Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Korupcja i nadużycia urzędników. Rok 2017 był szczególny

Korupcja i nadużycia urzędników. Rok 2017 był szczególny

Większa wnikliwość śledczych i mniejsze przyzwolenie społeczne odniosły skutek. Fot. STANISLAW KOWALCZUK
Większa wnikliwość śledczych i mniejsze przyzwolenie społeczne odniosły skutek.
W minionym roku liczba wykrytych przestępstw o charakterze korupcyjnym przekroczyła 32 tys. – to o 17,5 tys. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku.

Jak argumentuje "Rzeczpospolita", liczba podejrzanych o korupcję w ostatnich dwóch latach była podobna. Jednak większa wnikliwość śledczych i mniejsze przyzwolenie społeczne na łapownictwo sprawiły, że do końca 2017 roku wykrytych zostało dwukrotnie więcej przestępstw.

- Po wykryciu jednego korupcyjnego zachowania urzędnika badane są też inne jego decyzje. I często okazuje się, że łapówki brał wielokrotnie, za każdą ma zarzut – mówi na łamach "Rz" Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

Z kolei prof. Antoni Kamiński z PAN, były szef Transparency International, poproszony przez dziennik o komentarz, zauważa, że równie istotnym elementem jest mniejsze społeczne przyzwolenie na załatwianie spraw dzięki łapówkom, a na urzędach mniej jest ludzi, którzy temu sprzyjają.

Spektakularna akcja Policji:

Więcej przestępstw popełnianych przez urzędników wykryła zarówno policja, jak i CBŚP zajmująca się ściganiem przestępców w "białych kołnierzykach". Również w tej ostatniej grupie ujawniło trzykrotnie więcej przestępstw korupcyjnych niż w 2016 roku.

Najwięcej - bo blisko 9,9 tys.- przestępstw o charakterze korupcyjnym wykryto na Śląsku. W dalszej kolejności w Małopolsce i na Mazowszu.

korupcja, cbś, policja, łapówki, kgp
Czytaj także
Polecane galerie
enapokaz
2018-01-05 11:30
Dobra zmiana w koncu!!!
obswrwator
2018-01-05 04:51
to może też oznaczać ,że łapownictwo rozkwita na coraz większą skalę bo w mętnej wodzie zawsze latwiej ryby łowić.wszyscy wiedzą,że największe łapownictwo jest w krajach totalitarnych,a polska zmierza w tym kierunku.
microszkop
2018-01-05 03:13
A 500zł za oddany głos to nie korupcja?
Pokaż wszystkie komentarze (46)