Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marcin Cichy nowym prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej

8
Podziel się:

Sejm powołał w środę Marcina Cichego na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). W lipcu przed końcem kadencji z tego stanowiska odwołana została Magdalena Gaj. Wnioskowała o to premier Beata Szydło w związku z rezygnacją Gaj.

Marcin Cichy nowym prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej
(Radek Pietruszka/PAP)

Sejm powołał w środę Marcina Cichego na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Marcin Cichy daje gwarancję realizacji strategicznych celów rządu oraz dbałości o interesy konsumentów - powiedziała przed głosowaniem minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Aktualizacja: 12:04

Za wyborem Cichego na pięcioletnią kadencję głosowało 293 posłów, przeciw było 117, a 19 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym prezesa UKE powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek prezesa Rady Ministrów. W lipcu przed końcem kadencji z tego stanowiska odwołana została Magdalena Gaj. Wnioskowała o to premier Beata Szydło w związku z rezygnacją Gaj.

- Powołanie Marcina Cichego na to stanowisko daje w kolejnych 5 latach kadencji gwarancję realizacji strategicznych celów rządu, zrównoważonego rozwoju rynku telekomunikacyjnego, zdynamizowania inwestycji infrastrukturalnych, realizacji założeń europejskiej agendy cyfrowej oraz dbałości o interesy konsumentów, w tym dostępu do nowoczesnych technologii w odpowiedniej jakości i cenie - powiedziała Streżyńska.

- Przedstawiając kandydaturę Cichego na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, kieruję się priorytetami rządu w obszarze telekomunikacji, do których należą przede wszystkim interesy konsumentów, użytkowników oraz rozwój infrastruktury i usług szerokopasmowych - dodała.

Streżyńska wskazała, że Cichy jest autorem m.in. stosowanej do dziś przez UKE metodyki oceny cen detalicznych, a także współtworzył metodykę badań konsumenckich, według której są przeprowadzane co roku badania preferencji i oczekiwań użytkowników usług telekomunikacyjnych.

- Jako absolwent Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowych studiów analitycznych w Szkole Głównej Handlowej pan Marcin Cichy posiada odpowiednie przygotowanie merytoryczne, a również wiedzę, która wspiera jedenastoletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach eksperckich i zarządczych zdobywane przede wszystkim w administracji publicznej, jak również w sektorze prywatnym - wskazała szefowa resortu cyfryzacji.

Zaznaczyła, że Cichy nieprzerwanie od 2005 r. zajmuje się sprawami z zakresu polityki regulacyjnej dotyczącej rynku telekomunikacyjnego, a także współtworzył rozwiązania dotyczące międzynarodowego roamingu obniżającego "koszty rozmów międzynarodowych dla Polaków przebywających w podróży lub pracujących zagranicą".

- Tworzył i opiniował akty prawne oraz dokumenty strategiczne w obszarze komunikacji i społeczeństwa informacyjnego - dodała.

- W swojej dotychczasowej pracy identyfikował i oceniał problemy konsumentów usług telekomunikacyjnych, a potem wdrażał dedykowane im rozwiązania regulacyjne. Mam więc nadzieję, że sprawy konsumenckie po czterech latach przerwy ponownie staną się priorytetem UKE - powiedziała Streżyńska.

Jak wskazała, Cichy "doskonale rozumie problematykę budowy szybkich sieci łączności elektronicznej", bo pracując w sektorze prywatnym, zdobył doświadczenie związane z realizacją projektów infrastrukturalnych.

- Wszystkie głosy w dyskusji i opinie zarówno w zakresie doświadczenia, kompetencji i planów pana Marcina Cichego były pozytywne - powiedziała sprawozdawczyni komisji cyfryzacji Barbara Bubula (PiS).

Występując w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu komisji cyfryzacji, Cichy powiedział, że wyzwania, jakie stoją przed UKE, to sprawy konsumenckie, stymulowanie inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną, poprawa efektywności działania. - Zadania, jakie stoją przed prezesem UKE to także ochrona i zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów korzystających z sieci, ochrona najmłodszych użytkowników sieci przed treściami niedozwolonymi. Także prowadzenie polityki prokonsumenckiej, w tym m.in. uproszczenie umów - powiedział wówczas Cichy.

Zapowiedział także zmiany w prawie telekomunikacyjnym, wsparcie dla przedsiębiorców m.in. przez zmianę podejścia sektora finansów do inwestycji szerokopasmowych. Według Cichego UKE musi także rozwijać nowe kompetencje służące wspieraniu cyfrowej tożsamości obywateli. - Mam na myśli m.in. usługi identyfikacji elektronicznej - dodał.

Marcin Cichy jest absolwentem m.in. Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej i podyplomowych studiów w zakresie Analiz Makroekonomicznych SGH. W latach 2005-2013 był pracownikiem ówczesnego Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, następnie UKE, w którym współtworzył analitykę rynku telekomunikacyjnego.

W latach 2013-2016 pracował na stanowisku eksperta UPC Polska, gdzie odpowiadał za politykę regulacyjną spółki w relacjach z organami administracji państwowej. Od marca 2016 r. jest dyrektorem biura analiz w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie m.in. odpowiada za realizację planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju w obszarze cyfryzacji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
SIZAR
8 lat temu
WYTYPOWAŁA GO SZYDŁO ???? TO JAKIŚ ŻART KWIETNIOWY BEZ KRASNALA ONA NAWET SOBIE DUPSKA NIE MOŻE PODETRZEĆ CIEKAWE JAK PREZES SIE DOWIE ŻE GMINA ZA PANSTWOWE PIENIADZE POŁOZYŁA DO SZYDŁO ASFALT A ZABLOKOWAŁA INNE INWESTYCJE A TAKA KRYSTALICZNA NIBY BRAWO
mko
8 lat temu
Świetny kandydat, aż przyjemnie się czyta o tym.
Jerry
8 lat temu
Absolwent politechniki oceniający akty prawne. Ciekawe........
toja
8 lat temu
Jak się okazuje można i bez wielkiej polityki, a zwyczajnie w oparciu o kwalifikacje. Brawo. A gdzie rekomendacje Pani Premier Szydło dla "przydupasa" Ministra MON?
Nirvana
8 lat temu
Pani Stereżyńska to jak dla mnie jedyny minister , który jest na swoim miejscu. Kobieta zna się na tym co robi ,a nie bawi się w polityczne lizusostwo