Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
03.01.2017 16:57

Smog to problem? Minister zdrowia uważa, że większym jest palenie papierosów

Smog jest "zagrożeniem trochę bardziej teoretycznym" - uważa minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Minister wypowiada się tak dzień po tym, jak świat obiegła wieść, że jedna z Polskich miejscowości ma bardziej zanieczyszczone powietrze niż Pekin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MAREK LASYK/REPORTER)

Kilkutysięczne miasteczko Skała pod Krakowem stało się sławne dzięki publikacji dziennika "Financial Times". Jak się okazało, w grudniu w Skale powietrze zawierało 979 mikrogramów szkodliwych cząsteczek na metr sześcienny. To najgorszy wynik w całej Europie. W tej niewielkiej miejscowości jest znacznie gorzej niż w wielomilionowym Pekinie. Stolica Chin może "pochwalić się" zanieczyszczeniem na poziomie 737 mikrogramów.

W opinii ministra takim bardziej realnym zagrożeniem jest choćby palenie papierosów. Ci, którzy palą i jednocześnie skarżą się na smog, są jego zdaniem "strasznie mało wiarygodni". Ocenił jednocześnie, że nie ma żadnych powodów do paniki.

Przypomnijmy - według badań WHO w pięćdziesiątce najbardziej zanieczyszczonych pyłem miast w Europie, aż 33 znajduje się w naszym kraju. Na szczycie znalazł się Żywiec, a na drugim miejscu Pszczyna.Trzeci był bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne miejsca zajęły: Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Kraków - uchodzący w naszym kraju za miasto z najbrudniejszym powietrzem - uplasował się na jedenastej lokacie.

Burmistrz Skały Tadeusz Durłak stwierdził w rozmowie z WP money, że dane, które wywindowały miasteczko do publikacji w "Financial Times" nie są miarodajne. - To prawda, w Sylwestrową noc zanotowaliśmy w naszym pyłomierzu stężenie ok. 980 mikrogramów na metr sześcienny - przyznał burmistrz. Przekonywał jednak, że to pomiar skokowy i zanieczyszczenie utrzymywało się raptem przez 3 godziny.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie oddychających nim ludzi jest ogromny. Pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów, jeśli przedostaną się do płuc, mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę. Przyczyniają się chorób układu oddechowego oraz chorób alergicznych - astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Za najbardziej szkodliwe uchodzą zanieczyszczenia o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, tzw. pyły drobne, które mogą przenikać do krwi i powodować choroby serca.

Skąd w Polsce bierze się smog? Za emisję pyłów i innych zanieczyszczeń odpowiadają przemysł i transport, ale głównym winowajcą - odpowiadającym za ponad połowę zanieczyszczeń - są domowe piece.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-01-2017

SzalopedromeloZanieczyszczenie powietrza benzoapirenem - 82% spalanie śmieci w przydomowych piecach, 8% przemysł, 6% spaliny samochodów, 4% inne, ludzie … Czytaj całość

03-01-2017

DarekW latach 50 ,60 paliło się węglem prawie w każdym domu dziś jest dużo ogrzewan gazowych i pomp ciepła ,to skąd ten smog dzisiaj ,a no silników … Czytaj całość

04-01-2017

HggNie wiedziałem że mamy takiego ministra zdrowia kompletnego ignoranta

Rozwiń komentarze (14)