Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Mieszkanie+. Gdzie powstaną nowe lokale z rządowego planu?

147
Podziel się

Już na początku przyszłego roku pierwsze rodziny będą mogły wprowadzić się do nowych budynków powstałych w ramach rządowego programu Mieszkanie+. Na razie podpisano listy intencyjne z 69 listów gminami. W sumie powstać może dzięki nim 17462 mieszkania.

Mieszkanie+. Gdzie powstaną nowe lokale z rządowego planu?
bDSxBnuJ

Już na początku przyszłego roku pierwsze rodziny będą mogły wprowadzić się do nowych budynków powstałych w ramach rządowego programu Mieszkanie+. Na razie podpisano listy intencyjne z 69 gminami. W sumie powstać może dzięki nim 17 462 lokale. Kolejne inwestycje dołożą PKP i Poczta Polska. Gdzie dokładnie będą budowane? Zobacz na naszej mapie.

Na pierwsze przecięcie wstęgi szykować mogą się już powoli mieszkańcy Jarocina. Budowa ich bloków ruszyła dwa miesiące temu. Było to możliwe, bo za inwestycje odpowiada lokalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Pierwsze mieszkania mają być gotowe do końca marca 2018 r. Będą to niskie, 3-kondygnacyjne budynki.

- Zakładamy, że w Jarocinie klucze do pierwszych 96 mieszkań zostaną przekazane najemcom w lutym 2018 r. - mówi Edyta Syta z Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, które odpowiada za finansowanie inwestycji. Grunty pod inwestycję wniosło miasto. W sumie w kilku etapach powstać ma w Jarocinie 258 mieszkań.

bDSxBnuL

Chwilę po Wielkopolsce, wstęgę będą mogli przeciąć też mieszkańcy Podlasia. W Białej Podlaskiej trwa budowa, ale nabór chętnych jeszcze nie ruszył. Do połowy 2018 r. do zasiedlenia będzie 186 mieszkań. Na naszej mapie rozpoczęte już inwestycje zaznaczyliśmy kolorem czerwonym.

Oprócz tego BGK-N udostępnił WP wykaz podpisanych listów intencyjnych. W sumie to 67 gmin, które chcą zbudować 17 276 mieszkania. Oznaczone są one kolorem niebieskim.

- List intencyjny jest wstępnym porozumieniem, które nie musi kończyć się wbiciem łopaty - tłumaczy Edyta Syta. W przypadku Torunia, Katowice, Nysy i Radomia są to już jednak nie tylko listy, ale także umowy inwestycyjne.

Na razie największy apetyt na Mieszkanie+ jest w Katowicach, które w dawnej robotniczej dzielnicy Nikiszowiec chcą zbudować 1370 lokali. Powstał już nawet projekt architektoniczny budynków, który przygotowała pracownia Konior Studio. Prace ruszyć mają w przyszłym roku.

bDSxBnuR

- Liczymy na ściągnięcie do Katowic osób, które będą chciały tu zamieszkać i rozpocząć prace w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Ten w najbliższym czasie dać może u nas tysiące miejsc pracy - mówi Bogumił Sobuła, wiceprezydent Katowic.

Jednak nawet 1370 mieszkań w Katowicach, to nic przy planach Wrześni. To miasto w Wielkopolsce ma zaledwie 28,5 tys. mieszkańców, ale chce zbudować aż 1100 lokali. Zakładając, że w każdym zamieszka rodzina 2+2, oznacza to, że miasto da mieszkanie co szóstej zameldowanej w gminie osobie. Nawet pobliski dużo większy Poznań ma skromniejsze plany - w ramach rządowego programu chce wybudować 1064 mieszkania. Powyżej tysiąca lokali stawiać chce jeszcze Szczecin - 1046.

Mieszkanie+ nie tylko dla gmin

Zazwyczaj gminy budować chcą po kilkaset mieszkań. Standard to 200-300, ale zdarzają się też takie, które w listach intencyjnych z BGK-N zadeklarowały chęć postawienia tylko jednego lub dwóch niewielkich bloków.

Podwarszawska Kobyłka chce mieć 57 Mieszkań+, Tychy jedynie 38, a Nowa Dęba - 30. Szczegółowe dane znajdziecie na naszej mapie. Gminy z podpisanymi listami intencyjnymi zaznaczyliśmy na niebiesko.

bDSxBnuS

Budować chcą jednak nie tylko samorządy. We wtorek porozumienie w tej sprawie podpisała Poczta Polska, która udostępni dwie swoje działki w Warszawie - przy ul. Worcella powstanie ok. 300 mieszkań, a przy ul. Sowińskiego ok. 350 kolejnych. Do tego budynki powstać mają też w Grudziądzu (ok. 100 mieszkań), Rybniku (ok. 100) oraz Wrocławiu (ok. 230).

Podobną umowę co Poczta, już w lutym podpisało PKP. Kolej jednak nie informuje, ile mieszkań będzie w stanie zbudować na zadeklarowanych BGK-N gruntach. W tym wypadku wszystko zależy bowiem od zmian w prawie, a konkretnie ustawie o funduszu ziemi, nad którą pracuje rząd. Szacuje się jednak, że to właśnie PKP ma największe możliwości, a na jej gruntach powstać może nawet kilkadziesiąt tysięcy mieszkań.

Na razie jej spółki szykują pod rządowy program nieruchomości w 12 miastach na 17 działkach, chodzi m.in. o Warszawę, Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Chorzów czy Łowicz. Miasta, gdzie chce budować PKP zaznaczyliśmy na mapie kolorem żółtym.

W sumie na dziś BGK-N ma więc plan budowy mieszkań w 90 lokalizacjach, w których - nie licząc PKP - powstać ma 18 522 mieszkania. Wbrew pozorom nie jest to dużo. Rocznie w naszym kraju powstaje ok. 120-130 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych.

bDSxBnuT

Przypomnijmy, że rządowy program Mieszkanie+ zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem. Cena za czynsz ma wynieść 10-20 zł w zależności od lokalizacji. Do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć standardowe opłaty za utrzymanie nieruchomości. Kto może liczyć na takie mieszkanie? Twardy warunków nie ma, ustalać będą je indywidualnie gminy. Zasadniczo większe szanse mają mieć rodziny z dziećmi.

Rząd uruchamiając Mieszkanie+ liczy, że uda się mu przekonać Polaków nie tylko do kupowania nieruchomości na kredyt, ale do wynajmowania.Program nie ma charakteru socjalnego - mieszkania mają być wynajmowane po takiej cenie, by ich budowa była rentowna. Dlatego aby otrzymać lokal trzeba będzie wykazać dochody.

bDSxBnvm
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(147)
boss
4 lata temu
Czlowiekowi powinno sie pomoc zarobic na mieszkanie a nie cos dawac chwalic sie ze okrada sie reszte polakow a daje biedniejszym Pis Hood ... Ja kanadyjczycy czy amerykanie zarabiaja na mieszkania ,ceny sa obledne do zarobkow i wychodzi drozej niz w Polsce a jednak im latwiej sie kupuje ... dlaczego tak jest? Mieszkanie raczej zyskuje na wartosci cos co roku idzie do gory nie zawsze ale idzie w polsce wolniej powod bo ludzie nie maja pieniedzy ale jakby ludzi bylo stac to zaraz by szly w szybszym tepie w gore tylko trzeba to zrobic zeby polacy mieli mozliwosc zarobic i to wszystko ... Wystarczy zeby nie placic podatku od sprzedazy zakupionej rok temu .... przy 50 latach bez podatku mozna w kanadzie sprzedac mieszkanie 50 razy przy zarobku 20 tys rocznie to jest milion czyli w duzym miescie masz 2 domy placone bez zadnego kredytu w polsce niestety skarbowka by sie czepiala ale raz na 5 lat mozesz cos sprzeda i przez 50 lat mozesz sprzedac 10 razy bez opodatkowania i wychodzi na to ze liczysz na mieszkanie +....
spy21
4 lata temu
Od jakiego rządu,przecież to nasze pieniądze.
Legolas
4 lata temu
Plan rządowy ale pieniądze publiczne !
bDSxBnvn
Bydgoszczanin
4 lata temu
Co z BYDGOSZCZĄ Panie Prezydencie????????????????????????????
Gucio
4 lata temu
Czy ktoś wprowadzi program "Rozum +" ? Potrzebny jest wielu Polakom ...
...
Następna strona