Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec zmiany czasu? Unia decyduje

56
Podziel się:

Tylko do 16 sierpnia potrwają unijne konsultacje dotyczące zmiany czasu. Komisja Europejska pyta Europejczyków czy chcą zlikwidować przestawianie zegarków na czas letni bądź zimowy. Opinię można wyrazić online.

Komisja Europejska pyta, czy Europejczycy chcą zmiany czasu
Komisja Europejska pyta, czy Europejczycy chcą zmiany czasu (Brian/CC/Flickr)

Tylko do 16 sierpnia potrwają unijne konsultacje w sprawie zmiany czasu. Komisja Europejska pyta Europejczyków, czy chcą zrezygnować z podziału czasu na letni i zimowy. Ankietę można wypełnić online.

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej trwa konsultacja w sprawie przekręcania zegarków na czas letni i zimowy. KE pyta mieszkańców Unii, czy chcą zrezygnować z marcowego i październikowego przestawiania zegarków.

Ankieta na stronach komisji dostępna jest od połowy lipca. Urzędnicy zaznaczają, że cieszy się sporym zainteresowaniem. W pierwszych dniach po uruchomieniu w wielu krajach zawieszały się serwery.

Konsultacje są odpowiedzią na rezolucję Parlamentu Europejskiego. Ten opowiedział się za likwidacją zmiany czasu. Wezwał też Komisję Europejską do znowelizowania przepisów z 2001 roku. Te określają konkretne daty przejścia na czas letni oraz zimowy we wszystkich krajach Unii.

KE już kilka lat temu podkreślała, że zharmonizowany czas w Unii jest konieczny ze względu na funkcjonowanie jednolitego rynku. Przeciwnicy przestawiania zegarków oceniają jednak, że negatywnie odbija się to na zdrowiu obywateli. Jak zaznaczają, rośnie wtedy liczba wypadków drogowych, a pracownicy są mniej wydajni.

Zobacz także: Zobacz też: Czy zmiana czasu ma sens?

*- *Komisja Europejska jest świadoma wielu argumentów za i przeciw. Dyskusja jest skomplikowana, a opinia publiczna podzielona - mówiła niedawno komisarz ds. transportu Violetta Bulc. Presja była tak duża, że KE postanowiła zapytać Europejczyków o ich zdanie w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez: dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
osoba
5 lata temu
tak powinien zostać czas letni i już nie przestawiać w ogóle czasu na zmowy zostać letni ja jestem za żeby zostawić letni i nie zmieniac czasu
~~
5 lata temu
A nie lepiej zrobić jeden czas na całym świecie? Np UTC? W jednym kraju wstawali by o 9:00 w innym o 21 nic to nie szkodzi przecież. Rozkłady lotów prostsze.
donio
5 lata temu
co o tym myśli Donald Krol europy i jego pani Makrela??????
Jan
5 lata temu
Tk
Polka
5 lata temu
Zadnych ZMIAN!!!!
...
Następna strona