Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Banki zaostrzają politykę kredytową. Trudniej pożyczyć pieniądze

Banki zaostrzają politykę kredytową. Trudniej pożyczyć pieniądze

Fot. NBP, materiały prasowe

- Ankietowane banki w niewielkim stopniu zaostrzyły w II kwartale tego roku politykę kredytową w odniesieniu do większości rodzajów kredytów, z wyjątkiem kredytów dla dużych przedsiębiorstw - wynika z opublikowanej w poniedziałek kwartalnej informacji o sytuacji na rynku kredytowym.

Ankietę na przełomie czerwca i lipca 2017 r. wypełniło 27 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 89 proc.

Jak podaje NBP w II kwartale 2017 r. w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw banki w niewielkim stopniu zaostrzyły jedynie kryteria udzielania kredytów krótkoterminowych dla sektora MSP. Ponadto kolejny kwartał z kolei banki zaostrzyły niektóre warunki polityki kredytowej.

Zobacz wideo: Polacy zadłużeni na 47 mld zł. 500 plus nie wpływa na dłużników

"W II kwartale 2017 r. po raz pierwszy od końca 2015 r. banki odczuły niewielki wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw, zwłaszcza w odniesieniu do kredytów długoterminowych. Na III kwartał 2017 r. pojedyncze banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów dla MSP. Według ankietowanych banków wzrost popytu będzie odczuwany głównie w segmencie kredytów dla dużych przedsiębiorstw" - informuje NBP.

Bank centralny informuje, że kryteria i warunki przyznawania kredytów mieszkaniowych w II kwartale 2017 r. zostały nieznacznie zaostrzone, w tym podniesiona została marża kredytowa dla kredytów obarczonych wyższym ryzykiem. W analizowanym okresie ankietowane banki odczuły wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Na III kwartał 2017 r. pojedyncze banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej oraz spadek popytu.

W II kwartale 2017 r. ankietowane banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz część warunków udzielania kredytów. W opinii banków do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniły się głównie czynniki regulacyjne, nieuwzględnione w ankiecie, oraz przegląd i racjonalizacja zasad oceny wniosków kredytowych.

Popyt na kredyty konsumpcyjne nieznacznie wzrósł w II kwartale 2017 r. Na III kwartał 2017 r. banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej oraz oczekują wzrostu popytu. (PAP)

nbp, banki, zadłużenie, kredyty, pożyczki, polityka kredytowa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
janek
2017-08-10 11:53
Niestety niezależnie od biznesu raczej ciężko się obejść bez kredytu. Ja mam kredyt w Aliorze i jestem zadwolony, choć mogli się denerwowac, bo zadawałem im z milion pytań dotyczących warunków. Ale lepiej wiedzieć co się ma.
~ochroniarz
2017-08-09 10:55
RZĄD PIS OBIECAŁ ŻE NIE BĘDZIE UMÓW NA ZLECENIE PO DWÓCH TAKICH UMOWACH LUB PO 35 MIESIĄCACH PRACY NA UMOWĘ ZLECENIE. JA PO 3 UMOWACH NA ZLECENIE PROSIŁEM ABY PRZEKSZTAŁCIĆ MOJĄ UMOWĘ NA UMOWĘ O PRACĘ. PRACODAWCA POWIEDZIAŁ MI ŻE GDYBYM MIAŁ 2GRUPĘ INWALIDZKĄ TO TAK MÓGŁ BY TO ZROBIĆ, BO WTEDY PEFRON DOPŁACIŁ BY JEMU,A TAK SIĘ JEMU NIE OPŁACA. PRACUJĄC NA UMOWĘ ZLECENIE NIE MAM SZANS NA WZIĘCIE ŻADNEGO KREDYTU W NORMALNYM BANKU.MOGĘ TYLKO U OSZUSTÓW W PARA BANKU NA WYSOKI PROCENT. CZYLI RZĄD DALEJ OSZUKUJE I SŁOWA NIE DOTRZYMUJE.POPIERAJĄC PRACODAWCÓW OSZUSTÓW.
mark
2017-08-09 10:25
pracuję w angli i w 15 minut dostałem kredyt gotówkowy 50 tyś. zł.bez zaświadczeń że pracuję-bez żyrantów na 3 lata .kredyt spłacony i teraz przysyłają mi oferty że mogę dostać więcej.POLSKA to dziwny kraj-dla bogaczy
Pokaż wszystkie komentarze (6)