Notowania

Mały ZUS może trafić do Sejmu jeszcze w tym roku. Zaskakująca zapowiedź wiceminister Emilewicz

- Prace nad tą ustawą przedłużyły się dlatego nie zdążymy wprowadzić zmian od przyszłego roku. Jednak jeszcze na ostatnim posiedzeniu w 2017 r., albo na początku przyszłego, projekt trafi pod obrady Sejmu - powiedziała wiceminister w resorcie rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Olszewski/WP)
Jak zapewniła Jadwiga Emilewicz mały ZUS wejdzie w życie od 2019 r.

- Prace nad tą ustawą przedłużyły się, dlatego nie zdążymy wprowadzić zmian od przyszłego roku. Jednak jeszcze na ostatnim posiedzeniu w 2017 r., albo na początku przyszłego projekt trafi pod obrady Sejmu - powiedziała wiceminister w resorcie rozwoju. Jadwiga Emilewicz zapowiedziała też prace nad wprowadzeniem 5 proc. podatku CIT dla firm komercjalizujących polskie wynalazki.

Wiceszefowa w MR była w środę gościem radia TOK FM w programie Macieja Głogowskiego EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka. Autor programu dopytywał Emilewicz o propozycje dla polskich firm, które pojawiły się w expose premiera Morawieckiego. Dla Głogowskiego było ich zdecydowanie za mało.

- Tych wątków było dużo, jednak pojawiały się w różnych miejscach wystąpienia. Jednak rzeczywiście premier mówił o tym nieco mniej niż zwykle, bo dużo już zrobił w tej materii. Konstytucja dla biznesu trafiła przecież pod obrady Sejmu, a kolejne zmiany są na horyzoncie – zapewniała Emilewicz.

Mały ZUS dla najmniejszych firm w 2019 roku. Pomysł nie trafił do kosza

Wiceminister podkreśliła również, że to przecież za czasów rządów PiS przedsiębiorcy doczekali się wreszcie znaczących uproszczeń dotyczących księgowości i obowiązków przechowywania dokumentów.

- Pracuję też obecnie z resortem finansów nad projektem wprowadzającym 5 proc. podatek CIT. Tą stawką byliby objęci przedsiębiorcy, którzy będą chcieli komercjalizować własność intelektualną powstałą w Polsce – powiedziała Emilewicz.

Dopytywana o mały ZUS Emilewicz zapewniała, że rządzący nie zapomnieli o tym projekcie.

- Prace nad tą ustawą przedłużyły się, dlatego nie zdążymy wprowadzić zmian od przyszłego roku. Jednak jeszcze na ostatnim posiedzeniu w 2017 r., albo na początku przyszłego, projekt trafi pod obrady Sejmu - powiedziała wiceminister.

Jak zapewniła mały ZUS wejdzie w życie od 2019 r. Kto będzie mógł płacić niższą daninę na ubezpieczenia społeczne? Wiceminister zapewniła, że tu nic się nie zmieniło i dotyczyć to będzie przedsiębiorców z przychodem nie większym niż dwuipółkrotność pensji minimalnej.

Dla nich opłaty naliczane będą proporcjonalnie do zarobków i może to oznaczać, że zamiast dzisiejszych blisko 1,5 tys. zł zapłacą nawet połowę mniej. Odpowiadając na pytanie, czy jest na to zgoda w Ministerstwie Pracy i ZUS, Emilewicz powiedziała, że rząd nie napotkał tu oporu.

- Niemniej jednak należy pamiętać, że ten kto będzie płacić mniejsze stawki, może liczyć jedynie na najniższa emeryturę za ten okres - dodała wiceminister w MR.

Tagi: mały zus, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2017

slawexProwadzę firmę od 20 lat i znam środowisko małych i mikro przedsiębiorców, ale nie znam żadnego, który miałby przychód miesięczny mniejszy niż 2,5 … Czytaj całość

13-12-2017

VadisPiS to normalność

13-12-2017

Prośba.Lepiej niech pisowscy "ekonomiści" przestaną majstrować przy funkcjonowaniu Państwa.

Rozwiń komentarze (36)