Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Renegocjacja umowy NAFTA. Nie ma zgody między Meksykiem i USA

0
Podziel się:

Administracja Trumpa nie podała jak dotychczas wielu szczegółów, jak ma wyglądać ulepszona NAFTA.

Renegocjacja umowy NAFTA. Nie ma zgody między Meksykiem i USA
(AFP/EAST NEWS)

Między USA a Meksykiem jest różnica zdań, jak renegocjować Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA) - wynika ze spotkania w piątek w Waszyngtonie ministra handlu USA Wilbura Rossa z ministrem gospodarki Meksyku Ildefonso Guajardo.

Ross chciałby mieć możliwość prowadzenia negocjacji oddzielnie z Kanadą i Meksykiem. Zaznaczył, iż będą albo dwie równoległe umowy dwustronne (USA-Meksyk i USA-Kanada) albo jedna umowa trójstronna.

Guajardo podkreślał na konferencji prasowej, że rozmowy powinny odbywać się z trzema stronami naraz.

W styczniu rząd Kanady sygnalizował, że brałby pod uwagę rozmowy handlowe w formacie jeden na jeden z USA. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa także wyrażała chęć podpisywania umów dwustronnych. Zdaniem obserwatorów prawdopodobne jest, że Kanada i USA podpiszą umowę bez Meksyku.

Tym bardziej, że kanadyjski minister zasobów naturalnych James Gordon Carr potwierdził w czwartek późnym wieczorem, że rząd Kanady jest gotów do podjęcia rozmów NAFTA.

Z punktu widzenia Ottawy każda umowa "zawarta obecnie czy w przeszłości, powinna być co jakiś czas odświeżana" - podkreślił minister w trakcie briefingu podsumowującego jego wizytę w Houston w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych.

Już podczas kampanii wyborczej Trump podkreślał, że NAFTA jest umową jednostronną przynoszącą korzyści tylko Meksykowi, natomiast USA tracą miejsca pracy na rzecz swojego południowego sąsiada. Renegocjacja umowy na korzystną dla USA była jedną z jego obietnic wyborczych.

Ross wyraził nadzieję na rozpoczęcie renegocjacji NAFTA w ciagu trzech miesięcy. Dziennikarzom powiedział, że w nadchodzących tygodniach ma zamiar wysłać informujący o tym list do Kongresu USA. Guajardo powiedział, że Meksyk już zaczął 90-dniowy okres konsultacji i będzie gotowy do negocjacji w maju. Zdaniem obserwatorów, realnie mogą się one rozpocząć na początku lipca.

Ross wspomniał także, że prawdziwe negocjacje rozpoczną się dopiero później w ciągu roku, i wyraził nadzieję, że nie potrwają dłużej niż rok. Administracja Trumpa nie podała jak dotychczas wielu szczegółów, jak ma wyglądać ulepszona NAFTA.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)