Notowania

Lotos rozwija sieć stacji przy ekspresówkach. Zbuduje też "Małą Holandię"

Będzie więcej stacji Lotos. Sieć wygrała dwa przetargi na Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Lotos)

Będzie więcej stacji Lotos. Sieć wygrała dwa przetargi na Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) w drodze nad morze. "Mała Holandia" i "Pawliki" powinny zostać oddane do użytku kierowców pod koniec 2018 r.

Miejsca Obsługi Podróżnych, czyli tak zwane MOP-y, to tereny przy autostradach i ekspresówkach, wyposażone w parking oraz w infrastrukturę zapewniającą komfort i odpoczynek podróżnym.

Na części z nich znajdują się dodatkowo duże i znakomicie wyposażone stacje paliw, z szerokim wachlarzem usług. Tym o najwyższym standardzie, GDDKiA przypisuje tzw. trzecią kategorię, czyli odpowiednik pięciu gwiazdek w hotelach.

Dwa kolejne powstaną przy popularnej S7 pod koniec 2018 roku, przy drodze ekspresowej z Warszawy do Trójmiasta - zaznacza Lotos. MOP III kategorii o nazwie "Mała Holandia" będzie funkcjonował na odcinku Koszwały – Kazimierzowo, w kierunku Elbląga, w gminie Stegna.

Drugi o jedną kategorię niższy "Pawliki" zlokalizowany będzie w ciągu drogi ekspresowej S7, na odcinku Nidzica Południe – Powierż, w kierunku Warszawy, w gminie Nidzica.

W ciągu ostatniego roku Lotos zwiększył liczbę swoich stacji paliw o zaledwie 10. Obecnie posiada ich 487. W ostatnim kwartale nie otworzył jednak żadnej nowej.
Jak pisaliśmy wmoney.pl, segment detaliczny to nie jest działalność, z której Lotos osiąga jakieś istotne korzyści.

W ubiegłym roku nawet miał na działalności detalicznej stratę operacyjną 0,4 mln zł. W tym roku zamieniła się ona w zaledwie 2,2 mln zł zysku. To niewiele zważywszy na wzrost sprzedaży do 255 tys. ton paliw, czyli o 4,9 proc., a wartościowo o aż 24,9 proc. do 1,3 mld zł. Podwyżka cen na stacjach poprawiła marże, ale nadal nie przynosi firmie wielu korzyści.

Sprzedaż paliw spadła o 5,9 proc. w porównaniu z ub.r., w czy największy udział miał spadek sprzedaży paliw lotniczych i produktów ropopochodnych, w tym asfaltu. Dużo więcej firma zarabia na działalności produkcyjnej i wydobywczej.

Tagi: lotos, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-05-2017

KarolOd kiedy Lotos ogłosił, że przestaje się reklamować w TVN, bo to nie jego grupa docelowa przestałem tam tankować. Bo akurat zdarza mi się coś na TVN … Czytaj całość

18-05-2017

nierób59U nas to jest jakaś nowość skoro się aż pisze o tym w prasie...na zachodzie ,gdy powstają noe odcinki autostrad,już serwisy stoją otware na przyjęcie … Czytaj całość

18-05-2017

WYGRAMSZYDŁOLOT

Rozwiń komentarze (3)