Notowania

Morawiecki broni się przed zarzutami o uciekaniu inwestorów z Polski. "Słyszę to od półtora roku"

Inwestorzy nie tylko nie uciekną z Polski, ale pukają do nas coraz to częściej - chwalił się w czwartek w Sejmie wicepremier Mateusz Morawiecki. - Potrafią oni doskonale oddzielić emocje polityczne od faktów gospodarczych - mówił dziennikarzom, pytany o ocenę tego, co dzieje się wokół reformy sądownictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

Inwestorzy nie tylko nie uciekną z Polski, ale pukają do nas coraz to częściej - chwalił się w czwartek w Sejmie wicepremier Mateusz Morawiecki. - Potrafią oni doskonale oddzielić emocje polityczne od faktów gospodarczych - mówił dziennikarzom, pytany o ocenę skutków forsowania reformy sądownictwa i protestów przeciw niej.

Pytany, czy boi się o inwestycje zagraniczne w związku z tą sytuacją, zaprzeczył. Dopytywany o słowa wiceszefa KE Fransa Timmermansa, że inwestorzy nie chcą inwestować w kraju, w którym nie ma pewności co do sądownictwa, Morawiecki odpowiedział: - Ja to słyszę od półtora roku, ale inwestorów mamy coraz więcej, jest coraz lepsza sytuacja w tym zakresie.

Według Morawieckiego, "wystarczy popatrzeć na dane statystyczne, inwestycje zagraniczne bardzo ładnie rosną i to my wybieramy inwestorów zagranicznych, nie przyjmujemy wszystkich".

Inwestorzy pukają szerokimi wrotami

Zdaniem wicepremiera inwestorzy "nie tylko nie uciekną z Polski, ale pukają do nas coraz to częściej i szerokimi wrotami". - Inwestorzy potrafią doskonale oddzielić emocje polityczne od faktów gospodarczych - powiedział Morawiecki.

Pytany, czy nie boi się sankcji ze strony UE, Morawiecki wyraził przekonanie, że uda się "wyjaśnić naszym partnerom po stronie UE, że tutaj nie ma żadnego zagrożenia dla inwestorów".

Zobacz też: Kaczyński nie wytrzymał: "Nie wycierajcie sobie mord moim bratem. Zamordowaliście go"

W środę Komisja Europejska krytycznie oceniła zmiany w systemie sprawiedliwości w Polsce, wskazując, że jeśli wszystkie ustawy w tej sprawie wejdą w życie, zniesiona zostanie niezależność sądów w Polsce. Komisja przygotuje procedurę o naruszenie prawa UE przez nasz kraj; ma być uruchomiona w przyszłym tygodniu.

Timmermans: reforma wzmacnia zagrożenie dla rządów prawa

Wiceszef KE Frans Timmermans w środę oświadczył, że ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, o sądach powszechnych i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym stanowczo "wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa" w Polsce. Przypomniał, że KE jeszcze w 2016 roku stwierdziła w swoich rekomendacjach, iż w Polsce jest systemowe zagrożenie dla praworządności.

Timmermans powiedział na konferencji prasowej po dyskusji kolegium komisarzy na temat naszego kraju, że zaprosił do Brukseli polskich ministrów.

W ubiegłym tygodniu zakończyły się prace nad nowelizacjami ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Trafiły one do prezydenta. W ubiegłą środę PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Wywołało to protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej.

Nowela ustawy o KRS - której projekt przygotował rząd - przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją, ich następców wybrałby Sejm (obecnie wybierają ich środowiska sędziowskie).

Tagi: mateusz morawiecki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-07-2017

przedrukW interesie wiodących mocarstw Europejskich, leży powrót Polski, do czasów, kiedy rozstrzygano o naszych losach bez naszego zdania

21-07-2017

hxbTimermans niech najpierw skończy szkołę i dowie się jak jest w innych krajach unii a nie poucza innych

21-07-2017

KacWkrótce powrócą kartki ma mięso.

Rozwiń komentarze (123)