Notowania

zmiana czasu
06.08.2018 22:04

Koniec zmiany czasu? Unia decyduje

Tylko do 16 sierpnia potrwają unijne konsultacje dotyczące zmiany czasu. Komisja Europejska pyta Europejczyków czy chcą zlikwidować przestawianie zegarków na czas letni bądź zimowy. Opinię można wyrazić online.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brian/CC/Flickr)
Komisja Europejska pyta, czy Europejczycy chcą zmiany czasu

Tylko do 16 sierpnia potrwają unijne konsultacje w sprawie zmiany czasu. Komisja Europejska pyta Europejczyków, czy chcą zrezygnować z podziału czasu na letni i zimowy. Ankietę można wypełnić online.

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej trwa konsultacja w sprawie przekręcania zegarków na czas letni i zimowy. KE pyta mieszkańców Unii, czy chcą zrezygnować z marcowego i październikowego przestawiania zegarków.

Ankieta na stronach komisji dostępna jest od połowy lipca. Urzędnicy zaznaczają, że cieszy się sporym zainteresowaniem. W pierwszych dniach po uruchomieniu w wielu krajach zawieszały się serwery.

Konsultacje są odpowiedzią na rezolucję Parlamentu Europejskiego. Ten opowiedział się za likwidacją zmiany czasu. Wezwał też Komisję Europejską do znowelizowania przepisów z 2001 roku. Te określają konkretne daty przejścia na czas letni oraz zimowy we wszystkich krajach Unii.

KE już kilka lat temu podkreślała, że zharmonizowany czas w Unii jest konieczny ze względu na funkcjonowanie jednolitego rynku. Przeciwnicy przestawiania zegarków oceniają jednak, że negatywnie odbija się to na zdrowiu obywateli. Jak zaznaczają, rośnie wtedy liczba wypadków drogowych, a pracownicy są mniej wydajni.

*Zobacz też: Czy zmiana czasu ma sens? *

*- *Komisja Europejska jest świadoma wielu argumentów za i przeciw. Dyskusja jest skomplikowana, a opinia publiczna podzielona - mówiła niedawno komisarz ds. transportu Violetta Bulc. Presja była tak duża, że KE postanowiła zapytać Europejczyków o ich zdanie w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

Tagi: zmiana czasu, czas letni, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2018

Anna M.Przypominam, ze naszym wlasciwym, naturalnym czasem jest czas wschodnioeuropejski, czyli CZAS ZIMOWY.

07-08-2018

swojakI po co konsultacje. Nasz SN juz niedlugo ja zawiesi ;-)

06-08-2018

dobranoczostawić tylko czas letni

Rozwiń komentarze (56)