju dla naszego regionu jest rewolucja technologiczna. Potrzebna jest jednak pomoc państwa.

- Mamy tę waleczność, nie poddajemy się, wierzymy w to, że możemy odnieść wielki sukces - powiedział wicepremier.

- Sukces gospodarczy, szczególnie innowacyjnych światowych gospodarek wynikał ze wsparcia państwa. Potrzebujemy więc umiejętnego wsparcia niewidzialnej ręki rynku przez jak najbardziej widzialną rękę państwa - podkreślił wicepremier Morawiecki.

Wicepremier zwrócił też uwagę, że państwa Grupy Wyszehradzkiej były pionierami innowacyjności.

Jak mówił, Polska, Czechy, Węgry i Słowacja wydały znakomitych naukowców m.in., którzy tworzyli przełomowe wynalazki i prototypy. Dodał, że "kamieniami milowymi", które zdefiniowały rozwój gospodarczy państw V4 w ostatnich blisko trzech dekadach były: wolność oraz przystąpienie do NATO i UE. Kolejny kamień milowy to - zdaniem wicepremiera - czwarta rewolucja przemysłowa, cyfrowa, która daje państwom naszego regionu szansę bycia w "samym jądrze rozwoju gospodarczego świata".

Podkreślił jednak, że aby tak się stało, "potrzebujemy tego, czego do tej pory nam ewidentnie brakowało, potrzebujemy umiejętnego wsparcia niewidzialnej ręki rynku przez jak najbardziej widzialną rękę państwa".

- Przecież to można włożyć między bajki, że kraje, które dzisiaj odniosły znakomity sukces, zwłaszcza w innowacyjności jak Korea, Japonia, Niemcy, czy Francja, że rozwijały się na zasadzie neoliberalnego spontanicznego wzrostu gospodarczego. Wiemy doskonale, że były wspierane cały czas, ogromnym wysiłkiem państwa, wysiłkiem regulacyjnym, wysiłkiem legislacyjnym, kapitałowym, finansowym - zaznaczył wicepremier.

Wśród zaproszonych gości na kongres są m.in. prof. Mariana Mazzucato, autorka książki "Przedsiębiorcze Państwo", jak również prezes YouTube Susane Wojcicki.

W takcie spotkania zostanie zaprezentowany też raport dotyczący stanu innowacji w regionie. Dokument autorstwa Polskiego Funduszu Rozwoju został wczoraj wstępnie omówiony na konferencji w Warszawie. Wynika z niego, że Europa Centralna ma potencjał, by stać się jednym z europejskich centrów innowacji. Możliwości te jednak nie są w pełni wykorzystywane.

Organizatorami Kongresu są Polski Fundusz Rozwoju i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wydarzenie zapowiedziała podczas krynickiego Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Beata Szydło.

Tagi: kongres innowatorów europy środkowo-wschodniej, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2017

rrsRewolucja technologiczna zaczyna się od inwestycji, a u nas inwestycje siadają. Morawiecki to megaloman i fantasta oderwany od rzeczywistości. Na … Czytaj całość

28-03-2017

KonstantyA dlaczego PIS zarzyna edukację? Morawiecki to bajkopisarz. A kompromitowanie Polski przez Rząd PIS i łamanie przez nich prawa mają pomoc?

28-03-2017

soUpowszechnić autonomiczne samochody w Polsce likwidując wszelkie podatki z nimi związane. Zyski będą bardzo duże. Doskonała redukcja ilości wypadków i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)