Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Premier Aleksis Cipras podał sie do dymisji, będą przedterminowe wybory

0
Podziel się:

Poinformował o tym w telewizyjnym wystąpieniu. W grecji odbęda się też przedterminowe wybory.

Kryzys w Grecji. Premier Aleksis Cipras podał sie do dymisji, będą przedterminowe wybory
(GUE/NGL/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Premier Grecji podał się do dymisji. Poinformował o tym w telewizyjnym wystąpieniu. W Grecji odbędą się też przedterminowe wybory. "Mój mandat wygasł. Teraz musi zdecydować naród" - powiedział Aleksis Tsipras.

Agencja Reutera utrzymuje, że Aleksis Tsipras podjął taką decyzję, by stłumić wewnętrzny bunt w partii. 14 sierpnia Cipras stracił większość rządową podczas głosowań w sprawie nowego programu ratunkowego dla zadłużonej Grecji. Wart maksymalnie 86 mld euro program został zatwierdzony dzięki głosom opozycji; przeciw głosowało m.in. 44 deputowanych Syrizy. Przywódca dysydentów Panajotis Lafazanis uważa, że Grecja powinna zrezygnować ze spłaty zadłużenia i przywrócić drachmę w miejsce euro.

Wybory pomogą umocnić poparcie dla pomocy?

Planowane na 20 września przedterminowe wybory w Grecji mogą pomóc zwiększyć poparcie dla trzeciego programu pomocy dla Aten - ocenił szef gabinetu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, Martin Selmayr.

- Szybkie wybory w Grecji mogą być sposobem na zwiększenie poparcia dla programu z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) niedawno podpisanego przez premiera (Aleksisa) Ciprasa w imieniu Grecji - napisał Selmayr na Tweeterze.

Po wielomiesięcznych negocjacjach Cipras zgodził się na porozumienie z międzynarodowymi wierzycielami i zobowiązał się wprowadzić głębokie reformy w zamian za pożyczki. Stracił jednak poparcie niektórych dotychczasowych sojuszników w lewicowej Syrizie.

Przedstawiciele greckich władz twierdzą, że szef rządu wręczy w czwartek swą rezygnację prezydentowi Prokopisowi Pawlopulosowi i zaproponuje, by przedterminowe wybory odbyły się 20 września.

Kim jest Cipras? Poznaj sylwetkę premiera Grecji

41-letni Cipras, lider lewicowej partii Syriza, to najmłodszy we współczesnej historii Grecji szef rządu tego kraju. Radykalna Syriza wygrała w styczniu wybory parlamentarne, zapowiadając odejście od polityki oszczędności prowadzonej przy poprzednich dwóch programach pomocowych uzgodnionych z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym. Ostatecznie, aby otrzymać tę pomoc, Cipras musiał zaakceptować twarde warunki - oszczędności i reformy, na które wielu deputowanych z jego własnej partii nie wyraża zgody.

Ustępujący premier bardzo wcześnie związał się z polityką. Nazywany przez niektórych greckim Che Guevarą, jako student wstąpił do młodzieżówki komunistycznej. Na cześć argentyńskiego rewolucjonisty swojemu synowi nadał imię Ernesto.

W 2007 roku jako 33-latek został wybrany na lidera lewicowego sojuszu Syriza, który przeżywał poważny kryzys. Notowania sojuszu, który wówczas nie był partią, po objęciu kierownictwa przez charyzmatycznego młodego Ciprasa zaczęły rosnąć, jednak nie na tyle, aby w 2009 roku osiągnął dobry wynik wyborczy. Częściowo na słabym wyniku zaważyła dwuznaczna postawa Ciprasa w czasie ateńskich zamieszek w 2008 roku, w wyniku których śmiertelnie postrzelony przez policję został 15-letni chłopiec.

Przywódca Syrizy kolejną polityczną porażkę poniósł w roku 2010, kiedy z jego partii odeszło czterech doświadczonych parlamentarzystów, którzy nie byli w stanie zaakceptować rządów charyzmatycznego lidera. Przełomowy w jego karierze okazał się 2012 rok, kiedy to w wyborach parlamentarnych Syriza zdobyła drugi wynik i stała się pierwszą siłą opozycyjną kraju, wyprzedzając socjaldemokratyczną partię PASOK, której tradycje sięgają wielu greckich pokoleń.

Od tego momentu rozpoczął się nowy rozdział w historii Syrizy i samego Ciprasa, który złagodził niektóre ze swoich radykalnych poglądów, stając się politykiem pragnącym być bliżej ludzi, by rozumieć ich problemy, oraz obiecującym ich rozwiązanie.

Wygrane wybory europejskie w 2014 roku umocniły jego pozycję na greckiej scenie politycznej i otworzyły drogę do objęcia władzy w kolejnych wyborach. Dał się wówczas poznać jako polityk mówiący stanowcze „nie” Europie, która – według niego – zamiast pomóc Grecji podźwignąć się z kryzysu gospodarczego, jest jego główną przyczyną.

W Atenach mówi się obecnie, że Cipras zabiega o wcześniejsze wybory, by stłumić wewnątrzpartyjną rebelię w swej Syrizie i wzmocnić poparcie dla twardych reform wymaganych przed kredytodawców zadłużonego kraju.

14 sierpnia Cipras stracił większość rządową podczas głosowań w sprawie nowego programu ratunkowego dla Grecji. Wart maksymalnie 86 mld euro program został zatwierdzony dzięki głosom opozycji; przeciw głosowało m.in. 44 deputowanych Syrizy. Przywódca dysydentów Panajotis Lafazanis uważa, że Grecja powinna zrezygnować ze spłaty zadłużenia i przywrócić drachmę w miejsce euro.(

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)