Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Maraton dla programistów

0
Podziel się:

Maratony cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Choć kojarzą się z masowym bieganiem, nie brakuje również takich, w których uczestnicy nigdzie nie muszą biec.

Maraton dla programistów

Hackathon (lub hackaton) zwany jest również maratonem dla programistów. Rywalizują w nim osoby związane z tworzeniem oprogramowania: twórcy interfejsów, informatycy, projektanci grafiki i menedżerowie projektów z branży informatycznej. Na starcie wyznacza się im zadanie rozwiązania problemu w dziedzinie programowania.

Wyścig po nowe technologie

Termin „hackathon” został po raz pierwszy użyty w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Hackathony szybko zdobyły popularność w świecie komputerowym, ponieważ są okazją nie tylko do rywalizacji, ale przede wszystkim tworzenia nowych rozwiązań informatycznych. W ten sposób powstała lub została ulepszona niejedna popularna dzisiaj aplikacja. Wiele firm spoza branży związanej z programowaniem również interesuje się takimi maratonami, bo dzięki nim mogą poznać i przetestować technologie, które są później przydatne w ich działalności, na przykład w usługach bankowych. Nic więc dziwnego, że organizatorem jednego z bardziej znanych hackathonów na świecie jest bank BNP Paribas. Tegoroczny BNP Paribas International Hackathon odbędzie się w dniach 9-11 czerwca, równocześnie w dziesięciu miastach na świecie: Paryżu, Stambule, San Francisco, Nankin, Brukseli, Rzymie, Berlinie, Luksemburgu, Singapurze oraz Warszawie. Wybrane startupy przechodzą do
dalszej części maratonu, a w grudniu najlepsze projekty będą prezentowane w finale „Demo Day” w Paryżu.

Od startu do mety

Podczas maratonu zespoły programistów pracują nad konkretnym wyzwaniem. W ubiegłorocznej edycji Hackathonu BNP Paribas łącznie prawie 100 startupów rywalizowało w tworzeniu rozwiązań w zakresie _ customer experience _, czyli obsługi klienta detalicznego w bankowości. Grupa BNP Paribas nagrodziła i zaproponowała współpracę 18 z nich. Pomiędzy Hackathonem a finałem „Demo Day” był czteromiesięczny program Digital Bootcamp, podczas którego wyłonione podczas Hackathonów startupy współpracowały z ekspertami BNP Paribas z działów między innymi IT, marketingu, audytu i kontrolingu nad wdrożeniem zaproponowanych rozwiązań. 2 grudnia w Paryżu 18 startupów, wyłonionych przez jury w lokalnych edycjach BNP Paribas International Hackathon, zaprezentowało innowacje w takich dziedzinach jak: analiza danych, crowdfunding, czyli tworzenie wokół banku wirtualnych społeczności, koncepcja robota-doradcy i inne rozwiązania zaprojektowane z myślą o świadczeniu bardziej dopasowanych i spersonalizowanych usług klientom banków. W
finale twórcy dziewięciu projektów zakwalifikowali się do programu inkubacyjnego, w którym swoje koncepcje przekształcają w praktyczne rozwiązania, usprawniające obsługę klienta.

W blokach startowych

Zapisy do tegorocznej polskiej edycji BNP Paribas International Hackathon potrwają do 2 czerwca na stronie internetowej, a wybrane zespoły w dniach 9-11 czerwca spotkają się w Warszawie i wspólnie z pracownikami Banku BGŻ BNP Paribas i Grupy BNP Paribas będą pracować nad dostosowaniem swoich pomysłów do potrzeb sektora bankowego.

– Jesteśmy bankiem zmieniającego się świata, którego coraz ważniejszą częścią stają się startupy z branży finansowej – mówi Piotr Widacki, dyrektor zarządzający odpowiadający m.in. za organizację warszawskiej edycji BNP Paribas International Hackathon. – Dla Banku BGŻ BNP Paribas Hackathon jest to znakomita platforma służąca do inspirujących spotkań z ambitnymi firmami, działającymi w branży fintech. Jednocześnie, taka impreza to szansa dla startupów na promocję, zwiększenie swojej rozpoznawalności, a także weryfikację swych pomysłów. Tegoroczna edycja nastawiona jest, podobnie jak poprzednia, na klienta detalicznego.

Warszawski hackathon odbędzie się w Centrum Nowych Technologii Digital Knowledge Village, mieszczącym się przy ulicy Puławskiej.

Rywalizacja sprawia, że każda praca i projekt wydają się bardziej interesujące i sprzyjają twórczym rozwiązaniom. Nic dziwnego, że maratony dla programistów cieszą się coraz większą popularnością.

Artykuł sponsorowany

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)