Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Aplikacje prawnicze nie tylko w korporacji. Rząd rozważa obejście

68
Podziel się

Uczelniana aplikacja mogłaby być tańsza i krótsza, a aplikant miałby zagwarantowaną praktykę w kancelarii.

To miałoby przełamać monopol korporacji prawniczych i otworzyć ten hermetyczny zawód
To miałoby przełamać monopol korporacji prawniczych i otworzyć ten hermetyczny zawód (Karolina Misztal/REPORTER)
bEiesHmJ

Ministerstwo sprawiedliwości bierze pod uwagę nową drogę do aplikacji prawniczej z pominięciem korporacji. Przyszły radca, albo adwokat mógłby ją uzyskać na uczelni.

Obecnie na aplikacji radcowskiej na trzech rocznikach uczy się 7688 osób, a na adwokackiej – 4686 – pisze "Rzeczpospolita". Liczby te mogą jednak w kolejnych latach stopnieć, bowiem resort sprawiedliwości rozważa wprowadzenie aplikacji na uczelniach.

- Udział uczelni w aplikacjach prawniczych jest stosunkowo duży na świecie. Nie odrzucamy idei wprowadzenia alternatywnej drogi dojścia do zawodu adwokata i radcy prawnego – powiedział "Rz" Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

bEiesHmL

W tym roku przyszli prawnicy muszą za aplikację zapłacić średnio 5,2 tys. zł. Uczelniana mogłaby być tańsza i krótsza, a aplikant miałby zagwarantowaną praktykę w kancelarii.

To przełamałaby monopol korporacji prawniczych i otworzyło ten hermetyczny zawód. Pomysł ten spotkał się z poparciem Uniwersytetu Warszawskiego, ale sceptycznie ocenił go Uniwersytet Jagielloński – ustaliła "Rz".

bEiesHmR

Nie jest zaskoczeniem, że równie samorządy prawnicze krytykują pomysł resortu. Ich zdaniem to uderzyłoby w standardy zawodowe.

bEiesHnm
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(68)
Jan s.
4 lata temu
To co się dzieje w MS woła pomstę do nieba zmiany są potrzebne Ale na litość boską NIE upolitycznienie potrzebny jest szerszy dostęp do uslug prwniczych więcej prawników tak żeby i 2 sort miał dostęp
pytanie
4 lata temu
Ten troglodyta, zafiksowany despota niema przyjaciół. Czy nikt nie jest w stanie mu powiedzieć że wygląda i zaindycza się jak hitler na wiecu brunatnych koszul. Boją się czy tego nie widzą.
Mareczek
4 lata temu
Resort nazywa się Ministerstwo Sprawiedliwości. Ten Z to tylko przejściowy epizod.
bEiesHnn
tedi
4 lata temu
Zacznijcie używać rozumu, może jeszcze nie jest za późno.
normals
4 lata temu
Czy 3 lata temu pisaliście "RESORT BUDKI" ? Jadem strzykacie
...
Następna strona