Notowania

prawo
03-01-2018 (11:22)

Korupcja i nadużycia urzędników. Rok 2017 był szczególny

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że do końca 2017 roku wykrytych zostało dwukrotnie więcej przestępstw korupcyjnych niż rok wcześniej

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK)
Większa wnikliwość śledczych i mniejsze przyzwolenie społeczne odniosły skutek.

W minionym roku liczba wykrytych przestępstw o charakterze korupcyjnym przekroczyła 32 tys. – to o 17,5 tys. więcej niż w tym samym okresie 2016 roku.

Jak argumentuje "Rzeczpospolita", liczba podejrzanych o korupcję w ostatnich dwóch latach była podobna. Jednak większa wnikliwość śledczych i mniejsze przyzwolenie społeczne na łapownictwo sprawiły, że do końca 2017 roku wykrytych zostało dwukrotnie więcej przestępstw.

- Po wykryciu jednego korupcyjnego zachowania urzędnika badane są też inne jego decyzje. I często okazuje się, że łapówki brał wielokrotnie, za każdą ma zarzut – mówi na łamach "Rz" Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

Z kolei prof. Antoni Kamiński z PAN, były szef Transparency International, poproszony przez dziennik o komentarz, zauważa, że równie istotnym elementem jest mniejsze społeczne przyzwolenie na załatwianie spraw dzięki łapówkom, a na urzędach mniej jest ludzi, którzy temu sprzyjają.

Spektakularna akcja Policji:

Więcej przestępstw popełnianych przez urzędników wykryła zarówno policja, jak i CBŚP zajmująca się ściganiem przestępców w "białych kołnierzykach". Również w tej ostatniej grupie ujawniło trzykrotnie więcej przestępstw korupcyjnych niż w 2016 roku.

Najwięcej - bo blisko 9,9 tys.- przestępstw o charakterze korupcyjnym wykryto na Śląsku. W dalszej kolejności w Małopolsce i na Mazowszu.

Tagi: prawo, korupcja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-01-2018

emerytRyba zawsze psuje się od głowy...

04-01-2018

ZK590Więcej urzędów, więcej urzędników, więcej zakazów, więcej zezwoleń - większa korupcja i łapownictwo. Opowiadanie, że urzędnika trzeba dobrze … Czytaj całość

03-01-2018

oko\za pare lat te tysiące misiewiczów odniesie swój sukces korupcyjny i patalogiczny to będą prawdziwe żniwa dla policji

Rozwiń komentarze (47)

Wybrane dla Ciebie