Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mieszkanie Plus. Wiceminister infrastruktury: program nikogo nie wyklucza

31
Podziel się:

Kto zatem skorzysta? To osoby, które ze względu na zbyt wysokie dochody nie mogą liczyć na mieszkanie komunalne, przy jednocześnie zbyt niskich zarobkach, aby otrzymać kredyt hipoteczny.

Mieszkanie Plus. Wiceminister infrastruktury: program nikogo nie wyklucza
(WP/Jan Stanisławski)

Program Mieszkanie Plus nikogo nie wyklucza - twierdzi wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Gość Poranka RDC, pytany o to, kto może starać się o swoje cztery kąty w ramach rządowego programu wyjaśniał, że każdy, z pominięciem tych, którzy mają wystarczająco duże dochody, by samodzielnie wynająć mieszkanie.

Kto zatem skorzysta? To osoby, które ze względu na zbyt wysokie dochody nie mogą liczyć na mieszkanie komunalne, przy jednocześnie zbyt niskich zarobkach, aby otrzymać kredyt hipoteczny.

Kazimierz Smoliński dodał, że w zależności od miejscowości, pojawią się różne pułapy kwot, od których będzie przyznawane mieszkanie. Podkreślił, że inne zasady będą w Warszawie, a inne w niewielkich miejscowościach.
Narodowy Program Mieszkaniowy został w tym tygodniu przyjęty przez rząd.

Działania przewidziane w programie będą wdrażane od czwartego kwartału 2016 r.

Podstawowym celem programu jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych. Rząd chce, by w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań. Obecnie są to 363 mieszkania.

Innym celem programu jest zwiększenie możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuację życiową). Chodzi o zmniejszenie liczby oczekujących na najem mieszkania gminnego - do 2030 r. samorządy gminne powinny mieć możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich oczekujących na najem mieszkania od gminy.

Będzie to możliwe m.in. dzięki rozwojowi mieszkalnictwa wspomaganego (np. chronionego) oraz zwiększeniu możliwości gmin w zakresie dostarczania mieszkań dla najuboższych.

Zgodnie z założeniami programu mają powstać tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kwadratowy.

Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem będą mieli wszyscy obywatele.

Narodowy Program Mieszkaniowy wprowadza także mechanizm oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidulanych Kont Mieszkaniowych (IKM). Obywatele będą mogli gromadzić środki na IKM, które będą założone w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Oszczędności będą mogły być przeznaczone na zakup, budowę oraz remont mieszkania lub domu jednorodzinnego oraz będą zwolnione z podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Regularne oszczędzanie ma być nagradzane premią wypłacaną z budżetu państwa, której wysokość będzie zależeć m.in. od wielkości rodziny.

W myśl programu powstanie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, który będzie wykorzystywał grunty należące do Skarbu Państwa pod budowę mieszkań na wynajem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
narodowyprogr...
8 lat temu
Już na pierwszy rzut oka widać pewną nieścisłość w związku z zapowiedziami, że program Mieszkanie Plus jest kierowany do rodzin o średnich dochodach na tyle małych , że nie mogą się ubiegać o kredyt- a na tyle dużych, że nie przysługują im mieszkania komunalne ani socjalne. Sugeruje to ,że Rząd musi wprowadzić widełki dochodów. Bo przecież nie mogą to być osoby bez dochodów (bezrobotne) bo muszą w końcu płacić czynsz. Tutaj pojawia się również kolejny problem związany z szarą strefą. Bo przecież może ktoś formalnie nie mieć dochodów ale czynsz będzie regulował zarzekając się , że pomagają mu rodzice bądź systematycznie wygrywa w zdrapkach.
buśka
8 lat temu
10 - 20 zł za 1 m2 za wynajem czyli od 500 do 1000 zł za mieszkanie 50m2 na miesiąc bez mediów - to jaka to ulga i pomoc?
anaa
8 lat temu
znowu dla dzieciorobów i obiboków a ci co uczciwie pracują to ledwo koniec z końcem wiążą mimo że pracują po 30 lat w Polsce wszytko jest dla nierobów a ty uczciwy płac za wszystko i sam sobie kup bo nic nie dostaniesz
jaon
8 lat temu
i co, i znowu dadzą dzieciorobom i nierobom coś, za co każdy kto chce mieć mieszkanie musi płacić raty przez 20-30 lat; co za kraj
aga
8 lat temu
wynajem prywatny padnie?
...
Następna strona