Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Korupcja i nadużycia urzędników. Rok 2017 był szczególny

Korupcja i nadużycia urzędników. Rok 2017 był szczególny

Większa wnikliwość śledczych i mniejsze przyzwolenie społeczne odniosły skutek. Fot. STANISLAW KOWALCZUK
Większa wnikliwość śledczych i mniejsze przyzwolenie społeczne odniosły skutek.
W minionym roku liczba wykrytych przestępstw o charakterze korupcyjnym przekroczyła 32 tys. – to o 17,5 tys. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku.

Jak argumentuje "Rzeczpospolita", liczba podejrzanych o korupcję w ostatnich dwóch latach była podobna. Jednak większa wnikliwość śledczych i mniejsze przyzwolenie społeczne na łapownictwo sprawiły, że do końca 2017 roku wykrytych zostało dwukrotnie więcej przestępstw.

- Po wykryciu jednego korupcyjnego zachowania urzędnika badane są też inne jego decyzje. I często okazuje się, że łapówki brał wielokrotnie, za każdą ma zarzut – mówi na łamach "Rz" Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

Z kolei prof. Antoni Kamiński z PAN, były szef Transparency International, poproszony przez dziennik o komentarz, zauważa, że równie istotnym elementem jest mniejsze społeczne przyzwolenie na załatwianie spraw dzięki łapówkom, a na urzędach mniej jest ludzi, którzy temu sprzyjają.

Spektakularna akcja Policji:

Więcej przestępstw popełnianych przez urzędników wykryła zarówno policja, jak i CBŚP zajmująca się ściganiem przestępców w "białych kołnierzykach". Również w tej ostatniej grupie ujawniło trzykrotnie więcej przestępstw korupcyjnych niż w 2016 roku.

Najwięcej - bo blisko 9,9 tys.- przestępstw o charakterze korupcyjnym wykryto na Śląsku. W dalszej kolejności w Małopolsce i na Mazowszu.

korupcja, cbś, policja, łapówki, kgp
Czytaj także
Polecane galerie
Przeciwnik korupcji 30
2018-04-29 03:31
Korupcja w dzisiejszych czasach jak widac to norma wiazane z nia swiaty biznesu i polityki gangsterow urzednikow i sluzb jak np WSI ktora spolpracowala ze starymi pruszkowskimi. Powinno sie powolac specjalny oddzial sluzb do walki z tym procederem ktora bylaby niezalezna od politykow szkoda ze nie mam dojscia do tego zniszczylbym kazdego polityka urzednika ktorzy ulegaja korupcji. W polsce za duzo rzeczy podlega politykom nadzor nad sluzbami tak jak latkowski mial materialy kompromitujace politykow zaraz abw i zabrali a nie powinno tak byc manipulacja mediow widze ze tvp w ogole nie krytykuje obecnej wladzy sa tylko dobre rzeczy pokazywane dziennikarze nie mowia wprost to politycy stanowia prawo i gdy jakis biznesmen chce cos zdzialac zawsze bedzie krecil sie w okol politykow dlatego tak sie dzieje lepper mial materialy i dowody na korupcje politykow z po sld i psl zadziwiajace ze nagle ginie vicepremier i nikogo to nie obchodzi a sluzby na pewno wiedzialy
enapokaz
2018-01-05 11:30
Dobra zmiana w koncu!!!
obswrwator
2018-01-05 04:51
to może też oznaczać ,że łapownictwo rozkwita na coraz większą skalę bo w mętnej wodzie zawsze latwiej ryby łowić.wszyscy wiedzą,że największe łapownictwo jest w krajach totalitarnych,a polska zmierza w tym kierunku.
Pokaż wszystkie komentarze (47)