Notowania

Rząd zajmie się kredytami hipotecznymi

W czwartek rząd zajmie się między innymi uregulowaniem rynku kredytów hipotecznych. Chodzi m.in. o dokładniejsze i szersze informacje dla klientów na temat zaciąganego kredytu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Dzięki ustawie o kredycie hipotecznym, klienci banków oraz instytucji finansowych będą mogli liczyć na dokładniejsze informacje na temat zaciąganego zobowiązania. Według projektodawców materiały reklamowe dotyczące kredytów hipotecznych są niepełne, a informacje udzielane klientom są niejasne i skomplikowane.

Administracja wskazuje też na brak regulacji działań pośredników finansowych. Urzędnicy Ministerstwa Finansów chcą wprowadzić obowiązki informacyjne przy udzielaniu kredytów hipotecznych oraz wymogi dotyczące pośredników kredytowych. Pośrednicy kredytowi będą musieli ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej oraz uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Swoją pracę będą mogli wykonywać w całej Unii Europejskiej.

Obecnie w Polsce, według danych Związku Banków Polskich, czynnych jest ponad 2 miliony umów na kredyt hipoteczny. W trzecim kwartale wartość średniego zobowiązania hipotecznego wyniosła ponad 224 tysiące złotych.

*Frankowicze - palący problem rządu *

Ilu Polaków spłaca z kolei kredyt hipoteczny we frankach? Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że aktualnie 899 tys. Polaków spłaca 529 tys. kredytów mieszkaniowych w CHF. Choć wśród ogółu kredytobiorców frankowiczów stanowią niewielką grupę, kwota ich całkowitego zadłużenia jest znacząca.

Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

Tagi: kredyt hipoteczny, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-12-2016

txtOkreślić w Ustawie od jakiego oprocentowania zaczyna się lichwa, na przykład od 50% w skali roku i karać za lichwę karami finansowymi nie mniejszymi … Czytaj całość

29-12-2016

JDJa wziąłem kredyt mieszkaniowy w złotówkach. Nikt mi nie pomaga w jego spłacie. Nie rozumiem dlaczego ma się pomóc tylko frankowiczom, którzy sami … Czytaj całość

29-12-2016

wolnyKredyt hipoteczny powinien być zabezpieczony tylko hipoteką tak jak jest w USA a nie hipoteką i całym swoim majątkiem tak jak jest w Dzikim Kraju.

Rozwiń komentarze (24)