Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mieszkanie plus
29.09.2016 10:48

Mieszkanie Plus. Wiceminister infrastruktury: program nikogo nie wyklucza

Kto zatem skorzysta? To osoby, które ze względu na zbyt wysokie dochody nie mogą liczyć na mieszkanie komunalne, przy jednocześnie zbyt niskich zarobkach, aby otrzymać kredyt hipoteczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP/Jan Stanisławski)

Program Mieszkanie Plus nikogo nie wyklucza - twierdzi wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Gość Poranka RDC, pytany o to, kto może starać się o swoje cztery kąty w ramach rządowego programu wyjaśniał, że każdy, z pominięciem tych, którzy mają wystarczająco duże dochody, by samodzielnie wynająć mieszkanie.

Kto zatem skorzysta? To osoby, które ze względu na zbyt wysokie dochody nie mogą liczyć na mieszkanie komunalne, przy jednocześnie zbyt niskich zarobkach, aby otrzymać kredyt hipoteczny.

Kazimierz Smoliński dodał, że w zależności od miejscowości, pojawią się różne pułapy kwot, od których będzie przyznawane mieszkanie. Podkreślił, że inne zasady będą w Warszawie, a inne w niewielkich miejscowościach.
Narodowy Program Mieszkaniowy został w tym tygodniu przyjęty przez rząd.

Działania przewidziane w programie będą wdrażane od czwartego kwartału 2016 r.

Podstawowym celem programu jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych. Rząd chce, by w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań. Obecnie są to 363 mieszkania.

Innym celem programu jest zwiększenie możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuację życiową). Chodzi o zmniejszenie liczby oczekujących na najem mieszkania gminnego - do 2030 r. samorządy gminne powinny mieć możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich oczekujących na najem mieszkania od gminy.

Będzie to możliwe m.in. dzięki rozwojowi mieszkalnictwa wspomaganego (np. chronionego) oraz zwiększeniu możliwości gmin w zakresie dostarczania mieszkań dla najuboższych.

Zgodnie z założeniami programu mają powstać tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kwadratowy.

Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy obywatele.

Narodowy Program Mieszkaniowy wprowadza także mechanizm oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidulanych Kont Mieszkaniowych (IKM). Obywatele będą mogli gromadzić środki na IKM, które będą założone w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Oszczędności będą mogły być przeznaczone na zakup, budowę oraz remont mieszkania lub domu jednorodzinnego oraz będą zwolnione z podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Regularne oszczędzanie ma być nagradzane premią wypłacaną z budżetu państwa, której wysokość będzie zależeć m.in. od wielkości rodziny.

W myśl programu powstanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który będzie wykorzystywał grunty należące do Skarbu Państwa pod budowę mieszkań na wynajem.

Tagi: mieszkanie plus, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-09-2016

jaSkąd na to pieniądze. Za chwilę dojdzie do tego,że ludzie zarabiający średnią będą żyć biedniej niż zarabiający najniższą pensję.Jak musisz kupić … Czytaj całość

29-09-2016

elizaZasiedlą menelstwo i jeszcze bardziej będą to dziadostwo rozmnażać. U mnie na osiedlu przydzielili (obok własnościowych mieszkań ) mieszkania … Czytaj całość

29-09-2016

zxcczyli jak zwykle - menelskie wielodzietne rodziny są na pierwszym miejscu, a każdy kto łamie stereotyp "prawdziwego polaka", to oczywiscie nic … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (31)