Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kultura
30.09.2015 11:35

Ministerstwo Kultury obiecuje: będą podwyżki dla pracowników instytucji kultury

Pięcioprocentowy- a w niektórych przypadkach wyższy - wzrost wynagrodzeń dla pracowników państwowych instytucji kultury, zakłada projekt ustawy budżetowej na 2016 rok. Będą to pierwsze od pięciu lat podwyżki dla tego sektora. Pracownicy muzeów chcą jednak 500 zł. I zapowiadają protesty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dziadykultury.wordpress.com)

Pięcioprocentowy - a w niektórych przypadkach wyższy - wzrost wynagrodzeń dla pracowników państwowych instytucji kultury, zakłada projekt ustawy budżetowej na 2016 rok. Będą to pierwsze od pięciu lat podwyżki dla tego sektora. Pracownicy muzeów chcą jednak 500 zł. I zapowiadają protesty.

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2016 uwzględniono wzrost wynagrodzeń m.in. dla: państwowych instytucji kultury, pracowników administracyjnych szkół i placówek artystycznych I i II stopnia, archiwów państwowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podwyżki wyniosą 5 proc. w stosunku do poziomu wynagrodzeń wynikających z planów finansowych na rok 2015.

Taki sam wzrost wynagrodzeń finansowanych z dotacji podmiotowej MKiDN planowany jest w samorządowych instytucjach kultury współprowadzonych przez resort. W niektórych instytucjach, które rozszerzyły swoją działalność, planowany jest wzrost wynagrodzeń przekraczający 5 proc., co znajduje pokrycie w planowanych przychodach tych instytucji.

Dotychczasowy brak podwyżek dla pracowników sfery budżetowej jest wynikiem wprowadzonego w 2011 roku- z uwagi na złą sytuację finansów publicznych- zamrożenia wynagrodzeń, zgodnie z uchwalanymi co roku tzw. ustawami okołobudżetowymi. Takie ograniczenia wprowadzone zostały zaleceniami UE związanymi z procedurą tzw. nadmiernego deficytu budżetowego. Dotknęły one również pracowników wszystkich państwowych instytucji kultury.

Resort kultury wielokrotnie podejmował próby poprawienia niekorzystnych warunków wynagradzania pracowników w podległych sobie jednostkach, odnosząc na tym polu sukcesy.W trakcie prac parlamentarnych nad ustawą budżetową na 2012 rok, wywalczone zostały podwyżki dla pracowników administracyjnych szkół i placówek artystycznych na które przeznaczono środki w wysokości 17,6 mln zł. Udało się także przeforsować wzrost wynagrodzeń pracowników archiwów państwowych, na który w 2014 r. przeznaczono blisko 5 mln zł mln zł.

Rada UE zamknęła procedurę nadmiernego deficytu budżetowego wobec Polski w czerwcu br., umożliwiając tym samym uwzględnienie wzrostu wynagrodzeń w projekcie ustawy budżetowej na rok 2016.

Przypomnijmy, że pracownicy kultury zapowiedzieli ogólnopolski protest, który określają mianem "Dziadów Kultury". Ma on się odbyć 12 października (pierwsze manifestacje odbyły się już w maju). Domagają się m.in. 500 zł podwyżki wynagrodzeń oraz

- Mając na względzie trudną sytuację instytucji kultury – skandalicznie niskie wynagrodzenia pracowników, ustawiane konkursy na dyrektorów instytucji kultury – powstał w czerwcu Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Muzeów i Innych Instytucji Kultury - podają na stronie internetowej protestu.

Oprócz jednorazowej podwyżki chcą wypracować systemowe rozwiązanie, które doprowadzi do średniej kwoty wynagrodzenia w kulturze na poziomie 4,5 tys. zł. Ma się to odbyć w przeciągu trzech lat.

Tagi: kultura, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz