Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz: "zrealizowałam swoje expose". Czy aby na pewno?

0
Podziel się:

- Zrealizowałam swoje expose, ma to swoje odzwierciedlenie w przyjętym przez rząd projekcie budżetu na rok 2016 - oświadczyła w czwartek premier Ewa Kopacz. money.pl po raz kolejny mówi "sprawdzam".

Kopacz: "zrealizowałam swoje expose". Czy aby na pewno?
(M. Śmiarowski/KPRM)

Zrealizowałam swoje expose, ma to swoje odzwierciedlenie w przyjętym przez rząd projekcie budżetu na rok 2016 - oświadczyła w czwartek premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że jest to projekt budżetu jednocześnie odpowiedzialnego i prorozwojowego. Jak zwykle money.pl konfrontuje słowa z rzeczywistymi działaniami premier i wychodzi na to, że expose zostało zrealizowane ledwie w połowie.

- Dzisiaj mogę powiedzieć Polakom: zrealizowałam swoje expose. To ma swoje odzwierciedlenie w tym budżecie, odpowiedzialnym budżecie - powiedziała premier podczas XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jak podkreśliła, przyjęty przez rząd projekt budżetu na rok 2016 "połączył w sobie dwie filozofie: dynamicznego rozwoju wolnej gospodarki i społecznej odpowiedzialności".

- Ten budżet, który oparty jest na doświadczeniach ekonomii europejskiej, jest jednocześnie budżetem, która daje pełną wolną gospodarkę, nie przeszkadzając polskim przedsiębiorcom, jednocześnie pamiętając o tych, których los trochę pokarał, nie potrafili sobie poukładać własnego życia, nie dają sobie rady - powiedziała premier.

Zaznaczyła, że przykładem sukcesu takiej społecznej gospodarki rynkowej są Niemcy. - Nas również stać na taki sukces - podkreśliła. - Budżet, który będziemy prezentować w Sejmie, jest budżetem jednocześnie odpowiedzialnym i prorozwojowym - powiedział szefowa rządu.

Jak mówiła, są tacy, którzy "recenzują ten budżet, jeszcze go dokładnie nie czytając". Zaznaczyła, że chciałaby dowiedzieć się od nich, w jakim obszarze chcieliby zmieniać projekt przygotowany przez rząd. - Pytam, czy trzeba z tego budżetu wykreślić może bezpłatną pomoc prawną, z której skorzysta 22 mln Polaków, a może trzeba wykreślić pomoc dla najuboższych, czyli koszty ustawy "złotówka za złotówkę"? - pytała szefowa rządu.

- Czy może trzeba wykreślić z tego budżetu roczny urlop rodzicielski, w którym zamiast jednorazowego becikowego będziemy płacić każdej kobiecie niezależnie od tego, czy jest studentką, rolniczką, zatrudnioną na umowę o pracę czy na umowę o dzieło, tysiąc złotych miesięcznie - kontynuowała. Pytała też, czy może według krytyków należałoby wykreślić z projektu budżetu 107 mld zł z planu budowy dróg krajowych czy 2 mld zł na odmrożenie płac w budżetówce.

Szefowa rządu podkreśliła, że "wbrew przewidywaniom i złorzeczeniom" krytyków rządu "wpłynie pierwszy statek do gazoportu w Świnoujściu". - Podpisaliśmy aneks z wykonawcą, nie dołożymy złotówki do budowy, a zakończymy ją z końcem września - oświadczyła Kopacz.

money.pl mówi: "sprawdzam"

money.pl co miesiąc kontroluje spełnianie obietnic przez premier Kopacz w specjalnym cyklu "Kopaczometr". Obietnice z expose podzieliliśmy na pięć kategorii i wybraliśmy najważniejsze z nich - z punktu widzenia działania państwa i życia obywateli. Za każdy z działów pani premier może otrzymać 20 proc.

Tworząc Kopaczometr, założyliśmy ponadto, że nie wszystkie ujęte w naszym zestawieniu cele rządu będą miały jednakową wagę procentową. I tak przykładowo zwiększenie wydatków na wojsko do 2 proc. PKB uznać możemy za jeden z kluczowych celów, dlatego nie można go porównywać do większych wydatków na budowę nowych żłobków i przedszkoli. Każda z tych zmian spowoduje bowiem inne skutki zarówno dla budżetu państwa, jak i dla obywateli. Jeśli rząd Ewy Kopacz spełni wszystkie obietnice, wyszczególnione w naszym zestawieniu, uzyska 100 proc.

W najnowszej, wrześniowej edycji Kopaczometru okazuje się, że Ewa Kopacz owszem, zrealizowała swoje expose, ale raptem w połowie. Najgorzej radziła sobie w podatkach i infrastrukturze, a najlepiej - w opiece zdrowotnej.

Tyle zrobił rząd przez 11 miesięcy
Kategoria Stan realizacji Do zdobycia
Finanse i bezpieczeństwo publiczne 12 proc. 20 proc.
Podatki i ułatwienia dla przedsiębiorców 7,5 proc. 20 proc.
Opieka zdrowotna 17,5 proc. 20 proc.
Edukacja 10 proc. 20 proc.
Infrastruktura i transport 7 proc. 20 proc.
Razem: 54 proc. 100 proc.

W dziedzinie podatków oraz ułatwień dla przedsiębiorców i pracowników sierpień przyniósł spełnienie kolejnej obietnicy. 5 sierpnia ustępujący prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą świadczenia rodzicielskie dla osób bezrobotnych, pracujących na umowy o dzieło, studentów i rolników. Do Sejmu wpłynął ponadto projekt nowego Prawa o działalności gospodarczej, które ma wzmocnić pozycję przedsiębiorców i zapewnić im bardziej partnerskie relacje z administracją. Dziś jego pierwsze czytanie.

Opieka zdrowotna to przede wszystkim wdrożenie pakietu kolejkowego i onkologicznego. Poza tym szefowa rządu zbudowała Centrum Weterana i wprowadziła program ułatwiający znalezienie pracy lekarzom-rezydentom. Jest on finansowany z budżetu państwa.

Jeśli chodzi o edukację, to rząd zaczął wdrażanie darmowych podręczników, które jak dotąd trafiają jednak tylko do uczniów pierwszych, drugich czy czwartych klas, a obietnica w expose dotyczyła wszystkich roczników. Kopacz zadbała również o zmiany w ustawach o PIT i CIT, które ułatwią tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli, ale wciąż nie zrealizowała obietnicy o obowiązkowym monitoringu w szkołach.

Najwięcej do poprawienia Kopacz ma w dziedzinie infrastruktury i transportu. Do końca roku miało pojawić się 250 kilometrów dróg ekspresowych, a po polskich torach miały jeździć nowoczesne składy pociągów o wartości 6 miliardów złotych. Póki co, tego nie udało się jeszcze zrealizować a to, co premier się udało, jest jednak zasługą poprzedniego szefa rządu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)